Семеноводство пасленовых культур:
Физалис овощной и земляничный

автор:

Відносяться до малопоширенних овочевих культур, але мають попит на насіння серед овочівників-любителів. Різноманіття роду фізаліс нараховує понад 100 видів, серед яких найбільше поширення має фізаліс овочевий (мексиканський), суничний і зрідка – перуанський.

Фізаліс овочевий (Physalis ixocarpe Brot.). Однорічна рослина. Квітки жовті великі (до 3 см) і добре запилюється комахами. Сорти відрізняються між собою за висотою рослин, розгалуженістю пагонів, розміром та забарвленням квіток. Плоди формуються у пазухах галуження пагонів і достигають неодночасно. Чашечки щільно прилягають до поверхні плодів, які після достигання осипаються.

Серед усіх пасльонових фізаліс мексиканський найменш вимогливий до тепла. Насіння починає проростати за температури +10-12°С. В насінництві слід враховувати здатність фізалісу легко давати падалицю, що вимагає ретельного вибору попередника та просторової ізоляції між суміжними полями – цього року і минулорічним. До вологи дуже вимогливий, тоді як задовільно росте на різних типах ґрунтів за рН не нижче 4,5. Урожайність плодів до 40 т/га і насіння – до 200 кг/га.

Фізаліс суничний (Physalis pubescens L. (syn. Physalis floridana Rydb.)). Однорічна рослина, напіврозлога, висота до 30-50 см. Листки та стебла опушені. Поодинокі квітки розміщені в пазухах листків, дрібні (до 1,5 см). Плоди дрібні (до 15 мм в діаметрі), жовті, з приємним суничним ароматом. За вимогами до тепла, родючості ґрунту та вологості більш вимогливий, ніж фізаліс овочевий. Плоди також опадають після достигання. Урожайність плодів невисока і не перевищує 10 т/га.

Особливості технології вирощування насіння фізалісу. Вирощують через розсаду, що дає можливість уникнути приморозків та прискорити плодоношення. Вік розсади – до 30 діб. Висаджують за схемою 70×30-35 см. Під час вегетації проводять декілька сортопрочисток від домішок та насіннєвої минулорічної падалиці. Перші плоди достигають через 80-90 діб після сходів. Плоди збирають у суху погоду, очищають від чашечки. Наступна технологія виділення насіння, його зброджування та просушування подібна до помідора. Насіння фізалісів не потрібне у великих кількостях, тому виділення насіння можна проводити і на соковижималках.

Сортова чистота насіння фізаліса складає для ОН 99%, ЕН – 98% та РН1 – 98% при вологості 11%. До Державного реєстру сортів занесено два сорти Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України – Жаринка і Ліхтарик.