Ботанічна характеристика

Капуста савойська (Brassica sabauda Lizg.) – це самостійний ботанічний вид з обмеженим ареалом поширення, географічно не диференційований, але існує велика сортова відмінність в межах культури. Вона є також різновидністю білоголової, але має більш пухку головку менших розмірів. З морфологічного боку відрізняється лише тим, що має дуже зморшкуваті тонкі гофровані листки].

Насіння капусти савойської має округлу форму, від коричневого до чорного забарвлення, блискуче, дрібне (діаметр 2-2,5 мм). Маса 1000 насінин складає від 2,5 до 5 г. В одному грамі міститься 250-300 насінин. Може зберігати схожість 4-5 років. Насіння капусти савойської швидко проростає та розвивається. Для набубнявіння насіння потрібно приблизно 50% води від його маси. Спочатку на поверхні з`являється зігнуте підсім`ядольне коліно, потім воно вирівнюється і виносить на поверхню ґрунту сім`ядолі в зімкнутому вигляді з шкіркою, котрі поступово розходяться і на 3-5 добу займають горизонтальне положення. Зародки перших листків у зародковій бруньці капусти не з`являються до розкривання сім`ядолей. У фазі сім`ядолей починають утворюватись бокові корінці першого порядку. Коренева система в цей час складається із головного кореня (довжина 12-15 см) і 25-30 бічних корінців (довжина 0,1-2,0 см). На 8-12 добу після з`явлення сходів починають утворюватися перший та наступні справжні листки і бічні корінці другого порядку.

Сім`ядолі мають золотисто-жовте забарвлення із зеленим відтінком. Перший справжній листок округлий, дрібнопухирчастий, світло-зеленого до фіолетово-зеленого кольору.

Особливою відмінністю капусти савойської є пухирчаста будова тканини листків, за ступенем вираження – слабка, середня і сильна. Листки суцільні, слаболіроподібні або рідше ліроподібні; сидячі, коротко- і середньочерешкові, іноді довгочерешкові; з пластинкою ланцетної, овальної, зворотнояйцеподібної, округлої і ниркоподібної форми, маленького або середнього розміру.

Забарвлення листків дуже відрізняється від забарвлення у капусти білоголової і буває: яскраво-зелене, зелене, темно-зелене, сірувато-зелене, синювато-зелене, жовто-зелене і жовте з різними відтінками. Вони не мають грубих жилок, як у білоголової. Восковий наліт на листках слабо виражений або зовсім відсутній. Краї листків велико-зубчасто - надрізані. Така надрізаність країв листків майже не зустрічається у звичайної капусти головчастої.

Процес формування головки починається раніше, ніж листки розетки досягають максимальної величини. Верхівкова брунька стебла починає розростатися за рахунок повільного відходження від неї листків при прискореному утворенні нових. Початком фази утворення головки вважається досягнення нею діаметра 7-8 см. Перехід від цієї фази до господарської стиглості головки полягає в поступовому припиненні відходження листків від стебла, у збільшенні розмірів за рахунок розростання, складання листків і збільшення їх кількості, в накопиченні поживних речовин.

Головка має нещільну будову. За формою буває конусоподібна, овальна, округла і навіть трояндоподібна, прикрита багатьма верхніми листками. Ріст її відбувається за рахунок збільшення кількості листків. Головка за своєю будовою буває зімкнута зверху або розкрита. Забарвлення її в розрізі буває біло-зеленувате, зеленувато-жовте, білувато-жовте і жовте. За щільністю головки частіше відносяться до нещільних і середньощільних.

Коренева система у капусти савойської за розсадного способу вирощування мичкувата, розташована переважно в орному шарі. За безрозсадної культури рослини формують глибоку (90-120 см) стрижневу кореневу систему, що посилює їх стійкість проти посухи в перший і другий рік життя.

На другий рік маточні рослини капусти савойської утворюють репродуктивні центральний і бічні пагони. Листки пухирчасті, зелені з різними відтінками, у поодиноких сортів зі слабкою антоціановою пігментацією. Кущі низько- і середньорослі порівняно з білоголовою. Суцвіття – китиця, коротша, ніж у капусти білоголової. Квітки середнього розміру або маленькі (1,5-2,0 см у діаметрі), пелюстки гофровані. Плід – стручок, меншого розміру (4,5-10 см, частіше 6,5-7,8 см), ніж у капусти білоголової.

Поделиться:

Дополнительные материалы по теме: