Размножение овощных культур:
Глубина посева и высадки посадочного материала

автор:
источник: Биологические основы овощеводства // Барабаш О.Ю., Тараненко Л.К., Сыч З.Д.

При сівбі насіння велике значення має глибина його загортання. Вона в основному залежить від його величини. Так, дрібне насіння загортають у ґрунт на глибину 1—3 см, велике — до 5—7 см і більше. При надто мілкому загортанні верхній шар ґрунту швидко пересихає. Вночі на таку глибину вологість підтягується, а вдень, особливо в сонячну погоду, знижується, що негативно впливає на проростання насіння. А це призводить не тільки до затримки строків з’явлення сходів, але й часткової загибелі насіння. В результаті такі посіви, як правило, бувають строкатими та зрідженими.

На дружність з’явлення сходів негативно впливає і глибоке загортання насіння. При глибокому загортанні насіння, якщо і з’являться сходи, то вони, як правило, бувають ослабленими та часто зрідженими.

При визначенні глибини сівби беруть до уваги крім розміру насіння ще й щільність і вологість ґрунту. На структурних і достатньо зволожених ґрунтах глибина загортання насіння має бути меншою, ніж на недостатньо зволожених і важкого механічного складу. Мілкіше висівають насіння й при ранньовесняній сівбі порівняно з літньою.

Розсаду овочевих культур, особливо тих, які здатні швидко укорінюватися, висаджують у ґрунт до першого листка (помідор, баклажан, перець, капуста), а тих, які не формують на стеблах корінців, — на ту ж саму глибину, що росли в розсадному стані.

При розмноженні овочевих культур вегетативними органами їх висаджують на різну глибину: бульби картоплі — на 8—10 см, кореневища ревеню, щавлю і маточні коренеплоди — так, щоб зверху них був шар землі 3—5 см, живці хрону — залежно від їх довжини.