Томатний полігон

автор:
источник: De Ruiter
В EC GHT (Excellence Center Greenhouse Technology), відкритому в селі водяне Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області на базі фермерського господарства Юрія Чорного, демонструються можливості гібридів томатів закритого ґрунту компаній De Ruiter та Seminis. В експериментальному відділенні ростуть як відомі та перевірені часом гібриди, так і багатообіцяючі новинки й номерні гібриди томатів, що проходять попереднє комерційне випробування.

Завдання EC GHT (Центру інновацій тепличних технологій) — розкрити потенціал та можливості висок технологічних гібридів за умов раціонального використання агротехнічний можливостей у типових умовах вирощування цього регіону.

У розсадному відділенні EC GHT 28 грудня посіяли гібриди Мей Шуай, Пінк Унікум, Канна 218, Рестлер, Матіссімо, Партова, Рок, Матіас, Iгідo, Хілариo, Мелодія, SV3725TH, SV4248TH та Корвінус.

Для розсади використали касети на 250 чарунок, наповнених готовою торфосумішшю. Накрили плівкою на три-чотири дні до появи сходів. Потім три тижні рослини досвічували по 16 годин на день, з 7:00 до 23:00. Для цього використовували натрієві тепличні лампи потужністю 600 ват. На квадратний метр припадало 50 ват потужності лампи.

На 20–23-й день з’явилися перші справжні листки. Після цього розсаду з касет розпікірували в горщики обсягом 0,6 л, виставили на палети у відділення великої теплиці, обладнане додатковим опаленням та вентиляторами.

Півгектарна теплиця має висоту колони 2,3 м, у коньку — 5,8 м. Теплиця вкрита подвійною плівкою, між її шарами компресори накачують повітря. Накриття може служити шість років, але на четвертому році трапилася надзвичайна ситуація: на плівці намерз лід і пошматував матеріал, торік його замінили.

Високі теплиці плавно нагріваються, навіть якщо вони закриті й несподівано серед похмурого дня виходить сонце. Для провітрювання вистачає бокових стулок, що відкриваються за допомогою редукторів.

Для опалення теплиць використовують чернігівський котел на 0,8 МВт. Навіть коли задіяні всі теплиці, він працює на половину потужності. За період вирощування розсади довелося спалити 15 т антрациту.

До висаджування в ґрунт догляд та живлення всіх гібридів однакові. Для покращення розвитку кореневої системи застосували стимулятор «Радіфарм» і мінеральне комплексне добриво «Мастер 13.40.13», підвищений вміст фосфору якого сприяє розвитку кореневої системи. Добрива та стимулятор розводили в баку й поливали рослини отриманим розчином через систему дощування. Підживлювали п’ять разів, під час кожного поливу. Концентрацію збільшували від 2 до 3 кг на кубометр води.

Одночасно від грибних захворювань рослини обробляли зареєстрованими препаратами, для стимуляції імунної системи застосовували «Фармайод». Третя обробка була препаратами від стеблових гнилей. Першу обробку провели, коли рослини були в касетах, другу — у горщиках.

Раз на чотири роки в ґрунт теплиці перед висаджуванням для покращення його структури та як добриво вносять напівперепрілий коров’ячий послід. Гряди профрезерували культиватором із захватом 40 см. До цього року орали суцільно міні-трактором. Плуг діставав не скрізь, на поворотах нагортав купи, вручну треба було вирівнювати та доробляти, щороку доводилося протоптувати доріжки, тому від оранки вирішили відмовитися.

Як на розсаді з’явилися перші квіти, рослини почали висаджувати в ґрунт теплиць, попередньо прогрітий системою пластикових труб. Це тривало з 1-го по 10-те березня. Працювали навіть у свято 8 Березня. Висаджували під маркований шнур. Рядки вийшли напрочуд рівними, кожні 33 см — рослина. Відстань між рядами становить один метр.

Виходячи з досвіду, найефективнішими добривами, що забезпечують повний баланс NPK та мікроелементів є продукти компанії Valagro.

Одразу після висаджування через крапельний полив унесли аміачну селітру, «Антихрущ» та «Радіфарм». Підживили добривом «Мастер 13.40.13». Через крапельний полив обробили препаратами від кореневих гнилей.

Температура в теплицях удень підтримується на рівні 24–25 °С, земля на кілька градусів холодніша. У похмуру погоду в теплицях мінімум 18 °С: як нема сонця, не треба й тепла, інакше ріст томатів буде незбалансованим, витягатимуться міжвузля.

Необхідним кроком у технології вирощування томатів є запилення. В EC GHT використовують джмелів українського виробника «Жива країна». Важливо підкреслити, що саме використання джмелів як запилювачів, дає змогу отримати найвищий результат та плоди преміум якості.

У фермера 35 соток теплиць зайняли рожевоплідні гібриди, а решту 25 — червоний напівдетермінантний Корвінус F1 компанії Seminis.

— Це малооблиствлений гібрид, з ним менше роботи, — пояснює свій вибір Юрій Чорний. — Якщо в інших гібридів треба обламувати листки, проріджувати китиці, то на Корвінусі F1 достатньо видалити листя до першої китиці. Через малу облиствленість дозволяє загущені посадки. Формує 4–5 китиць і припиняє вегетувати. Дуже дружно віддає врожай: за 15–20 днів видає всю масу плодів.

Із компанією Seminis працюю понад десять років, ще коли з’явилися гібриди Целсус F1, Платус F1, Магнус F1. Потім вирощував Матіас F1. Згодом перейшов на напівідермінанантні. У них мені подобається дружня врожайність.

Дуже люблю рожеві томати. Вирощувати їх не складніше, ніж червоноплідні, але заробіток більший. Намагаюся бути в курсі новинок. Цього року випробовую нові рожеві гібриди, зокрема Мей Шуай F1. Якщо гібрид сподобається, наступного року засаджу ним сектор, бо з одного ряду не завжди все видно. Якщо добре покаже себе в секторі, то можу висадити на більших площах.

Більшь детально читайте на сайті EC GHT (Центру інновацій тепличних технологій)

Поделиться: