Царице полей — царская защита

автор:

Не дивлячись на значне скорочення площ під кукурудзою, використання засобів захисту рослин на цій культурі зростає. Наприклад, у 2004 році під кукурудзою було зайнято близько 2500 тис. га, а в 2005 р. – 1760 тис. га, що майже в 1,5 рази менше. В той же час сума коштів, які було витрачено на засоби захисту, зросла за цей період з 25,7 до 26,1 млн доларів США, тобто відзначається значне збільшення захисних заходів на один гектар площі. Така ж тенденція спостерігається і в насінництві, й у сфері використання добрив. Все це свідчить про все більшу інтенсифікацію виробництва кукурудзи, про перехід господарств на новітні технології вирощування цієї культури.

Для того щоб вирішити численні проблеми захисту кукурудзи за умови інтенсифікації виробництва, компанія «Сингента» пропонує споживачам 13 різноманітних продуктів. Це три протруювачі: МАКСИМ, МАКСИМ XL, КРУЇЗЕР; чотири ґрунтових гербіциди: ПРИМЕКСТРА ГОЛД, ПРИМЕКСТРА TZ ГОЛД, ЛЮМАКС, ОСКАР; п’ять страхових гербіцидів: МІЛАГРО, КАЛЛІСТО, БАНВЕЛ, ДІАЛЕН СУПЕР, ПІК та інсектицид КАРАТЕ ЗЕОН

Може виникнути питання: навіщо стільки? У відповідь можемо сказати: саме зі стількома проблемами, які потребують особливого вирішення, ми можемо зіштовхнутися при захисті кукурудзи. Ми спробуємо показати місце кожного препарату, і ви побачите, що навіть, здавалося б, добре відомі універсальні продукти (як, наприклад, ДІАЛЕН СУПЕР) не можуть вирішити всіх проблем. І кожен препарат має свої ексклюзивні властивості, які в окремих випадках роблять його незамінним.

Почнемо з протруєння насіння. Питання захисту насіння від ґрунтових шкідників вирішується за допомогою інсектицидного протруювача КРУЇЗЕР (6 л/т). Оброблене ним насіння та сходи можуть бути захищені від дротянок, несправжніх дротянок та ін. Як всі системні препарати, КРУЇЗЕР діє тоді, коли шкідник надкусить насіння або проросток. Щоб повністю запобігти пошкодженню, компанія «Сингента» впроваджує новий протруювач ФОРС, який має фумігантну дію та запобігає пошкодженню рослин не тільки від вищезазначених шкідників, але й від підгризаючих совок. Для боротьби з хворобами пропонуються два протруювачі: МАКСИМ (1 л/т) та МАКСИМ XL (1 л/т). МАКСИМ забезпечує ефективний контроль від основних грибів – збудників стеблових та кореневих гнилей, особливо фузаріозних. МАКСИМ XL має ширший спектр контрольованих збудників пліснявіння насіння, тому його слід використовувати при висіві насіння в холодний та вологий ґрунт. Ці два препарати широко застосовують багато відомих компаній_виробників насіння як у світі, так і в Україні.

Наступним важливим кроком у захисті кукурудзи є захист від бур’янів. Кукурудза найбільш вразлива до бур’янів від стадії проростків до 6 листка – саме в цей період йде формування майбутнього врожаю. І чим раніше знищити бур’яни, тим більший потенціал врожайності буде забезпечено. Найкращий старт без бур’янів, безперечно, забезпечують ґрунтові гербіциди. Але який гербіцид обрати? Спробуємо розібратися. Якщо ми не плануємо одержати великий врожай кукурудзи, можна використати препарат на основі ацетохлору – ОСКАР (2,5–3,0 л/га). Цей гербіцид забезпечить захист від однорічних злакових та деяких дводольних бур’янів.

Якщо ж ми плануємо одержати врожаї на рівні 70 і більше центнерів з гектара, краще використати гербіциди ПРИМЕКСТРА ГОЛД (2,5–3,5 л/га) або ПРИМЕКСТРА TZ ГОЛД (4,0–4,5 л/га). Норма витрати залежить, у першу чергу, від складу гумусу у ґрунті, у другу – від рівня забур’яненості. Ці гербіциди мають у своєму складі два компоненти, тому контролюють значно ширший спектр дводольних бур’янів, ніж ацетохлори (наприклад, згаданий вище ОСКАР). За рахунок синергізму двох компонентів посилюється дія на злакові бур’яни та подовжується термін захисної дії. Крім того, обидві ПРИМЕКСТРА не мають токсичного впливу на кукурудзу, тим самим покращують потенціал врожайності і можуть бути використані на ділянках гібридизації. Ще однією перевагою цих гербіцидів є можливість їхнього використання не тільки до сходів кукурудзи, але й після появи сходів – до фази 3–5 листків.

      Це особливо важливо у двох випадках:
  • коли господарство має великі площі кукурудзи і не завжди встигає внести препарати до сходів;
  • коли стоїть посуха і є ризик погіршення дії ґрунтових гербіцидів.

З ПРИМЕКСТРА ми можемо перенести строки обробки на пізніше.

Чим же відрізняється ПРИМЕКСТРА ГОЛД від ПРИМЕКСТРА TZ ГОЛД? За спектром контрольованих бур’янів та механізмом дії – практично ніяк. Відрізняється склад препаратів: ПРИМЕКСТРА ГОЛД – це суміш S_метолахлору та атразину, а ПРИМЕКСТРА TZ ГОЛД – це суміш S_метолахлору та тербутилазину. Тербутилазин швидше, ніж атразин, розкладається у ґрунті та у засушливих умовах зберігає більш стійкий захисний екран. Тому ПРИМЕКСТРА TZ ГОЛД краще застосовувати в південних регіонах, а також там, де є проблеми з використанням атразину. В інших випадках краще застосовувати ПРИМЕКСТРА ГОЛД.

Однак інколи може виникнути ситуація, коли стоїть суха погода, і разом з кукурудзою проросли й бур’яни. Здавалось б, можливості ґрунтових гербіцидів використані. Але тут на допомогу приходить новий ґрунтовий гербіцид від компанії «Сингента» – ЛЮМАКС (3,5–4,0 л/га). Це трьохкомпонентний препарат, до складу якого входять S_метолахлор, тербутилазин, мезотріон. За рахунок такого складу спектр контрольованих бур’янів стає ще ширшим, покращується ефективність в їх знищенні, а захисна дія зберігається протягом 70–80 днів і є найдовшою серед ґрунтових гербіцидів. Але головне – за допомогою гербіциду ЛЮМАКС ми знищуємо вже пророслі бур’яни (працює, як страховий гербіцид), а далі вже контролюємо проростаючи рослини – наступні хвилі (як ґрунтовий гербіцид) – протягом 12 тижнів. ЛЮМАКС також не має фітотоксичної дії і може бути використаний на ділянках гібридизації.

Переходимо до захисту страховими гербіцидами. Якщо однорічні бур’яни можна знищити за допомогою ґрунтових гербіцидів, комбінуючи різні препарати в залежності від умов проростання кукурудзи, потенціалу врожайності та видового спектру, то для боротьби з багаторічними треба використовувати страхові гербіциди. Так, у знищенні злакових бур’янів із найкращого боку себе зарекомендував гербіцид МІЛАГРО (1,0–1,25 л/га). Він ефективно контролює не тільки однорічні та багаторічні злакові, але й широкий спектр однорічних дводольних бур’янів (щириця, лобода, гірчиця, ярутка, дурман, гірчаки та багато інших). Але вирізняє цей препарат серед аналогів відсутність фітотоксичності, що дає можливість застосовувати його аж до 10 листка культури та на ділянках гібридизації. Господарники, які використовували МІЛАГРО, відзначали відсутність пригнічення кукурудзи, що, безумовно, покращувало її врожайність.

Для боротьби з осотами на допомогу приходить ДІАЛЕН СУПЕР (1,0–1,2 л/га) – гербіцид, добре відомий не одному поколінню агрономів. Цей препарат контролює дуже широкий спектр однорічних і багаторічних дводольних бур’янів. Крім того, за рахунок дикамби знищуються кореневища осотів, що приводить до очищення поля від цього злісного бур’яну для наступних культур в сівозміні (наприклад, соняшнику). Таким чином ДІАЛЕН СУПЕР діє на два роки наперед.

ДІАЛЕН СУПЕР можна використати і в сумішах з іншими гербіцидами (наприклад, з МІЛАГРО для комбінованої дії проти багаторічних бур’янів), однак більш придатний для таких цілей гербіцид БАНВЕЛ (0,3–0,8 л/га). Цей препарат – партнер, який можна використати на кукурудзі у сумішах з різними гербіцидами.

До його складу входить дикамба, яка, як і у випадку з ДІАЛЕН СУПЕР, не тільки знищує листову поверхню однорічних та багаторічних бур’янів, але і сприяє очищенню поля від осотів для наступних культур в сівозміні (за рахунок знищення кореневищ).

Проте в деяких випадках не бажано використовувати препарати цієї групи, особливо для чутливих гібридів. Крім того, їх застосування обмежене фазою 3–5 листків. А що робити, коли кукурудза вже пройшла цю фазу свого розвитку? Один із варіантів – це гербіцид ПІК (0,02 кг/га). ПІК можна використати до фази 6 листків включно, він не проявляє фітотоксичної дії на чутливі гібриди і може контролювати однорічні та багаторічні дводольні бур’яни, в тому числі осоти та в’юнок. Можна також використати бакову суміш БАНВЕЛ + ПІК в половинних нормах витрати. Це, по-перше, знизить собівартість боротьби з дводольними бур’янами, по_друге, розширить спектр їхньої дії, по_третє, зменшить ризик появи резистентності, по_четверте, зменшить фітотоксичну дію на кукурудзу, по п’яте – знизить ризик післядії сульфонілсечовин для чутливих культур в сівозміні.

Є ще один спосіб вирішити вищезгадані проблеми – застосувати новий препарат компанії «Сингента» КАЛЛІСТО (0,2–0,25 кг/га). КАЛЛІСТО – унікальний препарат, створений на основі синтетичного аналогу природної речовини рослинного походження – мезотріону. Практично це великий крок до біологічного землеробства. Цей препарат контролює широкий спектр однорічних та багаторічних дводольних бур’янів (в тому числі осоти, в’юнок) та деякі злакові (просоподібні і росички). КАЛЛІСТО можна застосувати до 8 листка включно, тому проблема боротьби з багаторічними бур’янами після фази 5 листка вирішується за рахунок препаратів «Сингенти». Але це ще не всі переваги цього унікального гербіциду.

КАЛЛІСТО може контролювати бур’яни, з якими іншим препаратам буде важко впоратися, наприклад, пасльоном чорним. І це ще не все. Унікальність цього гербіциду полягає ще в тому, що він одночасно проявляє як ґрунтову, так страхову дію. Коли ми застосували цей препарат проти пророслих бур’янів і знищили їх, КАЛЛІСТО продовжує робити свою корисну справу вже як ґрунтовий гербіцид. Це особливо важливо за дощових умов, коли може проростати не одна хвиля бур’янів, і проти кожної треба проводити боротьбу. Із застосуванням КАЛЛІСТО ця проблема відпадає. КАЛЛІСТО також можна використовувати в бакових сумішах не тільки з страховими гербіцидами, але й з ґрунтовими, значно посилюючи їх дію проти дводольних бур’янів. Прикладом такого застосування є вже згадуваний вище гербіцид – ЛЮМАКС. Тому КАЛЛІСТО сміливо можна назвати унікальним препаратом, аналогів якому немає.

І кілька слів про боротьбу зі стебловим метеликом. Це дуже небезпечний шкідник, який дошкуляє у всіх зонах вирощування кукурудзи. Боротися з ним дуже важко, бо гусінь харчується в середині качанів та стебел, тому є недоступною для дії інсектицидів. Крім того, цей шкідник має дуже розтягнутий період льоту, через що на полі можна зустріти личинок різних віків. Для боротьби зі стебловим метеликом зареєстровано інсектицид КАРАТЕ ЗЕОН (0,2 л/га).

У деяких країнах із цим шкідником борються сумішшю КАРАТЕ ЗЕОН, АКТЕЛЛІК та ТІОВІТ ДЖЕТ. Останній – це фунгіцид з діючою речовиною сіркою, роль якої зводиться до утворювання сірководню, який змушує гусінь виповзати на поверхню, де вона знищується завдяки контактно_кишковій дії інсектицидів.

Початок льоту кукурудзяного стеблового метелика можна визначити за допомогою феромонних пасток, які постачатимуться компанією «Сингента» разом із КАРАТЕ ЗЕОН.

Таким чином, наявність такої великої кількості препаратів є потребою часу. Кожен із них вирішує конкретні проблеми, які можуть виникнути при захисті кукурудзи від хвороб, бур’янів та шкідників. Це не значить, що всі ці препарати треба застосувати одночасно: в залежності від умов вирощування, біологічного потенціалу кукурудзи можна підібрати окремий набір препаратів, який дозволить вирішити проблеми захисту кукурудзи, не зашкодити самій рослині, використати максимально потенціал її врожайності та оптимізувати свої витрати, а головне – отримати добрий прибуток.

Поделиться: