Болезни хмеля

автор:
источник: Довідник із захисту рослин, за ред. М.П.Лісового, — К: Урожай, ISBN 966-05-0075-0

Несправжня борошниста роса, або псевдопероноспороз

Збудник гриб Pseudoperenospora humuli Wils. Проявляється протягом всієї вегетації. Зимують ооспори і міцелій гриба у підземних стеблах хмелю. Зверху на листках утворюються кутасті жовті плями, знизу — темно-фіолетовий наліт (спороношення). Шишки вкриваються фіолетовим нальотом, листки передчасно обпадають. При сильному ураженні рослин урожай шишок знижується у 2—4 рази, іноді гине повністю, вміст гірких речовин зменшується у два рази.

Борошниста роса

Збудник гриб Sphaerotheca macularis (P. C.) Burr. Проявляється у червні—серпні. Зимує гриб на уражених частинах рослин у вигляді клейстокарпіїв. Білий борошнистий наліт утворюється на листках, пагонах та шишках хмелю, який згодом набуває бруднуватого забарвлення внаслідок утворення чорних клейстокарпій. При сильному ураженні врожайність шишок знижується на 30-40%.

Чорнота

Збудники гриби Cladosporium spp. Проявляється у липні—серпні. На солодких виділеннях попелиць розвиваються гриби у вигляді міцелію темного кольору з конідіальним спороношенням. Погіршується асиміляційна функція листкового апарату. Може зменшувати врожайність до 50%, погіршувати товарну якість шишок хмелю.

Пленодомусна гниль

Збудник гриб Plenodomus humuli Кит. Проявляється протягом вегетації. Зимують на уражених рослинах міцелій і пікноспори. Уражені підземні частини стебла, матки, рідше коріння в результаті поранень чи пошкодження шкідниками, через які проникає збудник. Рослини відстають у рості, урожай знижується до 50%. Через 2—3 роки рослини гинуть.

Фузаріозна гниль

Збудник гриб Fusarium humuli Kom. Проявляється протягом вегетації. Зимують на уражених рослинах або в грунті міцелій і склероції. Уражені підземні стебла, матка у вигляді незначного побуріння, згодом утворюються чорні поздовжні побуріння, іноді на поверхні уражених місць з`являється біло-рожевий міцелій гриба. Уражені рослини дуже відстають у рості, іноді не досягають верхівки шпалер, урожай знижується на 25—50%. Зараженню сприяють механічні пошкодження І шкідники. Через 2—3 роки рослини гинуть. Джерело пошкодження — садивний матеріал та заражений грунт.

Вертицильозне в`янення

Збудник гриб Verticillium alboatrum Reinke. Проявляється протягом вегетації. Зимує у грунті та на уражених рослинах. Поширюється вогнищами після цвітіння, рослини втрачають тургор, листки жовтіють, закручуються догори, іноді по краях розтріскуються, згодом засихають І обпадають, стебла набувають чорного кольору. Збудник проникає через кореневу систему в стебла й спричиняє закупорювання судинної системи.

Бактеріальний рак

Збудник бактерії Pseudomonas tumefaciens, Bacterium rhizogenes Com. Проявляється протягом вегетації. Джерело інфекції — нарости на підземних частинах, поширюється садивним матеріалом (черенками). На підземних стеблах, матці з`являються пухлини різної форми і розмірів. Нарости загнивають, матка руйнується, рослини гинуть. Проникненню бактерій сприяють механічні пошкодження і шкідники.

Вірусні хвороби

Мозаїка. Вірус 3. Проявляється у червні—липні. Зберігається на уражених рослинах, поширюється сисними комахами, садивним матеріалом. Листки покриваються світло-зеленими плямами, згодом закручуються вниз, стають крихкими. Верхівка стебел не завивається, а спадає вниз. Уражені рослини гинуть через 1—2 роки.

Крапковість, або кучерявість

Вірус 2. Проявляється у червні— липні. Зберігається на уражених рослинах, поширюється сисними комахами, садивним матеріалом. Рослини утворюють багато тонких негнучких пагонів з короткими міжвузлями. Пагони не завиваються, листки жовтіють і закручуються догори.

Хлороз, або жовтяниця

Вірус 1. Проявляється у червні—липні. Зберігається на уражених рослинах, поширюється сисними комахами, садивним матеріалом. На молодих листках утворюються світло-жовті плями між жилками, які перетворюються у вузькі довгі смуги. Листки закручуються вниз, стають виродливими.

Поделиться: