Семеноводство капусты цветной и брокколи:
Капуста цветная (Brassica cauliflora (Mill.) Lizg. subsp. abortiva Lizg.)

автор:

Серед однорічних видів капусти в Україні найбільше поширення мають цвітна і броколі. За морфологічними ознаками та біологічними особливостями ці види дуже подібні, але за технологією вирощування насіння мають певні відмінності. У світі і в Україні вирощують здебільшого гетерозисні гібриди.

Капуста цвітна (Brassica cauliflora (Mill.) Lizg. subsp. abortiva Lizg.) в умовах України – однорічна рослина. За розсадного способу вирощування має мичкувату кореневу систему, яка проникає в глибину до 50-70 см. Стебло потовщене, циліндричне, заввишки до 20-50 см. Листки розміщені більш-менш горизонтально або спрямовані вгору чи спіралеподібно скручені. Пластинка листків від маленької (20 см) до великої (понад 60-70 см), за характером поверхні буває гладенькою, слабозморшкуватою і зморшкуватою. У пазухах верхніх листків розвиваються скупчені, потовщені відбілені пагони, які сильно галузяться і формують головку. Ознаки головок є цінними апробаційними ознаками. Забарвлення головок у сучасного сортименту буває білим, біло-жовтуватим, жовтим, жовто-зеленим, зеленим і фіолетовим. Велике різноманіття є і за формою головок та характером поверхні.

Насіння починає проростати, подібно до інших видів капуст, за температури 5-7°С. Оптимальна температура знаходиться в межах 16-18°С. В умовах високої температури і низької відносної волості повітря формуються дрібні головки, які передчасно розсипаються і переходять до цвітіння. Такі умови також несприятливі і під час цвітіння. Насіння тоді утворюється щуплим.

Рослина досить вимоглива до світла, особливо у період з`явлення сходів і вирощування розсади. Довгий день сприяє росту листків, але негативно впливає на формування і проявлення апробаційних ознак головок. За потребою у вологості ґрунту і повітря капуста цвітна відноситься до дуже вимогливих. Насінництво можливе лише за умови забезпечення поживними речовинами. Капусту цвітну розміщують на багатих і родючих ґрунтах.

Сортова чистота насіння капусти цвітної складає для ОН – 99%, ЕН – 98% та РН1 – 95%. Схожість насіння має бути для ОН і ЕН 75% і РН – 65% при вологості 9%. Серед великої кількості сортів і гетерозисних гібридів капусти цвітної (понад 45) переважають іноземні. Серед вітчизняних виділяється перший вітчизняний сортимент Приватного підприємства “Агросвіт” (Акварель, Гілея, Фламінго).