Основные положения технологий выращивания экологически безопасной продукции: овощей, фруктов и ягод:
Создание видового разнообразия растений

автор:

В останні роки в захисті рослин інтенсивно розвивається біоценотичний напрям. Він ґрунтується на створенні сприятливих умов для розвитку місцевих ентомофагів (паразитів і хижаків шкідливих комах) і можливості дезорієнтації шкідників або відлякування їх від рослин, що захищаються.

Основними корисними комахами є хижі жужелиці, сифриди, тахини, іхнев-моніди, кокцинеліди, мурашки, павуки. Аналіз літературних даних свідчить, що основними умовами підвищення їх активності є сівба нектароносіїв: фацелії, насінників моркви, пастернаку, петрушки, цибулі тощо. Для приваблювання корисних комах у сади і на городи, для збільшення тривалості їх життя і плодючості рекомендується створювати квітково-нектарний конвеєр — сівба у міжряддях у різні строки фацелії, гречки, гірчиці та інших нектароносіїв.

Одним з багаточисленних ентомофагів є тахини, або єжемухи. Кількість шкідників, яких вони знищують, велика, і ефективність їх висока. Слід відзначити, що чисельність таких небезпечних шкідників садів, як кільчастий і непарний шовкопряди, різні пильщики, листокрутки, молі, вогнівки, тахи-ни, тримають під постійним контролем. Сприяють виживанню і нагромадженню цих мух на ділянці наявність дикої й культурної моркви, пастернаку та інших зонтичних. Сховищем для них є борщівник, синьоголовник, верес, гладиш, дягель, які ростуть біля ділянок. Велику корисну роботу по знищенню шкідників виконують мурашки і павуки.

Для обмеження чисельності шкідників капусти можна біля ділянок з цією культурою висівати нектароноси: фенжель, коріандр, аніс. При сівбі в один строк вони цвітуть з травня до вересня. їх квітки придатні для додаткового живлення корисних комах, які знищують шкідників капусти і не приваблюють багатьох видів метеликів, гусениці яких пошкоджують цю культуру.

Другий напрям ґрунтується на дезорієнтації або відлякуванні комах-шкідників від садових, овочевих культур або ягідників.

Кожний вид рослин розповсюджує свій, характерний тільки для нього запах, по якому і орієнтуються комахи. Якщо пахощів надходить з ділянки багато або пахучі виділення, наприклад, яблуні слабші, ніж пижми, що поряд росте, то це в значній мірі утруднює орієнтацію шкідників. Цим, зокрема, пояснюється той факт, що на змішаних посівах шкідливих комах буває набагато менше і шкода від них різко зменшується.

Змішані посіви вже давно застосовують овочівники, розміщуючи на ділянках цілий набір культур, включаючи й ті, що відлякують шкідників. Так, при чергуванні смугами посіву листкової капусти і помідорів зменшується пошкодження капусти хрестоцвітими блішками, листоїдами і попелицею.

Ущільнення капусти селерою знижує її пошкодженість весняною капустяною мухою, бо запах селери відлякує муху.

Відлякується чорносмородиновий бруньковий кліщ і аґрусовий п’ядун, якщо зрізані гілки бузини чорної встромити в центрі кущів смородини й аґрусу.

Добре виділяє фітонциди хрін звичайний, тому його вирощування серед овочів дезорієнтує шкідників.

Сівба гірчиці білої у суміші з горохом знижує пошкодженість гороху гороховою плодожеркою, а також значно підвищує його врожай.

Там, де ростуть нагідки, в ґрунті немає нематод, тому їх доцільно висівати на ділянках суниці.

Раннє садіння чи висівання цибулі рядом з грядками чи ділянками моркви (фітонциди цибулі відлякують морквяну муху, а фітонциди моркви — цибулеву муху), щоб до вильоту мух сходи зміцніли.

Якщо висадити цибулю в теплицю з помідорами, ураження хворобами останніх значно зменшується.

Фітонциди тополі чорної і клену ясенелистого стимулюють ріст і розвиток яблуні й груші та посилюють їх зимостійкість. На деревах, оброблених фітонцидами клена, плоди менше пошкоджуються плодожеркою.

Багато метеликів не переносять запаху конопель і не відкладають яєць на рослини, які знаходяться поблизу них. Легше метеликів відлякувати і дезорієнтувати, використовуючи квітучі коноплі, полин, пижму. Тому під кожним деревом слід вирощувати по 2—3 рослини конопель на всій території садової ділянки чи городу.

Добрий ефект може дати внесення полови конопель під плодові культури під час садіння чи при обробці пристовбурних кругів.

Сівба петрушки під кущами і в міжряддях винограднику зберігає виноград від ураження філоксерою.

Сівба між овочевими культурами календули охороняє їх від кліщів, фузаріозів, кореневих гнилей, а при сівбі між ними селери різко знижується пошкодження хрестоцвітими блішками.

Фітонцидні властивості має і редиска. Висіяна в міжрядді квітів, вона захищає їх від шкідників і хвороб.

Кріп висаджують для відлякування багатьох шкідливих комах, які не переносять його різкого запаху. Тому кріп висівають у різні строки — з травня до серпня, врозкид по всій території ділянки. Для боротьби з бруньковими кліщами рекомендується висаджувати серед кущів смородини і суниці цибулю і часник рядками або групами, залишаючи їх на зиму в ґрунті. Є дані і про відлякувальні властивості помідорів. Так, якщо їх висаджувати в міжряддях аґрусу, останній не пошкоджується пильщиком і дуже мало — пошкоджується вогнівками.

При сівбі у травні бархотців по краях картопляних і суничних грядок різко знижується шкідливість нематод. Проріджуючи, залишають. рослини через кожні 12—15 см на низькорослих сортах суниці і через 20—25 см — на високорослих сортах.

Посаджена під яблуні й сливи пижма може сприяти значному зниженню пошкодженості плодів плодожеркою Не переносять запаху пижми також мухи, міль, блохи. Саджати пижму треба не насінням, а рослиною з кореневищем.

Висаджені під деревами і між кущами лікарські рослини — валеріана, звіробій, полин гіркий, чистотіл,, пижма і меліса відлякують багатьох шкідників і навіть метеликів плодожерки, що різко знижує пошкодженість плодів цим шкідником.

Обсівання гороху фацелією смугами шириною 40—50 м (при нормі висіву 4 кг/га) сприяє зниженню пошкодження рослин гороху попелицею, а насіння — гороховою зернівкою. Такий же ефект одержують і при обсіванні квасолі, при якому різко знижується пошкодженість її квасолевою зернівкою.

Посіви вівса пригнічують життєздатність кореневих гнилей.

С.В. Горленко повідомляє, що рослини настурції, ешшольції, флоксів виділяють в навколишнє середовище речовини, які гальмують розвиток збудників фузаріозу айстр. Фацелія, суцільним килимом висіяна в плодовому саду, значно збільшує зараженість щитівки паразитами.

Введення на капустяні ділянки рано квітучого виду гірчиці значно посилює активність паразитів капустяного і ріпакового біаланів, завдяки чому знижується пошкодженість качанів цими шкідниками.