Семеноводство зеленных культур:
Укроп (Anethum graveolens L.)

автор:

За біологічними особливостями кріп відносять до трав’янистих, однорічних, перехреснозапильних, ароматичних, холодостійких і скоростиглих рослин.

Коренева система стрижнева, середньорозгалужена, яка проникає на глибину до 60 см. Після сходів перші 5-10 листків утворюють розетку. Після утворення квітконосних пагонів листки розміщуються почергово і стають сидячими, піхвоподібними. Висота стебла коливається у межах 80-160 см.

Суцвіття – складний зонтик, який складається з 10-50 дрібних зонтичків. Найбільший зонтик утворюється на центральному пагоні, на бокових пагонах першого-третього порядків вони поступово зменшуються. Квітка жовта, двостатева і запилюється комахами. Цвітіння рослини триває від 20 до 30 діб, що сильно сприяє проявленню матрикальної різноякісності насіння. Найкращі посівні якості насіння кропу формуються на пагонах першого порядку. Плід – двосім’янка, яка після достигання і обмолоту розпадається на два напівплоди, які використовуються в якості насіння.

За біологічними особливостями кріп – холодостійка рослина, насіння якого здатне проростати за температури 3-5°С. За 16-18°С сходи з`являються на 10-12 добу. Оптимальна температура для формування розетки становить 16-19°С. До вологи кріп дуже вимоглий у період від сівби до формування насіння, а під час достигання насіння вимагає підвищеної температури і зменшення кількості опадів.

Особливості технології вирощування насіння кропу. Технологія вирощування кропу на насіння подібна до технології на товарні цілі. Підготовка ґрунту – за схемою напівпару. Строк сівби – тільки ранньовесняний. Підзимовий, хоча і дає насіння найвищої якості, але не завжди вдається одержати дружні і вирівняні сходи. За підзимових строків сівби не проводять обробку насіння стимуляторами росту, глибину сівби зменшують, а норму висіву – збільшують.

Водночас, у насінництві використовують меншу норму висіву (до 10 кг/га), однорядкову (ширина міжрядь 60-70 см), або стрічкову схеми сівби (20+50см), що сприяє індивідуальному росту і розвитку рослин. Оптимальна густота рослин у насінництві 120 тис. шт./га. Такі вимоги до ширини міжрядь і густоти дають можливість проводити кілька сортопрочисток та апробацію.

В умовах дощової погоди на рослинах кропу інтенсивно розвиваються хвороби, проти яких організовують відповідну систему захисту.

Враховуючи високий ступінь різноякісності і сильну здатність до осипання, для одержання високоякісного насіння використовують кілька способів збирання насіння. На невеликих площах у міру достигання найкраще проводити зрізування зонтиків по ярусах. На великих площах скошують, укладають у валки і через 8-10 діб обмолочують.

Сортова чистота насіння кропу складає для ОН 99%, ЕН – 98% та РН1 – 96%. Схожість насіння має бути для ОН і ЕН – 60% і РН – 55% при вологості 12%. В Україні поширені сорти кропу Інституту овочівництва і баштанництва НААН України (Пахучий і Харківський 85), Інституту ефіроолійних і лікарських рослин НААН України (Скіф) та Приватного малого підприємства “Тирас” (Татран). На присадибних ділянках часто вирощують місцеві популяції.