Болезни зернобобовых

автор:
источник: Довідник із захисту рослин, за ред. М.П.Лісового, — К: Урожай, ISBN 966-05-0075-0

Аскохітоз

Збудниками хвороби є гриби роду Ascochyta Lib., на горосі A. pisi Lib., A. pinodes Jones, A. pinodella Jones, A. pseudopinodella Bond. — Mond. et Wassil, A. sojaecola abr, квасолі — A. phaseolorum Sacc., A. boltschauseri Sacc.; кормових бобах A. —fabae Speg; сочевиці — A. arvicola Syb., нуті — A. rabiei Lib.

При ураженні гороху збудником блідоплямистого аскохітозу на листках і бобах з`являються круглі або овальні світло-бурі плями з темною облямівкою. На стеблах тканини у місцях плям дещо вдавлені, а самі плями видовжені. У центрі їх утворюються темно-коричневі пікніди, в яких формуються спори гриба. Уражене насіння зморшкувате, світло-жовтого кольору, втрачає схожість або є джерелом наступного розвитку хвороби на сходах.

На листках, стеблах і бобах гороху, ураженого збудником тем-ношіямистого аскохітозу, виникають плями неправильної форми, різної величини, завжди темні у центрі й світліші по краях. На поверхні великих плям пікніди розміщуються концентричними колами. На бобах виникають горбочки, а уражене насіння вкривається темними плямами.

На сої, кормових бобах і нуті аскохітоз з`являється на листках, стеблах і бобах, на сочевиці головним чином на листках. Плями на листках сої та нугу округлі, сірі, на кормових бобах концентричні бурі, на сочевиці — дрібні, світлі, з невеликою кількістю пікнід. У квасолі уражуються в основному листки та боби, рідше стебла.

Розвитку аскохітозу сприяють опади, висока вологість і підвищена температура повітря. Основні джерела інфекційного початку — насіння та рослинні рештки.

Фузаріоз

Виявляється у формах кореневої гнилі і в`янення рослин, що можуть спостерігатися одночасно. Збудником фузаріозу є гриби роду Fusarium Link. Найпоширеніші F. oxysporum Schlecht, F, culmorum Sacc., F. solani (Nart) App. et Wr., F. avenaceum Sacc.

Коренева гниль виявляється протягом вегетаційного періоду. Особливо велику небезпеку становить для сходів, спричиняючи загнивання паростків, коренів і сім`ядолей. У молодих рослин спочатку буріє і потоншується підсім`ядольне коліно, а потім прикоренева частина стебла чи головний (стрижневий) корінь. Згодом місця ураження набувають темно-коричневого забарвлення, на них утворюються різної глибини виразки, тріщини. Пригнічені рослини часто засихають.

Для уражених сходів сої характерне прилипання оболонки насіння та сім`ядолей. Такі сім`ядолі часто не розкриваються, і сходи гинуть.

У кормових бобів на стрижневому і бічних коренях буріє тканина. Листки в`януть, чорніють і відмирають.

На більш дорослих рослинах зернобобових культур темніє І відмирає коріння або основа стебла.

В`янення виявляється у фазі сходів і в пізніші періоди розвитку рослин. Буріє та розтріскується тканина кореневої шийки, загнивають і відмирають головний і бічний корені. Листки, а потім і стебла жовтіють і засихають. Рослини легко вириваються.з фунту.

У період бутонізації та цвітіння у рослин поникає верхівка, в`януть, скручуються, а іноді й обпадають листки. Боби формуються в невеликій кількості з дрібним недорозвиненим насінням.

Джерелами хвороби можуть бути рослинні рештки, грунт i уражене насіння.

Сіра гниль

Збудник — гриб Botrytis cinerea Pers.

Хвороба з`являється переважно на стеблах і бобах. У вологу погоду уражуються й листки. Місця ураження набувають буро-зеленого забарвлення і загнивають. У посушливий період вони мають вигляд буруватих сухих виразок. Уражені органи рослин вкриваються сірим пушком — міцелієм, конідієносцями та конідіями гриба. Стебло часто надламується, листки відпадають. Під час цвітіння велика кількість квіток І зав`язей обпадає, на бобах, що утворилися, виникають виразки. Насіння утворюється недорозвинене, із зниженою схожістю.

Біла гниль

Збудник — гриб Sclerotinia sclerotiorum (Lib) D. В.

Уражує горох, кормові боби, квасолю та інші бобові культури. Спочатку на нижній частині стебла утворюються вологі плями, у межах яких пізніше часто розвивається білий пухкий міцелій гриба. Згодом на поверхні або всередині плям утворюються склероції у вигляді чорних грудочок. Паренхімна тканина руйнується. Стебла надламуються, і рослини гинуть. Стулки уражених бобів трухлявіють, насіння загниває. У вологу погоду такі боби в більшості обсипаються. Під час вегетації рослин збудник поширюється частинками підсохлого міцелію, що зимує на рослинних рештках, у грунті та насінні.

Пероноспороз

Уражуються горох, соя, вика, кормові боби. На кожній культурі паразитує окремий вид збудника: на горосі — Peronospora pisi Syb.; сої — P. manscluerica Syb.; кормових бобах — P. fabae West.; сочевиці — P. spinaciae Laub.; чині — P. fulva Syd.; квасолі — P. spinaciae Laub.

Уражуються відростаючі верхівки стебла, листки та боби. Хвороба поширюється у вигляді місцевого і дифузного уражень.

У першому випадку на листках з`являються округлі хлоротичні плями, які з нижнього боку вкриваються сіро-фіолетовим нальотом; , на стеблах і бобах плями розпливчасті. У період достигання внутрішні стулки бобів і зовнішні оболонки насіння іноді набувають кремового або фіолетового відтінку. Насіння у хворих бобах недорозвинене, має низьку схожість.

При дифузному ураженні хлоротичні плями охоплюють усі листки, окремі гілки або всю рослину. Згодом місця ураження з нижнього боку вкриваються сіро-фіолетовим нальотом.

На горосі пероноспороз виявляється протягом майже всього вегетаційного періоду, на сої, кормових бобах, сочевиці — головним чином під час утворення бобів або перед їх достиганням.

Збудник хвороби зберігається в рослинних рештках, фунті та насінні.

Борошниста роса

Збудник — гриб Erysiphe communis Grev.

Уражуються всі однорічні бобові культури, але кожна спеціалізованою формою паразита.

Інтенсивний розвиток борошнистої роси спостерігається в середині літа. Уражені листки, стебла, а на горосі також квітки та боби вкриваються білим борошнистим нальотом з міцелію і конідій гриба.

Джерелами хвороби є післязбиральні рештки та багаторічні дикорослі бобові.

Іржа

Спричинюється грибами роду Uromyces Link:, на горосі й чині — U. pisi Schroet, нуті — U. Ciceris-arletini Jacr. et Boyer.; квасолі — U. phaseoli Wint. кормових бобах, сочевиці й рідше горосі — U. fabae d. By.

У гриба U. pisi, який уражує горох і чину, є стадії, що розвиваються на проміжних рослинах-живителях (різних видах молочаю), з яких спори збудника переносяться на посіви. На листках і стеблах гороху з`являються світло-коричневі, а пізніше темно-коричневі подушечки літніх і зимових спор збудника хвороби. Збудники іржі кормових бобів, сочевиці, нугу і квасолі однодомні. Характерними ознаками хвороби на цих культурах є утворення на листках і стеблах жовтих пустул — ецидій, а пізніше уредопустул з телейтоспорами. Уражені листки передчасно засихають, зерно утворюється щупле, врожай значно знижується. Більше уражуються пізні посіви.

Зимує збудник хвороби у стадії телейтоспор на рослинних рештках, a U. pisi — у вигляді міцелію в проміжних живителях (молочай).

