Біологічні особливості рослин

Капуста савойська, як і інші головчасті форми – дворічна рослина. В перший рік розвиває вкорочене стебло, розетку листків і формує головку. На другий – висаджені рано навесні маточники утворюють квітконосні пагони і насіння .

Капуста савойська – перехреснозапильна рослина, що вимагає дотримання вимог просторової ізоляції з метою недопущення або запобігання перезапилення сортів і видів між собою. На відкритій ділянці – не менше 2000 м, на захищеній – 600 м.

Пилок у капусти савойської важкий, переноситься комахами, переважно бджолами. Зацвітає рослина через 25-30 діб після висаджування. Насінні рослини, як і в інших видів, негативно реагують на недостатню кількість запилюваних рослин, що в результаті призводить до зниження врожайності насіння. Значної різниці в строках початку цвітіння між ранньостиглими і пізньостиглими сортами немає.

Квітка протогінічна (протерогінічна), тобто приймочка маточки достигає раніше і здатна сприймати пилок у бутоні за 3-4 доби до цвітіння. Пиляки розкриваються через 3-4 години після початку цвітіння. Залежно від погодних умов і стану розвитку насінних рослин, одна квітка цвіте близько 3 діб, суцвіття – 15-30 діб, весь насінник – 25-60 діб.

Всі європейські види капусти, які мають 18 хромосом, вільно схрещуються між собою. У пекінської та китайської капусти по 20 хромосом, тому вони не перезапилюються з 18-хромосомними, але легко – з ріпою, бруквою, ріпаком.

На процес формування суцвіть і життєздатність квіток у капусти савойської значно впливає температурний режим. Оптимальні умови для утворення бутонів і квіток складаються за денної температури 17-20°С, середньодобової – 13-14°С. За підвищеної середньодобової температури в пиляках окремих насінних рослин з`являються стерильний пилок, спостерігається пожовтіння стовпчика і відмирання зав’язі.

Квітка – двостатева, тобто жіночі і чоловічі статеві частини, які приймають участь у формуванні потомства (насіння), розміщені в одній квітці. Квітка має 4 пелюстки, 6 тичинок, з них 2-зовнішні, короткі, 4-внутрішні довгі.

Капуста вирізняється серед інших видів капуст морозо- і посухостійкістю. Розсада і насінники витримують заморозки мінус 3-4°С, за безрозсадної культури – до мінус 5-6°С. Пізньостиглі сорти капусти савойської порівняно з білоголовою більш морозостійкі і витримують температуру до мінус 5-8°С. Скоростиглі форми пошкоджуються заморозками мінус 2-3°С. Її менш заселяють листогризучі шкідники. Капуста савойська менш за інші види пошкоджується іншими шкідниками та хворобами.

Капуста савойська призначена переважно для літньо–осіннього використання, зберігається гірше за білоголову. Її потрібно зберігати окремо від картоплі, коренеплодів та інших продуктів. Знання характерних морфологічних ознак і біологічних особливостей рослин допоможе вдосконалити основні елементи технології вирощування капусти савойської в Лісостепу України.

Поделиться:

Дополнительные материалы по теме: