Семеноводство капусты:
Капуста листовая (декоративная) (Brassica oleraceae subsp. sabellica; Brassica subspontanea Lizg. ).

автор:

Рослина не утворює головок, її цінність у листках. Порівняно з білоголовою вона містить вдвічі більше клітковини, білка і зольних речовин. Переважає всі інші види капуст за вмістом вітамінів, особливо вітаміну С (150 мг% і більше).

Капуста листкова (декоративна) – дворічна рослина. У перший рік утворює облиствлене стебло заввишки до 1 м і більше, на другий рік розвиваються квітконосні пагони і насіння. Тривалість вегетаційного періоду у перший рік 160-170 діб, на другий – 100-120 діб. Рослини досить холодостійкі, витримують осінні короткочасні заморозки до мінус 15°С. Добре переносять і високі температури, вимогливі до вологості ґрунту та внесення добрив.

Капуста листкова (декоративна) – перехреснозапильна рослина. У насінництві потрібно дотримуватись вимог просторової ізоляції – не менше 2000 м на відкритій ділянці, 600 м – на захищеній. Листки у неї великі, ліроподібно-перисті, ліроподібні або суцільні, переважно кучеряві, з різко розрізаними махровими краями. Махровість може займати половину поверхні листка або повністю. Листки і стебла бувають зеленого або фіолетового забарвлення.

Маточники капусти листкової (декоративної) вирощують як і в білоголової або брюссельської. Восени їх викопують з коренями до початку заморозків. Листки розетки обрізують, залишаючи верхні і невеликі черешки. Маточники зберігають прикопаними у вологому піску, торфі чи ґрунтосуміші за температури близько 1°С. Протягом зберігання видаляють відмерлі черешки і листки. За 3-4 тижні до висаджування у відкритий ґрунт температуру повітря підвищують до 3-5°С для завершення стадійних змін. Відносна вологість повітря 90-95%. У цей період рослини освітлюють і підрощують кореневу систему.

Враховуючи розростання (розгалуження) рослин у перший і другий рік культури, їх розміщують у рядку на відстані 60-70 см. Виконують заходи сортового і насінного контролю, як і в інших видів капусти.

Коли стручки починають жовтіти, а насіння стає твердим і частина його побуріє, насінники збирають вибірково. Запізнення зі збиранням призводить до втрати насіння через осипання і викльовування птахами. Зрізані кущі і частини насінних рослин звозять під навіси або сушарні для післязбирального дозрівання. Підсушені насінники обмолочують і відразу очищають від рослинних решток. Очищене насіння досушують до кондиційної вологості 9%. Сортові і посівні якості насіння слід підтримувати на рівні капусти брюссельської. За врожайністю і якістю насіння капуста листкова (декоративна) наближається до білоголової і брюссельської.

До Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, занесено два вітчизняні сорти селекції Київської дослідної станції Чарівниця (червона висока) і Красуня борівська (зелена висока).