Размножение овощных культур:
Влияние сроков посева и высадки рассады на рост и развитие растений

автор:
источник: Биологические основы овощеводства // Барабаш О.Ю., Тараненко Л.К., Сыч З.Д.

Строки сівби насіння овочевих культур мають великий вплив на проростання насіння, інтенсивність росту і розвитку рослин та їх продуктивність. Вони залежать від біологічних особливостей культури, ґрунтово-кліматичних умов зони, глибини загортання насіння та призначення культури. Основним фактором для дружного проростання насіння, одержання вирівняних сходів є тепло та вологість ґрунту.

Насіння холодостійких культур здатне проростати при температурі 3—5°С. Однак, при такій температурі воно проростає довго — до 10—20 діб і більше, досить довго проростає і насіння, яке у своєму складі має ефірну олію (цибуля, морква, петрушка, селера, пастернак, кріп). З підвищенням температури до 15—20°С інтенсивність проростання підвищується, і сходи з’являються на поверхню ґрунту через 5—10 діб після сівби, залежно від культури.

В оптимально вологому ґрунті сходи з’являються швидко. Вони є дружними і вирівняними. Перезволоження ґрунту через недостатнє надходження повітря до проростаючого насіння негативно впливає на швидкість проростання його, воно пліснявіє і загниває. У недостатньо вологому ґрунті насіння нерівномірно та погано бубнявіє, внаслідок чого польова схожість знижується.

Насіння теплолюбних і жаростійких культур потрібно висівати, коли ґрунт на глибині 5—10 см прогріється до температури 8—12°С і мине загроза весняних приморозків. При сівбі у непрогрітий ґрунт насіння дуже повільно бубнявіє і загниває, а якщо й з’являться сходи, то вони ослаблені та часто пошкоджуються весняними приморозками.

При пізніх строках сівби, особливо повторних культур у літній період, верхній шар ґрунту швидко пересихає, з’явлення сходів затримується, і вони, як правило, з’являються із запізненням і бувають строкатими та зрідженими. Тому при пізніх строках сівби потрібно збільшувати норму висіву насіння та проводити поливи, особливо тих культур, насіння яких у своєму складі містить ефірну олію.

Строки висаджування розсади у відкритий ґрунт значно впливають на приймання рослин, інтенсивність їх росту і плодоношення. Особливо це стосується безгорщечкового способу вирощування розсади. При вибиранні рослин у розсаднику коренева система їх обривається (до 30—60%). Тому при висаджуванні їх у відкритий недостатньо прогрітий ґрунт сповільнюється або зовсім припиняється ріст кореневої системи, частина корінців відмирає або сповільнює ріст, що значно відбивається на рості, розвитку та продуктивності рослин. У більшій мірі це стосується теплолюбних і жаростійких культур. Висаджують розсаду таких культур при оптимальних температурах ґрунту (10—14°С) та з обов’язковим поливом чи після дощу.

Для зменшення обриву кореневої системи, розсаду вирощують у торфоперегнійних або насипних горщечках, різних за розміром, залежно від культур. Така розсада при висаджуванні у вологий ґрунт швидко приймається й інтенсивно продовжує свій ріст і розвиток. Вона легко переносить тимчасове зниження температури.