Вредители огурца

автор:
источник: Довідник із захисту рослин, за ред. М.П.Лісового, — К: Урожай, ISBN 966-05-0075-0

Паросткова муха (Delia platura Mg.)

В Україні поширена повсюдно . Поліфаг. Муха завдовжки 3—6 мм, жовтувато-сіра. Яйце біле, видовжене. Личинка останнього віку завдовжки до 7 мм, брудно-білого кольору, м`ясиста. Пупарій завдовжки 4—5 мм, жовто-бурий, заокруглений. Зимують пупарії у ґрунті на глибині 7—10 см. Мухи з`являються на початку травня. Яйця відкладають під вологі грудочки грунту. Личинки в пошуках їжі можуть проповзати в грунті на значну відстань, живлячись рослинними рештками. Відшукавши проросле насіння або сходи кормових рослин, вони пошкоджують їх. У сходів огірків личинки занурюються в підсім`ядольне коліно і проникають всередину стебла, що призводить до загибелі рослин. У насіння квасолі, бобів вони вгризаються біля місця виходу паростка І прогризають ходи у сім`ядолях. При пошкодженні люпину личинки живляться насінням, паростками, корінням. Капусті завдає такої шкоди, як і капустяна муха. В Україні протягом року розвивається три покоління. Розвиток личинок триває 30—40 днів. Личинки першого та другого поколінь заляльковуються на глибині 3—7, а третього — до 10 см. Яйця, личинок та пупарії знищують алеохара (Aleohara birustulata), геофілюс (Creophilus maxilosus), бледіус (Bledius tricornis), трібліографа (Tribliographa diaphana), афаерета (Aphaereta tenniconnis). Ґрунтові стадії розвитку мухи уражуються ентомопатогенними грибами, бактеріями, мікроспоридіями, дорослі мухи — грибом ентомофтора (Entomophtora muscae).

Заходи захисту. Передпосівна обробка ґрунту, сівба в оптимальні сроки. Ретельне загортання в грунт гною. З інших засобів такі самі, що І проти весняної капустяної мухи.

Баштанна попелиця (Aphis gossypii Glov.)

Поширена повсюдно. Розвивається неповноцикло, розмножується тільки партеногенетично. Зимують безкрилі самки та личинки на бур`янах. Навесні попелиця з`являється на культурних рослинах після вильоту крилатих особин з місць зимівлі. Розвиток одного покоління триває 7—10 днів, а всього за вегетацію може розвиватися до 20 поколінь. Плодючість самки — 40 личинок. З середини літа чисельність попелиці на культурних рослинах знижується в результаті діяльності ентомофагів. Вона переселяється на різні дикі трав`янисті рослини, а у вересні знову повертається на культурні рослини і розвивається на них до настання морозів.

Заходи захисту. Знищення бур`янів біля парників, теплиць. З хімічних засобів ті, що рекомендовані проти капустяної попелиці. На присадибних ділянках рослини обприскують настоями мила з попелом, полину, гіркого перцю та бадилля помідорів. Настої готують так: 1 кг полину заливають 8 л окропу, настоюють дві доби, проціджують, доливають водою до 10 л, додають 40 г мила й обприскують рослини. 1 кг полину кип`ятять 10—15 хв. у воді, охолоджують і проціджують, доливають до 10 л водою. 1 кг гіркого перцю або 500 г сухого розрізують, кип`ятять 1 год. в 10 л води. Настоюють дві доби, перець розтирають, відвар проціджують і зберігають у прохолодному місці. Для обприскування 120 мл концентрату розводять у 10 л води, додають 40 г мила й обприскують. 4 кг листків помідорів заливають 10 л води, кип`ятять ЗО хв., охолоджують і проціджують. Для обприскування на 10 л води беруть З л відвару та 40 г мила.

Поделиться: