Інокулянт Ризоактив – гарант вашого багатого врожаю

Кожного року в Україні збільшуються площі вирощування сої, тому попит на інокулянти зростає. Ринок активно поповнюється препаратами як іноземного, так і вітчизняного виробництва. Керуючись загальними стереотипами, аграрії надають перевагу закордонним. Проте останні дослідження наочно довели, що український продукт не тільки не поступається за ефективністю зарубіжним аналогам, а й нерідко показує кращі результати: проведення експериментів безпосередньо на територіях майбутнього застосування дозволяє адаптувати формули препаратів до потреб українського сільського господарства. Навіть більше, ефективність продукту має бути доведена не тільки в лабораторних умовах, а й у польових.

Один із найефективніших вітчизняних інокулянтів, що відповідає таким критеріям, – Ризоактив, розроблений колективом Інституту агроекології і природокористування НААН. Мікробіологічний препарат значно покращує засвоєння азоту такими культурами, як соя та горох, а також стимулює їхній активний ріст, значно збільшуючи врожай. Водночас він стійкий до дії негативних чинників. Завдяки трьом штамам бактерій, що діють за різних погодних умов, Ризоактив підвищує продуктивність бобових культур у середньому на 10-30%, а вміст протеїну у насінні зростає на 20­25%. Саме тому Ризоактив отримав визнання українських науковців та аграріїв.

Такі показники підтверджені неодноразовими дослідженнями. Один з ініціаторів роботи – Микола Вареник, директор ТОВ «Соя­Україна» коментує отримані результати:

«Мікробіологічні препарати мають велике значення під час вирощування бобових культур, зокрема сої. На одну вкладену гривню можна одержати три гривні прибутку. Але необхідно точно й суворо дотримуватися технології застосування таких препаратів, адже це – живі організми. Варто, наприклад, порушити температуру зберігання або умови внесення – і бажаного ефекту не буде. Дуже важлива й цінова політика виробника. Інститут кормів та сільського господарства Поділля НААН проводив дослідження на порівняння мікробіологічних інокулянтів іноземного і вітчизняного виробництва. Так, на ділянці, де застосували закордонний інокулянт, отримали прибавку 370 кг, а наш Ризоактив дав 340 кг. При цьому ціна препаратів різниться у 5 разів. Неабияка вигода для українських фермерів».

Ризоактив поєднує саме той набір якостей, які найнеобхідніші виробникам сої та гороху: якість, зручність, результативність та економічність. Переконатися у цьому мали змогу і на Черкащині. ТОВ «Приват-Агро Білозір’я» – велике підприємство, для якого показники врожайності є вирішальними, а отже використання неякісних та недієвих препаратів неприпустимо. Довіряючи багаторічному досвіду Інституту агроекології і природокористування НААН у сфері розробки біопрепаратів, головний агроном компанії Микола Головатенко розповідає про дослідження ефективності Ризоактиву на власних полях:

«Наше агропідприємство розташоване у Черкаській області, в цілому обробляємо 4500 га землі, де вирощуємо сою, соняшник, кукурудзу та озиму пшеницю. Цього року ми вирішили провести на своєму полі, площею 12 га, дослідження, аби порівняти інокулянт Ризоактив з американським аналогом. Перед сівбою насіння оброблялося в однакових умовах та із дотриманням всієї необхідної технології. Від сходів і до врожаю ми спостерігали за розвитком сої, обробленої двома інокулянтами, і дійшли висновку, що рослини із Ризоактивом розвивалися набагато краще. Перші бульбочки з’явилися на першій фазі трійчастого листа, а при їхньому розломі було чітко видно яскравий колір бульбочок, що свідчить про фіксацію азоту з атмосфери. Порівнюючи кількість бобів на рослині, можу сказати, що з Ризоактивом соя мала 30-32 боби, з іноземним інокулянтом – лише 26-27. Такі показники свідчать про високу потенційну врожайність. Тому тепер ми можемо впевнено стверджувати: щоб отримати гарний врожай за прийнятною ціною, варто довіряти інокулянтам від українського виробника».

Не останню роль для аграріїв при виборі препарату відіграє його зручність. Ризоактив – єдиний інокулянт на українському ринку, що має три препаративні форми: рідку та дві порошкоподібні (на основі торфу та активованого вугілля). Наявність такої кількості різновидів дає можливість висівати під будь­який рівень технічного забезпечення компанії чи окремого підприємця та надати ефективний захист від негативної дії чинників навколишнього середовища.

Рідку форму (Р) дозволяється застосовувати за місяць, а порошкоподібну (В та Т) – за 14 діб до посіву. Це дає можливість висівати оброблене насіння за найсприятливіших погодних умов та враховувати інші технологічні можливості компанії. Обробка насіння рідиною здійснюється за допомогою протруювальних машин, а порошкоподібною – у сівалці безпосередньо у день посіву. Сухі препаративні форми В та Т потребують застосування прилипача, який надається у комплекті. Інокулянт можна поєднувати з іншими протруйниками, що робить його економічно вигідним та зручним у застосуванні. Зазначені переваги були оцінені навіть ветеранами сільськогосподарського сектору України. Віталій Теличко, головний агроном СП «Інтерагро Сквира» зазначає:

«Наше агропідприємство, яке очолює кандидат сільськогосподарських наук Олександр Сологуб, займається вирощуванням сої понад 15 років, з яких близько десятиліття ми виробляємо й реалізуємо елітне репродукційне насіння зернових та олійних культур. Загалом цього року засіяли різними сортами сої 370 га. Перед сівбою ми обробили насіння рідкою препаративною формою інокулянту Ризоактив. До речі, ми користуємося Ризоактивом уже третій рік поспіль у досить великих кількостях, хоча до цього наше підприємство використовувало препарат на зовсім незначних площах. Раніше ми застосовували різні інокулянти, зокрема і Ризоактив­Т, але зараз використовуємо тільки рідку форму, бо так зручніше протруювати насіння. Практикуємо інокуляцію насіння у день посіву. Хоча, навіть якщо посів проводиться через 5 днів після інокуляції через певні технічні несправності, ми бачимо хороші результати. Обробляємо насіння у баковій суміші: використовувати інокулянт разом із фунгіцидними протруйниками і мікроелементами – це простіше і технологічно вигідно. Всього робочого розчину виходить 6 л/т. Цей рік для нас був досить складним через різкі перепади температури на початку вегетації рослин. Крім того, внаслідок потужних весняних опадів рослини сої зазнали стресу, особливо на тих ділянках, де вносилися ґрунтові гербіциди. Однак, незважаючи на несприятливі погодні умови, які склалися цього року, вже в червні у фазі розвитку третього­четвертого трійчастого листа, ми побачили чудовий розвиток бульбочок на коренях рослин, що є хорошою передумовою для отримання гарних урожаїв. Безумовно, Ризоактив – відмінний препарат, який я рекомендую всім сільськогосподарським підприємствам».

Погоджується з його думкою і Віктор Кухарчук, заступник генерального директора з виробництва агрохолдингу «Мрія»:

«Раніше ми використовували лише іноземні інокулянти, цього року вперше застосували препарат українського виробника – Ризоактив. Треба починати довіряти й нашим продуктам та залишати гроші в Україні – це перше, а друге – варто давати шанс українським виробникам! Сам інокулянт, як і його складові та чинники використання (титр бактерій, його нанесення, поєднання з протруйниками, препаративна форма, терміни придатності) – все є цеглинами успіху. Якщо виробник хоче бути першим на ринку, йому треба завойовувати клієнтів не стільки якістю продукту, скільки довірою до цієї якості. Українські інокулянти можуть мати не таку презентабельну упаковку, адже це не важливо, бо нас цікавить результат їхньої дії. Після цьогорічного застосування інокулянту українського виробництва можемо стверджувати: агрохолдинг «Мрія» довіряє препарату Ризоактив, а його якість відповідає ціні».

Варто зазначити, що дієвість Ризоактиву підтверджена не лише крупними агрохолдингами та підприємствами, а й окремими фермерами. Справа у тому, що виробники надають перевагу великим пакуванням, бо дрібне фасування економічно менш вигідне. Таким чином, окремі господарства несуть суттєві фінансові збитки і вимушені купувати одну пачку препарату на кілька сусідніх ферм. І навіть попри це, не завжди вдається використати весь інокулянт, а термін його дії просто спливає.

Команда інституту, знаючи про подібні труднощі, реалізує препарат Ризоактив в упаковках як об’ємом 5, 10, 20 літрів, так і обсягом 1 літр або кілограм, захищаючи аграріїв від надмірних витрат. Ділиться своїми враженнями від такого нововведення і Валерій Ігнатов, директор ФГ «Краєвид Полтавщини»:

«Вже близько 10 років ми працюємо на ринку агровиробників. Переважно спеціалізуємося на вирощуванні пшениці, соняшнику, сої, гороху. Цього року передпосівну обробку насіння сої сорту Корада здійснювали інокулянтом Ризоактив­В (на вугільній основі) із застосуванням прилипача за рекомендованими дозами робочого розчину: 8 л на тонну насіння. Посів проводили у день обробки та наступного дня. Вже на третьому трійчастому листі ми побачили велику кількість бульбочок на корінні, а рослини сої були добре розвинені, що підтвердило ефективність препарату. Із Ризоактивом ми працюємо не перший рік, але раніше застосовували рідкі форми інокулянту. Порошкоподібну форму на вугільній основі вперше випробовували цього року. Що можемо сказати? Однозначно – результатом задоволені, можливо, ще й погодні умови сприяли цьому, але препарат повністю виконав своє завдання. Застосовувати інокулянти дуже важливо, адже азот закладається в ґрунт і на наступні роки, що є доброю основою для подальшого вирощування культур. Це не такі великі затрати, а результати дуже помітні».

Незважаючи на всі вказані вище показники дієвості Ризоактиву, він є одним із найдоступніших препаратів на вітчизняному ринку.

Дбаючи про розвиток українського сільськогосподарського сектору, представники інституту не роблять штучних накруток ціни. Тож фермери мають змогу економити до 80% коштів (порівняно із затратами на іноземні інокулянти). Сьогодні не всі фермери можуть дозволити собі дорогі інокулянти, їм простіше взагалі відмовитися від інокуляції насіння. Але ж фіксація азоту є однією з найважливіших умов високої врожайності сої. Тепер кожен може придбати інокулянт Ризоактив, який зруйнував усі стереотипи.

«Працюємо з Інститутом агроекології і природокористування НААН вже два роки поспіль, і я вважаю, що найважливіша перевага Ризоактиву – висока якість за доступною ціною. За дієвістю він не поступається дорогим іноземним аналогам, але водночас значно бюджетніший. Препарат за цей час завоював довіру у нас та покупців, тому його легко продавати» , – зазначає Ірина Касьяненко, директор департаменту засобів захисту рослин компанії «Украгроком».

Не останню роль у довірі до продукту відіграє і сам бренд виробника. Заснований 1992 року Інститут агроекології і природокористування НААН встиг реалізувати на українському ринку не один дієвий препарат. Команда постійно намагається удосконалювати власну продукцію задля максимально ефективного розвитку вітчизняного агросегмента. Своє задоволення від співпраці з інститутом та використання його розробок висловлює не одне вітчизняне підприємство, зокрема Анна Гулак, комерційний директор ПП НВП «Віват»:

«ПП «Науково­виробниче під приємство «Віват» з Інститутом агроекології і природокористування НААН співпрацює тривалий час – понад 8 років. Ми реалізуємо біологічний препарат Ризоактив від часу його появи на ринку. Фахівці підприємства відмітили високу ефективність, дієвість і конкурентоздатність продукту порівняно із закордонними інокулянтами аналогічної дії. Підтвердженням цього є щорічне збільшення обсягів продажу. Український аграрій не купує заздалегідь, досить часто препарат йому потрібен на сьогодні. Інститут швидко та охоче реагує на такі замовлення, завдяки чому задоволеними залишаються всі. За тривалий час співпраці ми зрозуміли, що однією із переваг при використанні Ризоактиву перед обробкою насіння є його сумісність з іншими біологічними та хімічними препаратами. Це забезпечує зменшення затрат та використання робочої сили. Більшим попитом користується рідка форма продукту. Базуючись на проведеному аналізі та досвіді впровадження інокулянтів до аграрного сектору України, спеціалісти ПП НВП «Віват» зазначають, що відмова від інокуляції насіння сої перед сівбою значно впливає на врожайність сільськогосподарських культур та призводить до зниження доходної частини фермерських господарств та сільськогосподарських підприємств».

Підсумовуючи думку експертів, можемо з впевненістю заявити: нарешті на українському ринку з`явився гідний інокулянт вітчизняного виробництва, який нічим не поступається зарубіжним аналогам за функціональністю та результативністю, але водночас є значно доступнішим для аграрія. З часу свого впровадження на території України, Ризоактив уже довів свою ефективність, завоював довіру споживача та зайняв провідні позиції на ринку.

Поделиться: