Шпинат – технологія вирощування

автор:
источник: Биологические основы овощеводства // Барабаш О.Ю., Тараненко Л.К., Сыч З.Д.

У товарних посівах шпинат в Україні ще мало поширений. Його вирощують поки що переважно городники-любителі. Більше його вирощують у західному регіоні. Цінність шпинату полягає в тому, що рослини його дають ранню товарну продукцію - через 25-40 діб після з’явлення сходів. Серед усіх зеленних культур шпинат найбільш багатий на вітаміни та мікроелемент залізо. Товарною продукцією є м’ясисті листки. За вмістом каротину, вітамінів С, В1, Е він перевищує салат у 2 рази, а РР та мікроелементу заліза - у три. Листки його також багаті на калій, кальцій та йод. Товарну продукцію шпинату використовують у кулінарії та консервній промисловості. Рослини його вирощують у відкритому та закритому ґрунті.

За біологічною класифікацію шпинат відноситься до трав’янистих, дводомних, перехреснозапильних, холодостійких, скоростиглих культур.

Ботанічні та біологічні особливості шпинату

Коренева система стрижнева. Головний корінь білувато-коричневий, часто з фіолетовим відтінком, середньорозгалужений, у ґрунт проникає на глибину 70-80 см. Основна маса кореневої системи розміщена в орному шарі в діаметрі до 80 см і більше.

Листки зібрані в прикореневу розетку. Вони скупчені, черешкові, пірчасто-лопатеві, виїмчасті або нерозсічені, зелені, світло- або темно-зелені та сіро-зелені. За формою округлі, округло-овальні, яйцеподібні, ланцетоподібні, стрілоподібні, гладенькі або різним ступенем гофровані. В середньому на рослині формується 8-12 листків. Жіночі рослини переважно утворюють ланцетоподібні та стрілоподібні листки більших розмірів, ніж чоловічі. Стеблові листки менші за розеточні.

У товарному відношенні найбільш цінні жіночі рослини. Вони формують у 1,5-2,0 рази більшу за чоловічі кількість листків та їх розміри, а також у них триваліший період товарної стиглості. У технічній стиглості листки на рослині знаходяться 10-20 діб у залежності від погодних умов.

За тривалістю вегетаційного періоду (від з’явлення сходів чи відростання листків до технічної стиглості) сорти шпинату поділяють на ранні (до 40 діб), середньостиглі (41-50) та пізньостиглі (понад 50 діб).

Стебло прямостояче, розгалужене. Кущ починає формуватися через 45-60 діб після з’явлення сходів і сягає висоти 50-90 см. Стебло трав’янисте, циліндричне, не вилягає. За забарвленням — зелене та сіро-зелене. У жіночих рослин воно більш розгалужене і облистнене, ніж у чоловічих.

Квітки. Рослини шпинату дводомні. Чоловічі квітки зібрані у суцвіття — конусоподібну волоть, зацвітають на 2-5 діб швидше, ніж жіночі (мал. 1). Жіночі квітки сидячі або на квітконіжках різної довжини і знаходяться в пазухах листків у вигляді клубочків по 6-12 штук. Квітки шпинату перехреснозапильні, одностатеві. Запилення відбувається за допомогою вітру. Тому в насінництві між сортами потрібно дотримуватися просторової ізоляції 2000 м на відкритій місцевості та 1000 м — на закритій. Після віддачі пилку чоловічі рослини відмирають, створюючи більший простір для розвитку та плодоношення жіночих.


Мал.1. Квітки шпинату: а - чоловіча; б - жіноча

Плід — сухий, одно- або двонасінний несправжній горішок, округлий, гладенький. Деякі сорти мають на плодах дві та більше колючок (мал. 2). Насіння кругле сіре діаметром 3-4 мм або злегка кутасте. Маса 1000 насінин становить 8-11 г. Насіння при вологості 13% зберігає схожість 4-5 років.


Мал.2. Форми плодів шпинату:
1 - колючі; 2 - гладенькі

Вимоги рослин шпинату до умов навколишнього середовища

Вимоги до тепла. Рослини шпинату відносяться до холодостійких. Насіння його проростає за температури 2-3°С. Найбільш сприятлива температура для росту і розвитку рослин знаходиться в межах 15-17°С, тому, чим довша прохолодна весна, тим урожайність шпинату вища. Молоді рослини його легко переносять приморозки до мінус 10°С і більше. У фазі 2-4 листків рослини шпинату в умовах України зимують у ґрунті та рано навесні після перезимівлі формують високоякісний товарний урожай (до 20 і більше листків у розетці). Висока температура повітря (понад 20°С) та низька вологість ґрунту прискорюють стеблоутворення. Це також призводить до утворення дрібних листків, зниження врожаю та якості продукції.

Вимоги до світла. Шпинат відноситься до рослин довгого дня. Рослини його нормально ростуть і розвиваються навіть при інтенсивності освітлення у 4-5 тис. люкс. На короткому дні інтенсивно наростає розетка листків. Листки утворюються великі, м’ясисті, на довгих черешках. При вирощуванні в умовах довгого дня та інтенсивного освітлення, що буває при вирощуванні в травні, листки утворюються дрібними, і рослини передчасно переходять до стеблоутворення.

Вимоги до вологи. Рослини шпинату досить вологолюбні. Оптимальна вологість ґрунту для його вирощування знаходиться в межах 75-80% НВ. За недостатньої вологості листки в розетці формуються дрібними, грубіють, набувають жовтувато-зеленого забарвлення, і рослини швидко переходять до стеблоутворення. В умовах південних районів України високі врожаї шпинату можна одержати лише при зрошенні, осінній та підзимовій сівбі.

Вимоги до елементів живлення. Рослини шпинату досить вимогливі до родючості ґрунту. На 10 т урожаю вони з ґрунту виносять 36 кг азоту, 18 — фосфору та 52 кг калію. Для одержання високоякісного врожаю посіви його потрібно розміщувати на легких, структурних, достатньо забезпечених вологою та багатих на органічну речовину ґрунтах із нейтральною або слаболужною реакцією ґрунтового розчину, які добре прогріваються та забезпечені поживними речовинами. Перезволожені, піщані та кислі ґрунти непридатні для його вирощування.

Особливості вирощування шпинату у відкритому ґрунті

Для весняного збирання врожаю шпинату насіння висівають на початку вересня, під зиму і рано навесні, а для осіннього — у першій декаді серпня. Щоб одержати ультраранній урожай, насіння висівають на початку вересня. Норма висіву насіння 14-20 кг/га. Глибина загортання 2-3 см. До сівби і після неї площу коткують. До настання приморозків посіви підтримують у чистому від бур’янів стані, рослини формують 2-5 листків. У такому стані вони зимують. Рано навесні, після розмерзання ґрунту, рослини відростають, утворюють 12-20 листків, даючи товарну продукцію у другій половині квітня — на початку травня, залежно від по-годних умов.

Під зиму насіння висівають перед замерзанням ґрунту, щоб восени воно не проросло, з шириною міжрядь 45 см. Весняну сівбу проводять на початку польових робіт. Насіння висівають широкорядним (45 см) або стрічковим (50+20 см) способами. Норма висіву насіння 14-16 кг/га, залежно від способу сівби. Під зиму і влітку норму висіву насіння збільшують на 20-25%. Глибина сівби насіння 2-4 см. Навесні та влітку до сівби і після неї площу коткують. Сходи від підзимової сівби з’являються рано навесні після розмерзання ґрунту, а від весняної і літньої — через 8-12 Діб після сівби. При з’явленні сходів розпушують міжряддя. Загущені посіви проріджують. У південних районах посіви 1-2 рази поливають.

Збирають урожай при утворенні розетки з 6-12 і більше листків. Період збирання триває до 10-12 днів. На початку стеблоутворення рослини втрачають свій товарний вигляд і грубіють, тому подальший збір розеток припиняють. Зібрану товарну продукцію сортують, затарюють і відправляють за призначенням. Урожайність шпинату від літньої сівби становить 15,0-20,0 т/га, а від весняної — 6,0-10,0 т/га.

Особливості вирощування шпинату в закритому ґрунті

У теплицях насіння шпинату висівають на грядки завширшки 90-140 см рядковим способом з міжряддям 10-15 см. Норма висіву насіння 10-15 г/м² (у парниках — 15-20 г на раму). Глибина сівби 1,5-2,0 см. Догляд за рослинами полягає у підтримуванні оптимальної температури повітря в межах 15-18°С, вологості ґрунту — 70-75% НВ і відносної вологості повітря — 75-80%, а посівів — у чистому від бур’янів стані та поливах при потребі. Теплиці після поливу, а парники постійно провітрюють. Урожайність товарної продукції в теплицях становить 2-4 кг/м², а в парниках — 3-5 кг на раму, залежно від пори року.

Поделиться: