Мифы и реальность о глифосатах

автор:

Міф перший. Всі гліфосати — це однакові речовини, різниця лише в назві.

Насправді, це клас хімічних речовин, які є похідними солями гліфосної кислоти. Серед них є амонійна сіль, сіль тримезіумна, ізопропілінова сіль, калійна сіль. Всі вони мають різні хімічні та гербіцидні властивості. Так як не можна порівнювати, наприклад, солі соляної кислоти KCl та NaCl, так не можна порівнювати різні солі гліфосної кислоти. Однією з головних відмінностей цих солей є їх розчинність, яка найбільша у калійної солі (діючої речовини Урагану Форте). А це значить, що препарат на її основі діє швидше, краще засвоюється рослиною. Тому загибель бур’янів після обприскування Ураганом Форте настає через 7—10 днів, на відміну від препаратів на основі ізопропілінової солі (діюча речовина більшості гліфосних гербіцидів). Після обробки ними рослини гинуть лише на 20-й день або навіть пізніше. Ще більш довший строк дії у препаратів на основі амонійної солі. В Урагану Форте, за рахунок кращого поглинання рослиною, значно зменшується ефективна норма (з 4—6 л/га до 2—4 л/га) використання.

Міф другий. Гліфосати, як гербіциди суцільної дії, знищують всі види бур’янів.

Але в дійсності є різна чутливість рослин до цієї групи препаратів. Наприклад, середньочутливими є лобода біла, полин (види), канатник Теофраста, льонок несправжній, кропива (види), вероніка польова, амброзія (види), нетреба колюча, ромашка (види), м’ята польова, кохія звичайна, портулак городній, гірчиця польова тощо. Для їх ефективного знищення слід використовувати максимальні норми витрат, вибираючи для обробки найбільш уразливі стадії розвитку.

А такі види бур’янів, як осоти рожевий та жовтий, березка (види), кучерявець Софії, молочай (види), жовтушник, гірчаки (види), кульбаба лікарська, талабан польовий, горошки (види), конюшина повзуча та деякі інші мають підвищену стійкість до гліфосатів. Для їх більш надійного контролю на парових або при осінній обробці вже недостатньо тільки підвищених норм витрат. За засмічення цими бур’янами краще використати суміш Ділену Супер з гліфосатами. Компоненти суміші, доповнюючи один одного, будуть більш надійними для контролю рослин з підвищеною стійкістю до дії гербіцидів на основі гліфосатів.

Міф третій. Гліфосати є десикантами.

За застосування гліфосатів за рахунок порушення біохімічних процесів відбувається загибель клітин, а потім йде поступовий природний процес висихання вегетативних частин рослин. Процес же висихання генеративних органів ще значно повільніший. Це більше дефоліація, ніж десикація. Під дією ж Реглону Супер клітина гине за рахунок розриву кліткової оболонки та зневоднення клітин. Саме цей препарат є істинним десикантом, бо він не тільки вбиває рослину, але й штучно знижує вологість як оброблених рослин, так і їх насіння. Тому цей процес й називається десикацією (від латинського дессикаре – висихання). Обробка ж гліфосатами полегшує збір врожаю, прискорює процес до збирального дозрівання. Але зниження вологості насіння йде природним шляхом, на відміну від обробки Реглоном Супер, де є більш швидка штучна втрата вологи.

Міф четвертий. Гліфосати швидко розкладаються, ними можна обробляти хоч за день до проростання культури.

Дійсно у ґрунті гліфосати розкладаються досить швидко і не являють загрози проростаючим рослинам. Але у повітрі декілька днів можуть зберігатися пари гліфосатів, які є токсичними для деяких культур. І якщо у соняшника й кукурудзи ці пари не викликають пошкоджень, то, наприклад, гречка, буряк, деякі овочеві культури можуть загинути, якщо їх проростки попадають в повітря, де є такі пари.

Міф п’ятий. Поява жовтих плям після обробки – це ефективна дія препарату.

Деякі агрономи, побачивши жовті плями на листі після обробки гліфосатами, вбачають це за добру дію препарату. В дійсності це свідчить про не зовсім якісну формуляцію гербіциду. Жовті плями – це своєрідний опік поверхневих тканин рослин. Через цю пляму діюча речовина не зможе проникати вже в рослину, а для цих препаратів дуже важливо саме глибинне проникнення по всім тканинам бур’яну. А це втрата діючої речовини, та зниження ефективності. Наприклад, Ураган Форте має в своїй формуляції спеціальні сурфактанти, які покращують попадання діючої речовини в рослину, не визиваючи опіків. Тому при обробітку однією ж кількості гербіциду, але без цих сурфактантів, в рослину попадає діючої речовини менше, ніж того ж Урагану Форте. Тому норма витрати менше, а ефективність його вища, ніж інших гліфосатів.

Поделиться: