Основные положения технологий выращивания экологически безопасной продукции: овощей, фруктов и ягод:
Экологически обоснована технология защиты картофеля

автор:

Значно знижують урожай картоплі й погіршують його якість ряд шкідників і хвороб, які розвиваються як у період вегетації, так і при зберіганні бульб. Серед них: колорадський жук, дротяники, капустянка, фітофтора, парша, гнилі.

Інтенсивність проведення захисних заходів при вирощуванні картоплі можна різко скоротити, а то й повністю виключити, якщо дотримуватися прийомів, які викладено в цьому розділі.

Картоплю на попереднє місце треба повертати через 3—4 роки. Поблизу неї не можна вирощувати помідори, гарбузи, огірки і соняшник, бо це сприяє ураженню бульб фітофторою. В той же час її можна вирощувати поблизу з цибулею, морквою, салатом, кропом, капустою і бобовими культурами. З органічних добрив необхідно вносити тільки перепрілий гній (4—5 кг/м²), бо при застосуванні свіжого гною різко збільшується ураження бульб паршею.

Внесення восени в ґрунт 4%-го розчину курячого посліду сприяє зниженню заселення площі колорадським жуком у наступному році.

Як правило, картоплю висаджують бульбами, однак існує і розсадний спосіб на невеликих ділянках. При цьому способі для садіння використовують паростки. Для цього за 30—35 днів до садіння відбирають здорові бульби діаметром 5—6 см і складають у дерев’яний ящик, який наповнений шаром ґрунту 3—4 см. Після закладання бульб зверху насипають шар ґрунту 5—6 см і ящик ставлять у тепле приміщення і періодично поливають. Кожна бульба дає 2—4 паростки з кореневою системою і листками. Їх обережно відламують і висаджують з одночасним поливом.

При вирощуванні звичайним способом відбирають вирівняні бульби діаметром 5—6 см, прогрівають і пророщують їх у світлому, сухому, з хорошою вентиляцією приміщенні до появи паростків. Садять бульби, коли ґрунт на глибині 10—12 см прогріється до 6—8°С.

Рядки картоплі краще розміщувати з півдня на північ. При цьому сходи з’являються через 18—20 днів. Сприятливим є садіння її з квасолею (краще стовбурних сортів), яка сприяє нагромадженню азоту в ґрунті і відлякує колорадського жука.

Є відомості також про можливість використання репелентних (відлякуючих) властивостей й інших рослин (нагідки, овочеві боби, часник ярий, тютюн, цибуля), якщо їх висаджувати у міжряддях картоплі.

До появи сходів картоплі доцільно провести заходи по знищенню колорадського жука, що перезимував. Так, добре вимиті консервні залізні чи скляні банки натирають всередині картопляним соком, кладуть у них шматочки картоплі. Банки виставляють по одній на 5 м² ділянки. Їх періодично оглядають і знищують жуків, що потрапили до них. Значну частину жуків можна знищити, використовуючи листи старого покрівельного заліза або поліетиленової плівки. На них розкладають малі бульби картоплі (можна картопляне лушпиння), розтирають їх у кашку і розмазують по поверхні. Раз на добу знищують на цих листах жуків.

Застосовують також отруєні принади. Для цього нарізані шматочки бульб на добу поміщають у розчин сечовини. Потім їх розкидають по городу, краще в похмуру погоду або на ніч, що запобігає швидкому висиханню принади. Жуки їх поїдають і гинуть.

При висаджуванні картоплі розсадою і бульбами доцільно ґрунт біля паростків обпудрити попелом.

Сходи, до появи шкідників, обприскують розчином, що складається з 2-літрової банки попелу і 50 г господарського мила. Яйця колорадського жука, що відкладені на нижніх листках, можна знищувати підгортанням рослин.

Жуків і личинок збирають (збиваючи віником з кущів) у тазик, наповнений попелом, соляркою, гасом або міцним розчином повареної солі.

До появи жуків і на початку заселення ними рослин ефективна суміш, що складається з полину гіркого і курячого посліду. Кілограм полину гіркого кип’ятять 10—15 хв. у невеликій кількості води, охолоджують і додають настій курячого посліду (7 кг курячого посліду настоюють 1—2 дні в невеликій кількості води), проціджують, доливають водою до 10 л і два рази обприскують картоплю з інтервалом 7 днів.

У період відродження личинок добрий ефект дають такі розчини і настої:

  • настій гірчиці (1 : 10 і додають 40 г на 10 л води господарського мила);
  • розчин оцту (на 10 л води одна пляшка оцту), розводять і відразу ж обприскують;
  • настій перцю (на 10 л води 100 г меленого гіркого перцю і 40 г господарського мила);
  • емульсія олії (готують 0,5%-ну емульсію і додають 50 г зеленого мила);
  • відвар махорки, луски цибулі й часнику: 200 г махорки, 200 г лусок цибулі і 200 г свіжорозтертого часнику заливають 1 л води, кип’ятять 2 год. на малому вогні, охолоджують, проціджують, доливають воду до 10 л і додають 40 г господарського мила;
  • розчин дьогтю (дві столові ложки на 10 л води).

Ефективне обпилювання будівельним гіпсом у період живлення личинок молодших віків. У цей період пагубним для личинок є обпилювання цементом.

Обприскування або обпилювання вказаними розчинами необхідно проводити декілька разів, що зумовлено тривалим періодом відродження личинок.

Суттєвий ефект одержують при грамотному застосуванні мікробіологічних препаратів. Використовують бітоксибацилін — порошок світло-коричневого кольору, із специфічним запахом, що не розчиняється у воді. Препарат кишкової дії, особливо чутливі до нього личинки молодших віків. Норма витрати — 30—50 г на 10 л води. Перше обприскування проводять у період масового відродження личинок, друге — через 8—10 днів після першого.

Є відомості про можливість приваблювання для збирання личинок колорадського жука курчат бройлерів, курей породи фавероль, цесарок і каченят-пекинок.

Проти фітофтори застосовують такі методи боротьби без застосування фунгіцидів.

1. Настої часнику: 50 г подрібненого часнику на 10 л води. Настоюють добу. Додають 40 г господарського мила. Картоплю обприскують ввечері. Можна брати 200 г свіжоподрібнених головок часнику на 10 л води і настоювати не треба. Обробку повторюють через 5—6 днів.

2. Настій цибулі ріпчастої. Квіткові стрілки з цибулинами і молодими листками подрібнюють і замочують на 12 днів з розрахунку 1 кг на 30 л води. Перед обприскуванням проціджують і додають 40—50 г господарського мила. Обприскують 2—3 рази з інтервалом 5—6 днів (перше обприскування на початку бутонізації).

3. Передзбиральне видалення бадилля за два тижні до збирання. Це роблять для одержання стиглих і здорових бульб із зміцнілою шкірою, що знижує механічні їх пошкодження, підвищує лежкість, вони менше уражаються гнилями в період зберігання.

При зберіганні картоплі слід дотримуватися таких вимог.

1. Після викопування бульби витримують 2—3 тижні в сухому темному приміщенні, потім засипають їх у підвал. Насіннєву картоплю дещо тримають на світлі.

2. Підвал перед закладанням картоплі на зберігання просушують і дезінфікують вапном (2,5 кг на 10 л води) або мідним купоросом (100 г на 10 л води).

3. Добре зберігати картоплю з часником. На 100 кг бульб необхідно 100 г часнику. При цьому знижується ураженість їх гнилями.

4. Бульби краще зберігаються, якщо їх пересипати дрібнонарізаними листками горобини, а також якщо зверху насипу картоплі покласти два-три шари столових буряків, які забирають надлишок вологи, що появляється в бурті.

Це зменшує ураженість бульб гнилями.

Способи боротьби з колорадським жуком

Перш за все при вирощуванні картоплі слід дотримуватися деяких загальних правил, зокрема не можна повертати картоплю на попереднє місце садіння раніше, ніж через 3—4 роки. Поблизу картоплі небажано саджати помідори, огірки, соняшник, гарбузи, адже це підвищує ризик ураження бульб фітофторою. Кращі сусіди для картоплі — цибуля, морква, салат, капуста, кріп. Добре, якщо є можливість вносити напівперепрілий гній із розрахунку 4—5 кг на квадратний метр. Внесення ж свіжого гною може нашкодити картоплі — збільшується її ураження паршею.

Є кілька «хитрих» методів боротьби із шкідниками, один із них — застосування приманок. Ними можуть стати нарізані скибочками картоплини, які попередньо витримують у розчині мінерального азотного добрива — сечовини — протягом доби. Ці скибочки в хмарну погоду розкидають по ділянці, аби вони якомога довше не висихали. Скуштувавши такої картопельки, жуки гинуть.

Можна застосувати й добре вимиті консервні банки, наповнені шматочками старої картоплі й залиті насиченим розчином солі. Їх виставляють на ділянці з розрахунку одна банка на 5 кв. м. Не забудьте зволожити банки зсередини та по краях картопляним соком, а жуків, що збираються, періодично знищуйте.

Інший спосіб. На поліетиленовій плівці розкладіть дрібні зігнилі бульби картоплі, можна використати навіть картопляні очистки. Розтовчіть і розітріть їх по плівці, а через добу навідайтеся й знищить жуків, що зібралися на ній.

Привести два-три рихлення й підгортання кущів, коли кущі досягнуть 15—18 см у висоту. По-перше, це сприятиме інтенсивному росту й розвитку рослин, а також знищить бур’яни. По-друге, підгортання кущів спричинить загибель яєць колорадського жука на нижніх листках. Звичайно, найпростішим способом є збирання жуків або струшування їх віником у ємність, наповнену міцним розчином солі або гасом чи дизпаливом. Але цей спосіб забирає багато часу. Більш швидкий — оброблення картоплі різними розчинами, які не до смаку нашим колорадським гостям.

Ось деякі з них:

У відро води треба додати 100 г меленого перцю і 50 г господарського мила та побризкати картоплю;

На 10 л води — пляшка оцту, розмішати і одразу ж бризкати;

Необхідно подрібнити сухі стручки перцю і в пропорції 1:10 або 1:15 настоювати у воді дві доби, потім кип’ятити протягом години і настояти ще годину. Для обприскування необхідно літр цього відвару розчинити в 10 л води і додати 40 г господарського мила;

Ефективне й обприскування рослин розчином дьогтю (дві столові ложки на відро води);

До 200 г махорки додають 150—200 г лушпиння цибулі, 200 г свіжорозтертого часнику і заливають 10 літрами води. Кип’ятити цю суміш треба дві години на малому вогні, потім остудити, процідити і долити води до 10 літрів. Додати 30—40 г мила і об робити картоплю;

Лушпиння цибулі замочують у воді в співвідношенні 1:2, настоюють 10 годин, додають 40 г господарського мила. Цим розчином картоплю обробляють іще до того, як жук відкладе яйця;

У боротьбі з колорадським жуком може допомогти навіть опале сухе листя волоського горіха, яке зберігалось у сухому, добре провітрюваному приміщенні. За 18—20 днів до масової появи жуків замочують його у воді з розрахунку 2—3 кг на 10 л води. Настоявши та процідивши, обробіть цим розчином картоплю;

Під час цвітіння можна застосувати розчин, приготовлений із 150—200г конопель, залитих 2—2,5 л води. Суміш прокип’ятити протягом 5—10 хвилин, після охолодження розчинити у ній 20—30 г господарського мила і побризкати кущі картоплі;

Останній спосіб не дуже естетичний, але екологічно чистий: шкідника відлякує запах оселедця, який гниє.

Якщо вам дуже дошкуляє колорадський жук, оберігайте таких комах, як божа корівка, хижі жужелиці, звичайні павуки. Вони — природні вороги колорадських жуків. Також можна спробувати саджати в міжряддях картоплі рослини, які відлякують жуків: цибулю, квасолю, овочеві боби, ярий часник, календулу, тютюн.

Хімічні препарати, які дозволені для роздрібного продажу населенню:

альєт, 80%-ий з. п. — 12—20 г на 10 л води на огірках проти несправжньої борошнистої роси;

акробат МЦ, 69% з. п. — 50 г на 10 л води на картоплі проти фітофторозу;

арріво, 25% — 1,5 мл на 10 л води на виноградниках проти листовійки, на картоплі проти колорадського жука, на яблуні проти плодожерки.

На картоплі проти колорадського жука:

банкол, 50%-ий з. п. — 2,0—3,0 г на 5 л води;

деціс, 2,5%-ий к. е. — 2.0 мл на 10 л води;

карате, 5%-ий к. е. — 2,0 мл на 10 л води;

карате, 5%-ий в. г. — 2,0 мл на 10 л води;

регент, 25, 2,5%-ий к. е. — 5,0—6,0 мл на 3—4 л води на 1 сотку;

фастак, 10%-ий к. е. — 2,0 г на 10 л води;

шерпа, 25%-ий к. е. — 1,5 мл на 10 л води;

купроскат, 34,5%-ий к. е. — 50 мл на 10 л води на яблуні проти парші;

ридоміл МЦ, 72%-ий з. п.: 60 г на 10 л води на картоплі проти фітофторозу, 60 г на 10 л води — на томатах проти фітофторозу, 40 г на 10 л води — на огірках проти пероноспорозу, 20 г на 10 л води — на виноградниках проти мільдью;

сапроль, 19%-ий к. е. — 10—20 мл на 10 л води — на яблуні проти борошнистої роси, парші;

скор, 25%-ий к. е. — 1,5—2,0 мл на 10 л води — на яблуні проти парші та борошнистої роси;

фундазол, 50%-ий з. п. — 15—20 г на 10 л води — на трояндах проти борошнистої роси;

шторм, 0,005%-ий, воскові брикети — в складах, сховищах, погребах, закритому ґрунті, господарських будівлях проти мишей, полівок, щурів;

громобій-2 г — 2—3 г/кв.м — шляхом внесення в грунт проти медведки (вовчок), дротяника, садової мурахи;

дантоп — 0,80—0,95 г на 3 л води — на томатах проти колорадського жука;

дітан М-45 — 20 г на 5 л води, на 1 сотку — на томатах проти фітофторозу, альтернаріозу;

дуал голд — 16 мл на 5 л води, на 1 сотку — проти однорічних злакових бур’янів на картоплі. Обприскування грунту після посадки до появи сходів;

зевс — 0,45—0,50 г на 3—5 л води — на картоплі проти колорадського жука;

по 0,7 г на 10л на плодових — проти каліфорнійської щитівки, яблуневої плодожерки, попелиці;

зеніт — 2,5 мл на 3—5 л води — на картоплі проти колорадського жука;

конфідор — 1,5 мл на 3—5 л води — на картоплі проти колорадського жука;

препарат 30 В — 0,25—0,4 — проти каліфорнійської щитівки, плодового кліща, грушової медяниці;

спліт — 2 мл на 10л води — на яблуні проти парші та борошнистої роси в період вегетації;

танрек — 1,2—2 мл на 3—5 л води на 1 сотку — на картоплі проти колорадського жука;

флінт — 1,5—2 г на 10 л води — проти парші та борошнистої роси;

чемпіон — 20 г на 5 л води на 1 сотку — на томатах проти фітофторозу.