Селекция и генетика гороха:
Цветение и гибридизация

автор:

Рослини гороху самозапильні, перехресне запилення відбувається рідко. Самозапліднення відбувається в бутоні перш ніж розкриється квітка. Це запобігає перехресному запиленню, незважаючи на можливість відвідування квіток комахами. Однак на півдні у деяких сортів перехресне запилення може складати більш 3%.

Цвітіння. Квітка гороху зигоморфна (рис. 1.). Маточка проста, утворена одним плодолистиком. Стовпчик сильно сплюснутий і зігнутий майже під прямим кутом нагору. Квітки розкриваються послідовно знизу нагору. З парних квіток першою розквітає нижна. Перші квітки розкриваються близько 9 год., більшість — о 11—15 год., деякі — до 17 год.

Увечері вітрило трохи прикривається, але відкривається протягом двох наступних днів. Цвітіння триває близько двох тижнів; в залежності від сорту та погодних умов цей термін може коливатися від 3 до 40 днів.

Тичинки розвиваються нерівномірно. Жовті пилкові зерна мають довжину 40—60 мкм, ширину 24—30 мкм. Пилок — трьохборіздно-поровий.

Рис. 1. Квітка гороху та її діаграма
Рис. 1. Квітка гороху та її діаграма: 1 — загальний вигляд; 2 — поздовжній розріз; 3 — розгорнута тичинкова трубка; 4 — діаграма

Схрещування. Вибирають квітки на середньому ярусі рослини, схрещування проводять, принаймні, за 2 дні до розпускання бутонів. Для цього обережно затискають між вказівним і великим пальцем лівої руки бутон і приводять у положення, при якому шов складеного вітрила відхилиться від човника. Ланцетом (можна і голкою) розрізають вітрило вздовж шва, відхиляють половинки в різні сторони, притискаючи їх двома пальцями. Потім розрізають човник уздовж шва від верхівки до основи, сильно відхиляючи ланцет убік, не ушкоджуючи стовпчика, і фіксують відігнуті половинки човника пальцями. Заміняють ланцет вигнутим пінцетом, обережно розкривають основу бутона, щоб пиляки відійшли від стовпчика, і видаляють тичинки з тичинковими нитками.

Г.Д. Гагарін (1940) описує іншу техніку кастрації: „Великим і вказівним пальцями лівої руки беремо квітку гороху в середині чашечки паралельно нерозкритому віночку (квітка повинна бути в стадії бутона, коли колір віночка ще жовтувато-зелений; краще брати квітки середнього ярусу). Тими ж пальцями правої руки різко беремо за „ріжок“ віночка і поступово витягаємо його, роблячи рух нагору і вправо, як би описуючи коло. Витягнувши в такий спосіб вітрило і крила, звільняємося від човника, тримаючи його пальцями за „гребінь“. Відкривши внутрішні частини квітки, злегка стискаємо вказівним і великим пальцями лівої руки чашечку трохи вище середини, також паралельно площини нерозкритого віночка, відхиляємо тичинки убік від стовпчика. Далі вказівним і великим пальцями правої руки легенько видаляються всі 10 пиляків.

Працівники середньої кваліфікації, користуючись описаним методом, за 8 годин роботи кастрували від 400 до 500 квіток (і більше).

Кращі умови для гібридизації — помірна температура (18—20°С) та відносна вологість повітря в межах 78—100%. За умов високої вологості повітря можна проводити схрещування і при 12°С. Приймочка зберігає здатність сприймати пилок протягом 8—10 днів, але більш високий відсоток зав’язування насіння спостерігають у перші 3 дні після кастрації.

Для запилення беруть щойно розкриту квітку батьківської рослини. Пилок наносять сталевим пером відразу ж після кастрації або пізніше (до 7—10 днів). При міжвидових схрещуваннях застосовують повторне запилення на наступну добу після першого.

У зв’язку з більш раннім дозріванням гінецею штучне запилення бутонів можна проводити і без попередньої кастрації. Найбільш ефективним цей спосіб є, коли бутон досягає другого віку (віночок по довжині дорівнює чашечці, його пелюстки ще не пігментовані). У цей час зародковий мішок цілком сформований, приймочка здатна сприймати пилок, а власний пилок квітки ще не достиг. Зав’язування гібридного насіння складає 87—96%.

Збереження пилку. Пилок гороху може бути збережений протягом 3—7 днів, за низької вологості повітря — протягом місяця. За температури °5°С и відносної вологості повітря 35—40% пилок протягом 15 місяців зберігає життєздатність у межах 9%. Пилок гороху, висушений під вакуумом і поміщений потім у вакуум, після 356 діб збереження за температури -25°С має життєздатність 14%. Даний прийом дозволяє селекційним установам обмінюватися пилком. Пророщення пилка вдається на штучному середовищі, що складається з 15%-ного розчину сахарози з 0,5%-им агаром.