Вибір поля в сівозміні і попередників. Підготовка ґрунту і удобрення. Висаджування розсади. Догляд за рослинами

Вибір поля в сівозміні і попередників

Капуста червоноголова, як і білоголова, вимагає ретельного підходу до вибору поля і попередників оскільки їх заселяє багато шкідників. Її розміщують щорічно на новому місці через накопичення в ґрунті і рослинних рештках шкідливих мікроорганізмів. Не слід вирощувати капусту червоноголову після овочевих культур родини капустяні раніше, ніж через 5-6 років. Під час підбору попередника потрібно врахувати високу вимогливість рослин до вологості ґрунту і повітря, освітлення, ґрунту, забезпечення поживними речовинами.

Попередні культури в сівозміні повинні підвищувати родючість грунту, посилювати мікробіологічну діяльність, захищати від вимивання поживних речовин, очищати його від бур’янів та збудників хвороб, запобігати ерозії.

Кращі попередники для капусти червоноголової, як і білоголової, огірок, цибуля, помідор картопля, бобові, озима пшениця, багаторічні трави (останні краще виділяти на зрошуваних землях).

Рослини капустяних відрізняються великим виносом поживних речовин із ґрунту. тому ділянки повинні бути добре окультурені, здатні накопичувати велику кількість поживних речовин, мати нейтральну або слабокислу реакцію, добру вологоутримуючу здатність.

Підготовка ґрунту і удобрення

Особливості підготовки ґрунту полягає у дискуванні ґрунту після збирання попередників дисковими лущильниками на глибину 6-8 см. Через один-два тижні вносять органічні добрива не менше 40 т/на та мінеральні з урахуванням запасів поживних речовин у ґрунті і проводять зяблеву оранку на глибину 20-25 см.

Обов’язковим прийомом підготовки ґрунту є внесення добрив. Вибір системи удобрення під капусту червоноголову, як і під білоголову, залежить від типу ґрунту, його родючості і природно-кліматичних умов. Але вона має сприяти підвищенню родючості ґрунту, а відповідно і збільшенню врожайності, покращенню якості продукції. У сівозміні існує розроблена система удобрення, яка передбачає форми і дози добрив, строки та способи їх внесення залежно від запланованої врожайності.

При цьому потрібно враховувати високу вимогливість рослин до ґрунту і поживних речовин, сортові особливості, призначення вирощеної продукції.

Рано навесні зяб боронують у двох напрямах. До висаджування розсади грунт утримують у чистому від бур’янів і розпушеному стані, проводячи за потреби дві-три культивації: перші на глибину 10-12 см, передсадивну – 14-16 см.

Капуста червоноголова потребує високої забезпеченості грунту фосфором і калієм для підвищення вмісту сухої речовини, цукрів, а також лежкості за тривалого зберігання. Потреба в азоті у неї менша, ніж у відповідних за скоростиглістю сортів капусти білоголової (урожайність у неї значно вища порівняно з червоноголовою).

Висаджування розсади

Розсаду капусти червоноголової висаджують одночасно з відповідними сортами капусти білоголової. Це припадає на першу-другу декаду червня залежно від природно-кліматичних і погодних умов для середньопізніх, пізньостиглих і частини середньостиглих сортів.

Напередодні висаджування розсади грунт у розсаднику добре поливають звечора. Наступного дня вранці заготовляють розсаду, відбираючи найбільш розвинені рослини і вибраковуючи слабкі і пошкоджені. Висаджують розсаду з міжряддям 70 см або 90+40 см. У рядку відстань регулюють залежно від розміру дорослих рослин і біологічних особливостей сортів та гібридів – 40-50 см. За умови застосування зрошення рослини в рядку можна загущувати, оскільки вони, порівняно з капустою білоголовою, менші за розміром.

Висаджувати розсаду потрібно на 1-2 см глибше, ніж вона росла в розсаднику, так, щоб точка росту не присипалася ґрунтом, а корінці не загиналися і були тісно притиснуті.

Щоб не допустити значного випадання рослин і забезпечити краще їх приживання, розсаду висаджують у хмарні дні, або після дощу чи поливу. За жаркої сонячної погоди цю роботу виконують у другій половині дня. Протягом ночі рослини відновлюють тургор, наступного дня менше в’януть і краще приживаються.

Розсаду висаджують розсадосадильною машиною СКН-6А. При цьому обов’язково рослини поливають і корінці притискають до ґрунту, через два-три дні після висаджування перевіряють приживання рослин і в місцях випадання їх підсаджують.

Догляд за рослинами

Після закінчення висаджування розсади проводять міжрядне розпушування ґрунту в міру потреби – за ущільнення ґрунту чи з’явлення бур’янів. За вегетаційний період грунт обробляють не менше три-чотири рази, до змикання рядків, а перед цим рослини підгортають. Міжрядне розпушування ґрунту здійснюють також після кожного дощу чи поливу.

Враховуючи високу вимогливість рослин до вологості грунту і повітря, їх доцільно поливати. Оскільки капуста червоноголова формує соковиті вегетативні і продуктові органи, її заселяє багато шкідників, хоча менше порівняно із білоголовою. Тому в період догляду за рослинами потрібно стежити за їх появою і розмноженням. Обов’язково проводити профілактичні заходи захисту рослин від шкідливих комах дозволеними хімічними препаратами.

Знищення бур’янів на ділянці можна успішно проводити за рахунок своєчасного виконання міжрядних розпушувань ґрунту (у фазі з’явлення сходів бур’янів). За потреби вносять рекомендовані гербіциди під основний обробіток ґрунту і протягом вегетації рослин.

Знаючи забезпеченість ґрунту поживними речовинами, розробляють кількість підживлень і дози мінеральних добрив. Внесення їх практикують одночасно з поливною водою.

Поделиться:

Дополнительные материалы по теме: