Явление виталитета собранных овощей и его регулирование

автор:

Зібрані овочі, незважаючи не те, що вони відірвані від стебла, чи відрізані від корінців, продовжують жити впродовж усього ланцюжка логістики аж до споживання в їжу. Таке явище продовження життєдіяльності називається віталітетом. У клітинах продовжується дихання, транспірація, фотосинтез, біохімічні перетворення одних речовин в інші. Завданням овочівника на всіх етапах доставку овочів до споживача є максимальне сповільнення всіх процесів віталітету. Слід весь час пам’ятати, що логістика овочів — не «санаторій», а важке випробування. З метою збереження якості застосовують багато новітніх досягнень науки і техніки, які регулюють температурний режим, інтенсивність дихання, виділення діоксиду вуглецю та етилену.

З метою підвищення стійкості проти стресів під час логістики овочівники перед збиранням урожаю плодових овочів (помідор, огірок, перець) або їх закладанням на зберігання практикують обробку різними речовинами — фунгіцидом фундазолом, розчином перекису водню у комбінуванні з іонами срібла, міді та цинку, етоксиквіном, полімером поліетиленгліколю тощо. Водночас вони або токсичні, або дорогі. Сучасними дослідниками створені нові комплексні бактерицидно-антиоксидантні препарати, які містять антиоксиданти, антисептики і плівкоутворювачі. Оптимальний ефект дає композиція за такого співвідношення мас компонентів (у%) — дистинол 0,024-0,036; хлорофіліпт 0,01-0,02; лецитин 3-4 і решта вода. Запропоновані компоненти не знижують рівень екологічної безпечності, зате сповільнюється фізіологічні розлади, зменшують природні втрати води через транспірацію, подовжують термін зберігання без погіршення біологічної цінності продукції.

Життєдіяльність найкраще підтримується системами контролю атмосфери (ULO). Така технологія зберігання вимагає високих інвестиційних затрат. Наявність окремих герметичних камер дуже зручна, але, відкривши їх, всю продукцію необхідно терміново реалізувати.

Одним із факторів старіння овочів є газ етилен, завдяки якому існуючі технології зберігання і транспортування не забезпечують вимог споживача. Хоча роль етилену у житті була відкрита ще у 1901 році російським вченим Д.М. Нелюбовим у Санкт-Петербурському університеті. До цього часу не було ефективних технологій пригнічення його синтезу у рослинах. В останні роки ефективно над цією проблемою працює генінженерія, яка має методи генмодифікації і створення сортів із сповільненим виділенням етилену.

У першій половині 90-их років ХХ століття було встановлено, що добрим інгібітором є циклопропен і його алкільні похідні у дуже низьких концентраціях (0,5-1 частина на мільйон). Комплексні дослідження російських вчених під керівництвом академіка РАСГН В.А. Гудковського дали можливість впровадити у виробництво технологію «Фітомаг» (http://www.fitomag.com). Обробку цим газом проводять у герметичних камерах впродовж доби. Цей інгібітор одержують з допомогою переносних портативних генераторів. Після обробки овочі і плоди мають ефективний захист від негативного впливу етилену. Одночасно можна обробляти від 100 кг до 200 т і більше. Технологія захищена патентами Росії — № 2267477 та № 2267272. В Україні працює представництво компанії «Фіто-Маг».

Переваги препарату «Фітомаг» полягають у наступному:

 • різко знижуються розвиток багатьох фізіологічних захворювань (побуріння і загнивання від механічних пошкоджень, розкладання від старіння, внутрішнє потемніння тканин); знижуються втрати від грибних хвороб і природних втрат;
 • надійно зберігається твердість, соковитість, консистенція, товарний вигляд і смак, як у процесі зберігання, так і доведення до споживача;
 • знижується негативний вплив дії стресових умов під час зберігання;
 • особливо ефективним фітомаг є після обробки клімактеричних плодів та овочів (яблук, груш, помідора, огірка, кавуна, дині та зеленних) і декоративних рослин;
 • препарат безпечний для людини.

Важливими факторами продовження тривалості віталітету зібраних овочів є температура і вологість повітря. Для контролю цих факторів під час зберігання і транспортування овочів витрачають багато енергії. Хімічний концерн BASF (Німеччина) на чолі з групою компаній Elastogran (www.elastogran.com) розробили і активно впроваджують у виробництво універсальну ізоляцію напилюванням поліуретановими пінами Elastopor®H. Піну напилюють на поверхню стін як зовні, так і з середини сховищ та камер. Роботи з ізоляції виконує фірма «Едванс» на основі ліцензії Держкомбудівництва України АА — №775067. Поліуретанові піни допущені для застосування Міністерством охорони здоров’я України.

Запропонована технологія має такі переваги:

 • ізоляція одночасно захищає від перепадів температури і вологи;
 • всі елементи будівель і камер ізолюються без стиків та швів;
 • поліуретан стійкий проти вогню;
 • піна міцно з’єднується з конструкціями, що гарантує довготривалу експлуатацію впродовж 20 та більше років;
 • робочий діапазон температур від мінус 60 до +140 ºС;
 • невелика питома маса матеріалу;
 • висока швидкість виконання ізоляційних робіт в існуючих сховищах.

Поліуретанова ізоляція утворюється змішуванням двох компонентів (поліолу та поліізоціанату) з допомогою установок високого тиску. Компоненти привозять у бочках і через шланги високого тиску з підігрівом подаються до розпилювача. Утворена піна рівномірно розбризкується на поверхні, швидко застигає і твердне. Утворюється пористе покриття з дуже низькою теплопровідністю.

Поделиться: