Технология выращивания озимого ячменя

источник: Довідник агронома // за ред. Л.Л. Зіневича, К: 1985 р.

Біологічні особливості. Мінімальна температура проростання насіння 1-2°С. Морозостійкість ячменю нижча, ніж озимого жита й пшениці. Районовані сорти витримують зниження температури на глибині вузла кущіння до мінус 10—12°С. Рослини досить стійкі проти високих температур повітря. Як скоростигла культура (період вегетації 70-100 днів) ячмінь менше терпить від запалу, ніж інші озимі. Крім того, коефіцієнт транспірації у нього дещо нижчий, ніж у пшениці й вівса. Найкраще родить на чорноземах з нейтральною або слаболужною реакцією ґрунтового розчину. Проте й на дерново-підзолистих і сірих лісових грунтах при попередньому їх вапнуванні й удобренні може давати високі врожаї зерна.

Місце в сівозміні. В зв`язку з тим, що озимий ячмінь має порівняно слаборозвинуту кореневу систему й невисоку здатність засвоювати поживні речовини з важкодоступних сполук, його розміщують на родючих і чистих від бур`янів грунтах після кукурудзи на силос, баштанних культур, картоплі й зернобобових.

Обробіток грунту й удобрення такі самі, як і при вирощуванні озимої пшениці.

Сівба. Перед сівбою насіння протруюють.

Озимий ячмінь при дуже ранніх строках сівби в умовах теплої осені може до настання зими досягти фази виходу в трубку, що призводить до різкого зниження зимостійкості. Тому його рекомендується сіяти в другій половині оптимальних строків, рекомендованих для озимої пшениці. Сіють з одночасним внесенням у рядки гранульованого суперфосфату або нітрофосу.

Способи сівби — звичайний рядковий, вузькорядний або перехресний.

Норма висіву в Степу 3,5-4,5 млн./га, в Лісостепу — 4-4,5 і на Поліссі— 4,5-5 млн./га схожих насінин. Глибина загортання насіння на чорноземних та темно-каштанових грунтах — 6-7, на важких запливаючих — 4-5 см.

Зимовий та весняний догляд за посівами такий самий, як і за озимою пшеницею. Урожай збирають переважно двофазним способом, скошуючи у фазі воскової стиглості зерна.

Поделиться: