Формирование высокопродуктивных агрофитоценозов в овощеводстве:
Роль уплотненных культур в агрофитоценозе

автор:
источник: Биологические основы овощеводства // Барабаш О.Ю., Тараненко Л.К., Сыч З.Д.

Ущільнення овочевих культур сприяє кращому використанню площі, сонячної енергії, вологості та поживних елементів ґрунту для одержання більш високих урожаїв з одиниці площі. Переважно ущільнювачами є культури з коротшим вегетаційним періодом та їх коренева система розміщається не на однаковій глибині з основною культурою. До певної міри ущільнювачі покращують мікроклімат для основної культури і товарну якість урожаю її.

Переважно ущільнюють культури, які вирощують із широкими міжряддями, а саме: огірок, помідор, перець, цибулю, ревінь тощо. Як ущільнювач використовують капусту цвітну, салат, кріп, кукурудзу цукрову, цибулю на перо, буряк столовий, квасолю, гарбуз, розсаду пізньої капусти та інші. Так, у рядки картоплі часто висівають розрідженим способом квасолю, кабачок, гарбуз, кормовий буряк. На посівах моркви і цибулі — капусту цвітну. Кукурудзу цукрову ущільнюють гарбузом. За 7—8 днів до сівби або під час сівби огірка, кабачка, патисона висівають салат, капусту пекінську, кріп, а також висаджують капусту цвітну, перець, баклажан. Щоб покращити мікроклімат для вирощування огірка, через 1, 2, 3 рядки його висівають кукурудзу цукрову, біб овочевий чи соняшник. У міжряддях суниці вирощують часник. У перший і другий рік культури ревеню в його міжряддях вирощують зеленні овочеві культури (капусту пекінську, салат, шпинат, гірчицю, кріп), петрушку, селеру, огірок, помідор, перець, капусту білоголову, червоноголову, савойську, квасолю. Після збирання ущільнювачів ґрунт у міжряддях основних культур розпушують. Кукурудзою, квасолею, бобом обсаджують грядки огірка, помідора, картоплі, капусти.

Ущільнювачі не повинні знижувати продуктивність основних культур, а збільшувати валові збори товарної овочевої продукції з одиниці площі, а також очищувати її від бур’янів. У спорудах закритого ґрунту за 3—5 днів до висаджування або під час висаджування розсади огірка, помідора висівають у міжряддя насіння пекінської капусти, висаджують розсаду салату. Через 25—30 днів збирають урожай ущільнювачів і розпушують міжряддя.