- Роль логистики и маркетинга в развитии овощеводства
- Внутрихозяйственная логистика
- Логистика центров дистрибуции, оптовых рынков и супермаркетов
- «Домашняя логистика» покупателя
- Явление виталитета собранных овощей и его регулирование
- Критерии качества овощной продукции
- Определение сроков уборки
- Способы уборки урожая
- Технологические приемы послеуборочной доработки
- Доработка зеленных овощных культур
- Доработка плодовых овощных культур
- Доработка корнеплодов и лука
- Требование к овощам в послеуборочных технологиях
- Післязбиральні технології доробки овочів для логістики і маркетингу
Збирання врожаю в фермерському господарстві перетворюється у своєрідний внутрігосподарський логістичний центр. Зібрану продукцію необхідно вкласти в тару, завантажити у транспортні засоби, перевести на внутрігосподарський пункт доробки, розвантажити, провести післязбиральну доробку, закласти на тимчасове чи тривале зберігання, знайти покупця, продати. Універсальних фермерів в Україні поки що мало. Процес закупівельної логістики також проходить за різними схемами — через гуртовий чи роздрібний ринок, прямо в супермаркет, на переробне підприємство тощо. У сучасному глобалізованому світі оптимальною схемою для свіжих овочів є продаж у центри дистрибуції, які мають потужні лінії з післязбиральної доробки від миття до пакування та зберігання.
Під час збирання врожаю у полі чи процесі первинної доробки дуже важливо його завантажити у тару великих об’ємів, що оптимізує всі наступні операції з транспортування в логістичні центри чи оптові ринки та приводить до мінімального травмування. З цією метою використовують контейнери або пакети «Біг-Бег» (у перекладі з англійської — велика сумка).
Такі пакети-мішки зроблені з міцної щільної тканини. Вміщають до 1000 кг. Використовують для перевезеня картоплі, моркви, цибулі та буряка столового. В них можна і зберігати продукцію. Розміри: висота 180 см, ширина 90 см. «Біг-Бег» має верхній клапан у вигляді кришки, яка виступає за верхню основу і повністю закриває мішок. Кришка має дві зав’язки довжиною 30 см. На вершині кутів ребер пришито чотирі стропи для механізованого піднімання мішка.
Нижній клапан у вигляді круга для висипання продукції вшитий в основу. Діаметр нижнього клапана на дні 40см, а його довжина — 50 см. Посередині труби цього клапана пришито дві зав’язки довжиною 30 см.
Наповнюють «Біг-Беги» спеціальним транспортером Екко ЕМ 1881/1882. Це автоматичне пристосування наповнює мішки швидко і акуратно, не пошкоджуючи коренеплоди, картоплю і цибулю. Висота наповнювання регулюється автоматично. В комплект входить пристосування для акуратного наповнення. Обладнання мобільне на колесах. Управляється однією людиною через панель управління. Використовують як для митої, так і не митої продукції.
Традиційним залишається логістика в контейнерах. Але за останні роки змінилася їх конструкція за рахунок використання пластмас і нержавіючої сталі. ТОВ «Амарант» (www.amarant.ua; amaranth@amarant.kiev.ua) пропонує пластмасові контейнери, які легко складаються, що полегшує транспортування у незаповненому вигляді. У них можна зберігати, заморожувати і перевозити продукцію. Широкий асортимент об’ємом від 200 до 1500 літрів. У сховищах їх можна штабелювати в 10 ярусів. Експлуатаційні характеристики не змінюються в межах від мінус 40 до +60 ºС. Характеризуються високою механічною стійкістю — до 5 т. Гігієнічні.
Закінчується внутрішньогосподарська логістика розподілом продукції і закупівельною логістикою. Для фермера це дуже важливий момент діяльності, який формує прибуток. Фермер організовує продажу овочів за трьома схемами:
- реалізація всього врожаю однією партією;
- регулярна продажа дрібними партіями;
- відправлення партії у міру необхідності під замовлення.
Перший спосіб має найбільше переваг для господарств, у яких не розвинута інфраструктура для зберігання та післязбиральної доробки. Другий спосіб дуже вигідний для супермаркетів, яким потрібні періодичні постачання. Третій — це найсучасніший підхід за принципом «точно в певний час, і тільки у необхідній кількості». За цим способом працює ресторанний бізнес. Від першого до третього способу зростає складність для фермера, і полегшується робота логістики і маркетингу.