Семеноводство капусты:
Капуста кольраби (Brassica gongylodes (L.) Mill.).

автор:

Це – найбільш ранньостиглий вид капусти, який формує продуктовий орган через 55-70 діб після висаджування розсади у відкритий ґрунт. Рослина дворічна, перехреснозапильна. Потребує дотримання вимог просторової ізоляції не менше 2000 м на відкритій ділянці і 600 м – на захищеній. Для вирощування маточників застосовують розсадний і безрозсадний способи. Кольрабі об`єднує ранньостиглі (до 80 діб) сорти, середньостиглі та пізньостиглі (понад 90 діб).

Основною ботанічною і біологічною особливістю кольрабі є те, що рослини її формують кореневу систему переважно в орному шарі ґрунту. Лише окремі корінці проникають на глибину до 70 см. У перший рік культури (вирощування маточників) стебло укорочене і розростається в ширину, внаслідок чого утворюється стеблоплід. На ньому розріджено утворюються листки, в їхніх пазухах закладаються бруньки, з яких формуються репродуктивні пагони. Центральна брунька продовжує вегетувати аж до збирання маточників.

Листки черешкові, лопатоподібні, ліроподібні, нечітко ліроподібні. Краї листків зубчасті. Листкова пластинка гладенька, або зморшкувата, черешки короткі і середні, тонкі або потовщені. За забарвленням листки бувають сірувато-зелені та сизо-фіолетові з антоціановим відтінком черешків.

Стеблоплоди за формою поділяють на округлі, округло-плескаті, овальні, обернено-яйцеподібні. За забарвленням – світло-зелені, світло-фіолетові, малинові та фіолетові. На поперечному перерізі стеблоплід білий, ніжний, м`ясистий.

Сівбу насіння кольрабі залежно від сорту на насіннєві цілі проводять з таким розрахунком, щоб восени мати маточні рослини, придатні для зимового зберігання. Маточники восени викопують з коренями, обрізують листки, оберігаючи верхівкову бруньку. Відібрані стеблоплоди зберігають у підвалах, сховищах прикопаними вертикально в пісок або в штабелях з перешаруванням піском або в траншеях, пересипаючи ґрунтосумішшю, легким ґрунтом або піском за температури 0-1°С.

Наступного року маточники висаджують якомого раніше навесні на глибину до половини стеблоплоду. Під час зберігання, транспортування і висаджування маточників особливу увагу звертають на збереження центральної буньки, з якої виростає квітконосне стебла. У випадку її пошкодження, здебільшого стебло не утворюється. Листкову розетку верхівкової бруньки злегка притіняють сухою землею, дрібним кінським гноєм або торфом. Подальший догляд за насінниками кольрабі такий самий, як і для білоголової. Основні технологічні елементи вирощування маточників у перший рік і насінників на другий рік, умови зберігання маточників взимку, заходи сортового і насінного контролю подібні до капусти білоголової.

Урожайність насіння становить 0,3-0,6 т/га. Вимоги до сортових і посівних якостей насіння регламентує ДСТУ 7160:2010 і вони подібні до капусти білоголової за виключенням сортових якостей репродукційного насіння (95% проти 97% у капусти білоголової). У Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні, зареєстровано 5 сортів – Наталка, Глобус (Приватне мале підприємство "Тирас"), Пурпурова (ТОВ "Світязь"), Сніжана і Фея (ПП "Агросвіт").