Семеноводство однолетних овощных культур и методы сортового и семенного контроля:
Семеноводство кукурузы сахарной

автор:

Кукурудза цукрова (Zea saccharata Sturt. (Zea mays L. subsp. saccharata Sturt.) відноситься до однорічних, трав’янистих, жаростійких, однодомних, перехреснозапильних рослин. Квітки на рослині роздільностатеві: чоловічі зібрані у волоть, а жіночі – початок, який часто називають «качаном». Запилення проходить з допомогою вітру. Насінництво цієї культури методично добре розроблене для сортів і гетерозисних гібридів на фертильній та стерильній основі.

Коренева система кукурудзи мичкувата і добре розвинута. У нижній частині стебла утворюються додаткові корені, які після підгортання підвищують стійкість проти полягання. Стебло пряме, циліндричне, гладеньке і досягає висоти у цукрових сортів 150-250 см (у зернових і кормових значно вище). У приземній частині стебла утворюються пасинки, які у насінництві бажано видаляти, що сприяє зменшенню матрикальної різноякісності насіння.

Цвітіння чоловічих квіток розпочинається через 3-5 діб після появи волоті. Цей короткий період дуже відповідальний у насінництві. У насінництві гетерозисних гібридів на фертильній основі на материнських лініях волоті перед цвітінням обламують. Якщо лінія переведена на стерильну основу, то проводять контрольне обстеження з метою виявлення фертильних рослин, на яких також виламують волоті. На 2-4 доби пізніше починають цвісти жіночі квітки у вигляді численних стовпчиків приймочок маточок на початках. Для повного запилення необхідна тепла, суха погода з невеликою вітровою активністю. Достигання качанів у кукурудзи цукрової відбувається повільніше, порівняно з зерновою. У насінництві качани збирають у повній стиглості. За характером поверхні насіння може бути слабо-, середньо- або сильно зморшкувате. Особливою зморшкуватістю відрізняються гетерозисні гібриди з генами «суперсолодкості».

За вимогами до тепла кукурудзу відносять до жаростійких рослин. Насіння проростає за температури вище 10°С, оптимум для росту і розвитку знаходиться вище 22-25°С. Весняні приморозки, навіть невеликі, рослини переносять погано. У період інтенсивного росту вимагає достатнього освітлення, а в умовах довгого світлового дня вегетаційний період подовжується. Не переносить затінення. Не зважаючи на те, що серед усіх овочевих культур кукурудза є найбільш посухостійкою рослиною, насіння високої якості одержують за достатнього забезпечення вологою при поливах на багатих ґрунтах.

Особливості технології вирощування насіння кукурудзи цукрової. Технологія вирощування насіння кукурудзи цукрової подібна до технології на продовольчі цілі, але вона подовжується до біологічної стиглості і включає обмолочування качанів. На відміну від технології на технічні цілі, у насінництві використовують лише один строк сівби за оптимальної температури ґрунту вище 10-12°С. У Степу це припадає на другу-третю декади квітня. Ширина міжрядь 60-70 см. Норма висіву 20-22 кг/га. Глибина загортання насіння до 6-8 см.

Після сходів проводять догляд рослин, не допускаючи забур’янення і загущення. Проривають на відстані до 30 см. Перед змиканням рослин у рядках проводять підгортання. Пасинки видаляють. Поливають 3-4 рази. Серед заходів захисту особливу увагу звертають на захист від пухирчастої сажки. Для цього перед сівбою обов’язково проводять протруювання насіння, а під час вегетації завчасно виявляють і знищують уражені рослини.

Сортові прочистки проводять до цвітіння і у технічній стиглості. До особливостей апробаційних ознак у кукурудзи слід віднести сильну їх мінливість залежно від умов вирощування. Стабільними є лише консистенція та забарвлення насіння і стрижня початка. Апробацію проводять двічі: перший раз у технічній стиглості. У біологічнії стиглості качани виламують і перевозять на тік для дозарювання та проводять комірну апробацію. Якщо використовують пряме збирання і обмолочування комбайном в полі, то проводять тільки одну апробацію у технічній стиглості. Під час очищення і обмолоту качанів вибраковують ті, у яких виявлена ксенійність. Від технічної стиглості до повної біологічної приблизно 30 діб. Середня врожайність насіння у кукурудзи цукрової 3-4 т/га. У суперсолодких гібридів вона є нижчою.

Сортова чистота насіння кукурудзи цукрової за польової апробації складає для ОН і ЕН – 99% та РН1-3 – 95% (для гетерозисних гібридів відповідно 95%). За комірної апробації – для ОН і ЕН 100 і 99% та для РН1-3 і F1 – 98% відповідно. Схожість насіння має бути для ОН і ЕН – 92%, РН – 90% і F1 – 92% при вологості 13%. В Україні вирощують насіння сортів – Брусниця, Дракон, Дмитрик, Ласуня одеська, Людмила СВ і гетерозисних гібридів – Андріївський F1, Куліковський F1, Лукомор’є F1 , Роставиця F1, Тронка F1. Насінництво проводять на Сквирській дослідній станції Інституту агроекології НААН України, Синельниківській дослідній станції Інституту зернового господарства НААН України, Інституті рослинництва ім.. В.Я. Юр’єва НААН України та Селекційно-генетичному інституті – Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення НААН України.