Семеноводство многолетних овощных культур и методы сортового и семенного контроля:
Семеноводство эстрагона

автор:

Серед багаторічних овочевих рослин популярністю користуються рослини естрагону (острогону), які використовуються у технологіях консервування і засолення. У дикому стані поширений у Степу і Лісостепу. У культурі зустрічається дві групи сортів – естрагон (острогін) і тархун. Останній походить з Кавказу і має ніжніші стебла і листки. Відрізняється також приємнішим ароматом. У культурі вирощують декілька видів полину – полин однорічний або полин «боже дерево» (Artemisia annua L.), полин лікарський (A. abrotanum L.).

Естрагон (Artemisia dracunculus L. ) відноситься до роду полин (Artemisia L.), який відрізняється від багаточисельних інших видів. У нього суцвіття — корзинка, у якої периферійні квітки язичкові з приймочкою маточки, в середині – двостатеві, трубчасті. Листочки обгорток суцвіть округлі, всі майже однакової довжини і ширини 2-2,5 мм. Листки завдовшки 2-7 см, нерозсічені, ланцетні, інколи нижні стеблові мають незначну надрізаність на 2-3 частки. Дорослі рослини голі, без здерев’янілої нижньої частини.

У сортів естрагону стебла прямі до 1,5 м, у тархуна – меншої довжини і товщини, більш гіллясті, завдяки чому кущі більш розлогі, а висота – менша. На півдні цвіте з червня по серпень, і насіння добре достигає. В Поліссі насіння достигає погано, через що має низьку схожість. Насінництво для одержання насіння проводять на півдні, а садивного матеріалу у вигляді кореневищ і поділених частин куща – у всіх ґрунтово-кліматичних зонах. Плід – сім’янка, дуже дрібненька, плеската, жовтувато-бурого забарвлення. Маса 1000 насінин – до 0,15-0,20 г.

Естрагон дуже холодо- і морозостійкий. Добре зимує. Росте на будь-яких ґрунтах, але найкраще росте на полях недалеко від річок. Не переносить запливаючих і кислих ґрунтів. Природна біологічна еволюція естрагону проходила в степових умовах, чим обумовлена його висока вимогливість до світла. Добре реагує на внесення органічних і мінеральних добрив.

Основні апробаційні ознаки стосуються переважно форми, забарвлення і розсіченості листків. Рослини в межах сортопопуляцій відрізняються і за висотою стебла. Для оцінки сорту важливо звертати увагу на ароматичність. Особливої уваги вимагає проведення сортових прочисток при насіннєвому способі розмноження. Навкруги ділянки викошують дикий естрагон. З іншими видами полину не схрещується, але може відбуватися механічне засмічення.

Особливості вирощування садивного матеріалу і насіння. Естрагон вирощують на одному місці до 15 років, але у насінництві – 8-10 років. Готують поле подібно до інших багаторічників.

Насіння висівають навесні (коли освітленість уже достатньо висока) в ящики для одержання сіянців на поверхню ґрунтосуміші, злегка притискають і ледь присипають ґрунтосумішшю, яку потім легенько поливають і прикривають папером чи мішковиною. Через 12-15 діб за температури 20°С з’являються сходи, які після досягнення висоти 1 см пікірують у теплиці за схемою 5 5 см. Пікіровочні ящики після сходів повинні бути максимально освітлені. Висаджують на постійне місце при висоті 10-15 см.

Поділ кущів на окремі частки проводять навесні або на початку осені. Для цього 3-4 річний кущ спочатку добре поливають, через тиждень обережно викопують і розділяють на окремі частини. З одного куща можна одержати до 15 нових кущиків, які висаджують за схемою 70 70 см і добре поливають. У тих випадках, коли необхідно відправляти кущики на реалізацію, їх розміщують у вологий торф і реалізують у поліетиленових пакетах.

Сучасні технології дають можливість швидко розмножувати естрагон способом зеленого живцювання у плівкових теплицях з використанням мікродисперсних установок. Зелені живці в 10-15 см нарізують у червні і висаджують на глибину 3-5 см у суміш з піску і перегною (у співвідношенні 1 : 1). Після укорінення у вересні висаджують на постійне місце.

Для одержання насіння рослини у вересні зрізують та дозарюють під навісами впродовж 10-15 діб і обмолочують. На півдні за сухої погоди можна дозарювати у валках. Урожайність насіння до 150 кг/га.

Згідно з ДСТУ 7160:2010 сортова чистота для ОН 99%, ОН – 98% і репродукційного – 95%. Схожість – 70, 70 і 65% відповідно, при вологості – 14%.