Селекция и генетика рапса:
Цветение и гибридизация

автор:

Цвітіння.

Озимий ріпак починає цвісти знизу головної китиці, цвітіння продовжується вгору по суцвіттю. Цвітіння китиць починається після зацвітання головної китиці в тому ж порядку.

Квітки розкриваються з 5 год. ранку. Верхівки пелюсток відкривають приймочку, квітка приймає форму дзвоника між 8—9 год. Він цілком розкривається і порошить. Пилок висипається через дві поздовжні щілини пиляка. До 20 год. квітки закриваються, знову приймаючи форму дзвоника. Наступного дня ці ж квітки розкриваються пізніше і до вечора знову закриваються. В’януть пелюстки на 3—4-й день цвітіння.

Цвітіння китиці триває 25—38 днів, рослини — до 45 днів. Ріпак приваблює бджіл, що збирають з нього пилок і нектар, що виділяється нектарниками в основі коротких тичинок. Медопродуктивність ріпаку складає 50 кг/га.

Пилкові зерна ріпаку жовті, подовжено-еліптичні, розміром (16,2—18,9) × (35,1—36,8) мкм.

Схрещування.

Ввечері при пожовтінні верхівок бутонів їх надрізають із двох сторін і видаляють тичинкові нитки. Каструють тільки по 4—5 квіток у середині головної китиці, видаляючи інші. Кастровані квітки розміщують у капроновий ізолятор і через 2 дні зранку запилюють (це краще робити між 8—9 год.). Для запилення користуються пензликом.

За ручної кастрації зав’язується 70—90% гібридного насіння. У рослин, призначених для кастрації, видаляють всі бруньки в пазухах листків, бічні пагони, а в центральній китиці — нижні бутони, що розкрилися, і верхні недорозвинені. Бутони розкривають і пінцетом виймають пиляки. Можна разом із пиляками видаляти чашолистки і пелюстки, залишаючи в квітці тільки маточку. Рослини ізолюють пергаментними ізоляторами. Запилення проводять 2—3 рази шляхом зриву квіток і проведення пиляками по приймочках маточок або нанесення пилку за допомогою пензлика. Надалі на рослинах регулярно зривають пагони, що знов утворюються (через 6—10 днів після кастрації). Іноді для отримання гібридів материнські рослини не ізолюють. Для цього навколо материнської форми, призначеної для кастрації, висівають батьківську, при цьому кастровані материнські рослини вільно запилюються.