Семеноводство капусты:
Капуста савойская (Brassica sabauda (L.) Lizg.).

автор:

Відноситься також до групи головчастих капуст. Це дворічна перехреснозапильна рослина. Просторова ізоляція між сортами повинна бути не менше 2000 м на відкритій ділянці, 600 м – на захищеній.

Ботанічні та біологічні особливості капусти савойської порівняно з білоголовою полягають в тому, що вона має пухирчасту будову тканини листків, рослини морозостійкіші порівняно з білоголовою, листки суцільні, рідше слабо ліроподібні зі слабким восковим нальотом або без нього. Краї листків зубчасті. Забарвлення листків яскраво-зелене, зелене, темно-зелене, сірувато-зелене, або жовтувато-зелене. Головка переважно округло-плеската, округла, злегка приплюснута, слабо пухирчаста. На поперечному перерізі зеленувато-жовта, білувато-жовта або жовта. Щільність головок середня або слабка. Застосовують розсадний і безрозсадний способи вирощування маточників.

Характерною особливістю цього виду є низька лежкість маточників, що вимагає зберігання їх в один ряд або в невисоких буртах чи на стелажах коренями всередину. Капуста савойська об`єднує ранньостиглі сорти, середньостиглі, середньопізні і пізньостиглі. Наявність у неї, як і в капусти білоголової, ранньостиглих сортів потребує ретельного дотримання строків вирощування.

На відміну від товарного овочівництва, в насінництві капусти савойської, як і білоголової, найраніше починають сівбу пізньостиглих сортів, тоді середньопізніх і середньостиглих. Найпізніше (перша-друга декада червня) висівають насіння ранньостиглих сортів. За таких строків сівби маточники капусти савойської, як і білоголової, не переростають (молоді, здорові рослини з типовими ознаками відповідно сорту) і можуть зберігатися у сховищах до весни з мінімальними втратами. На наступний рік життя рослини формують низько – або середньорослі насіннєві кущі (у капусти білоголової вони більш розвинені).

Технологія вирощування маточників і насінників капусти савойської, а також заходи сортового і насінного контролю такі самі, як і в білоголової. Урожайність насіння 0,3-0,6 т/га. До Державного реєстру сортів рослин, придатних до поширення в Україні, занесений вітчизняний сорт Отава, який створено Приватним малим підприємством «Тирас» (м. Тернопіль). Вимоги до якості насіння такі ж як у капусти білоголової.