Церкоспороз сої

Збудник — гриб Cercospora daizu Miura. Хвороба розвивається на всіх надземних органах рослин. На листках і молодих бобах утворюються світло-сірі плями з коричневою облямівкою. З нижнього боку листків з`являється темно-сірий наліт. На стеблах плями фіолетово-червоні, а пізніше — темні з сірим центром, видовжені: На насінні плями опуклі, коричневі, з облямівкою або розпливчасті. У зараженого насіння значно знижується схожість. Збудник хвороби зимує в насінні та рослинних рештках.

Антракноз квасолі

Збудник — гриб Colletotrichum lindemutianum Br. et. Cav. Уражуються рослини протягом вегетаційного періоду. Хвороба характеризується появою коричневих плям на сім`ядолях сходів, на підсім`ядольному коліні утворюються виразки:

У дорослих рослин на листках виникають кутасті плями, на стеблах і черешках — темні глибокі смужки. Черешки та стебла в місцях ураження часто надламуються. На бобах плями спочатку дрібні, бурі, пізніше досягають 1 см у діаметрі. У центрі вони вдавлені, блідо-бурі або червоно-оранжеві, при сильному розвитку хвороби — зливаються.

Зберігається збудник у насінні та рослинних рештках.

Шоколадна плямистість кормових бобів

Збудник — гриб Botrytis fabae Sard. Уражуються листки, стебла, боби, насіння. На уражених органах рослин виникають дрібні коричневі з сіруватим центром і червоно-бурою облямівкою плями. Часто вони зливаються, а листки засихають і обпадають. Збудник хвороби зимує в рослинних рештках і насінні у вигляді міцелію та склероціїв.

Бактеріальний опік гороху

Збудник — бактерія Pseudomonas pisi Sackett. Хвороба виявляється у вигляді маслянистих плям з маслиново-зеленим або маслинове-коричневим відтінками, ідо з`являються на листках, черешках і стеблах. Перенощиками хвороби є попелиці.

Джерело хвороби — заражене насіння і рослинні рештки.

Смугаста плямистість гороху, квасолі та бобів

Збудник — бактерія Erwinia lalhyri Holl.

Хвороба з`являється на стеблах і черешках листків у вигляді невеликих смуг (штрихів). На листках утворюються маслянисті плями, які значно менші від тих, що бувають при ураженні бактерією Pseudomonas pisi (див; Бактеріальний опік гороху). Навколо плям завжди спостерігається суха облямівка. Збудник передається з насінням, зберігається у рослинних рештках.

Кутаста плямистість гороху та бобів

Збудник — бактерія Pseudomonas glycinea Cocrper.

Хвороба з`являється найчастіше на листках у вигляді кутастих світло-коричневих маслянистих плям. На черешках листків і стеблах утворюються темно-коричневі видовжені плями або смуги. На бобах плями маслянисті, світлі з жовтувато-коричневим відтінком. Джерелом хвороби можуть бути насіння та рослинні рештки.

Бура плямистість квасолі

Збудник — бактерія Xanthomonas phaseolicola Dowson. На листках уражених рослин з`являються бурі плями з широкою жовтою або світло-зеленою облямівкою, на стеблах — червоно-бурі смуги, на бобах — темно-зелені дрібні маслянисті цяточки, які потім розростаються в плями. На насінні плями буруваті, при зволоженні ослизняються. Джерело інфекції — заражене насіння і післязбиральні рослинні рештки.

Кутаста плямистість квасолі

Збудник — бактерія Pseudomonas phaseolicola Dowson. На листках уражених рослин утворюються кутасті бурі маслянисті плями, на стеблах — бурі тріщини і виразки, на бобах — вдавлені темно-зелені маслянисті, а на насінні — жовтуваті плями. Збудники хвороби передаються з насінням, зберігаються також у рослинних рештках.

Смугастий бактеріоз кормових бобів

Збудник — бактерія Erwinia lathyri Mans et Taceb. Хвороба характеризується появою коричневих плям на листках, широких смуг на стеблах і бобах. Поширюється комахами. Джерело інфекції — заражене насіння та рослинні рештки.

Поделиться: