Биоклей Липосам - эффективный отечественный биопрепарат для сохранения урожая рапса

источник: «БТУ-Центр»
Цей унікальний біопрепарат працює вже на ринку України майже 10 років. Компанія «БТУ-Центр» виробляє дві форми Липосаму, а саме: Липосам-прилиплювач (носій) та Липосам-біоклей. Про його властивості ми поговоримо з провідним фахівцем компанії «БТУ-Центр», начальником вимірювальної лабораторії ВТК Алевтиною Михайлівною БЛАГОДІР.

Розкажіть, Алевтино Михайлівно, чим же відрізняється Липосам-біоклей від Липосаму-носію?

– Завдяки своїй унікальній формулі, до складу якої входять природні полімери різної молекулярної маси у відповідних співвідношеннях, біопрепарат Липосам може виконувати функції як носія, так і біоклею для стручків ріпаку та інших хрестоцвітих, зокрема гірчиці, бобових культур, льону та інших. Липосам-носій-прилиплювач застосовується для передпосівної обробки насіння з метою закріплення біопрепаратів та інших засобів захисту та живлення на посадковому матеріалі або вегетуючих рослинах. Але останнім часом все частіше до нас звертаються виробники ріпаку. Дійсно, ріпак – це цінна стратегічна культура. Зараз на перше місце вийшла його властивість давати високоякісну олію, яка є сировиною для біопалива. Ринковий попит на ріпак постійно підвищується. Критичними у технології вирощування ріпаку є боротьба з приморозками, хворобами, шкідниками. Проте найбільшої шкоди завдає саме біологічна властивість стручків до розтріскування і висипання насіння ще до збору врожаю та під час його збирання. Таким чином втрачається до 50% урожаю, але є дані, що в окремі роки, внаслідок спеки, суховію, злив гине навіть до 80% стиглого насіння!

– Яка роль Липосаму-біоклею у вирішенні цієї проблеми?

– Необхідно за (2-4) тижні до збирання насіння, коли стручки починають буріти, але ще вигинаються у дугу «U», обприскати посіви ріпаку розчином Липосаму-біоклею. На 1 га достатньо витратити від 0,7 л до 1,5 л біоклею, який розчиняють у воді. Кількість робочого розчину залежить від способу обробки і вказується в інструкціях на препарат. Обприскувати посіви ріпаку робочим розчином Липосаму можливо як за допомогою авіації, так і наземним обприскувачем. Найбільш ефективна обробка – це обприскування з вертольоту. У разі його використання обробка в один слід сприяє покриттю Липосамом як верхніх, так і нижніх та середніх ярусів стручків, завдяки турбулентності повітря з завихренням вертикально вгору. Саме таким чином відбувається склеювання стручків та збереження врожаю.

– Багато аграріїв користуються зарубіжним препаратом для склеювання стручків, який утворює суцільну плівку, але при цьому відмічено, що не всі стручки мали дозріле насіння. Чи не приведе до такого ж обробка Липосамом?

– Ні, ми це гарантуємо! Липосам, на відміну від деяких відомих плівкоутворювачів, утворює не суцільну плівку, а сітку на зразок еластичного бинта. Саме це можливо завдяки високомолекулярній структурі полімерних волокон Липосаму, які до того ж дуже еластичні і, разом з тим, пружні із-за своєї просторової структури. Вони м’яко обгортають рослину та її стручки і, тим самим, не заважають її росту, диханню та фотосинтезу, а стручкам як верхнім, так і нижнім – рівномірно достигати, накопичувати олію та висихати природнім шляхом.

– За яких погодних умов можна використовувати Липосам-біоклей, як довго триває його дія?

– Звичайно, обробляти посіви слід у суху погоду, хоча б за 30 хвилин до дощу, бо для висихання біопрепарату необхідний саме такий час. При авіаобробці необхідно враховувати температуру навколишнього середовища, щоб виключити втрати від випаровування в повітрі водного розчину Липосаму, адже сам Липосам не випаровується і не руйнується під дією світла чи тепла. Після обробки ним дія по захисту стручків зберігається до самого збирання врожаю.

– Чи можете Ви назвати конкретні приклади застосування Липосаму-біоклею в господарствах та його ефективність?

– Багато господарств успішно застосовують Липосам-біоклей при вирощуванні сільськогосподарських культур. Наведені в таблиці дані підтверджують позитивний вплив застосування біопрепарату Липосам на озимому ріпаку.

Таблиця. Ефективність використання біоклею Липосам при вирощуванні озимого ріпаку в господарствах України (2010 р.)
Назва господарстваВаріантПлоща висіву, гаСередній урожай, ц/гаПрибавка врожаю в порівнянні з контролем, ц/га, %
ТОВ «Аграрні технології», Одеська обл.Контроль10016-22
Липосам-біоклей200021-304-6 (20-40%)
«ІнтерагроІнвест», смт Ставище, Київська обл.Контроль10016-22
Липосам-біоклей150019-273-7 (20-40%)
«Ободівка Агро», Вінницька обл.Контроль10019-21
Липосам-біоклей30024-263-5 (20-30%)
ТОВ АПК «Розкішна», Кіровоградська обл.Контроль5017-19
Липосам-біоклей500022-242-3 (10-20%)

Липосам-біоклей використовувався і в інших господарствах. Так, у ТОВ «Агрофірма Колос» (2011-2012 рр.), с. Пустоварівка Сквирського району Київської обл. на площі 95 га було закладено дослід по використанню Липосаму-біоклею. Контроль – на площі 5 га. Озимий ріпак посіяно 20 серпня 2011 р. За 3 тижні до збирання врожаю проводилась обробка Липосамом-біоклеєм. Середня врожайність озимого ріпаку в господарстві склала 46 ц/га. Урожайність в досліді була на 1,5-2,0 ц/га вища, ніж в контролі.

– А чи потрібно використовувати якусь спеціальну техніку для збирання врожаю?

– Ні. Завдяки еластичній структурі сітчастої плівки Липосаму збирання врожаю не завдає ніяких труднощів, тому можливе використання традиційних технічних засобів.

– Чи можна на інших культурах застосовувати Липосам-біоклей?

– Так, можна. Його використовували для обробки гороху, гірчиці. Мінімальне збереження врожаю було 20%. При гарній ефективності Липосам давав можливість збирати продукцію з меншим вмістом хімічних домішок. Біопрепарат Липосам сертифікований в Органік Стандарт і може застосовуватися в органічному сільському господарстві.

Поделиться: