Размножение овощных культур:
Рассадный и безрассадный способ выращивания овощных культур

автор:
источник: Биологические основы овощеводства // Барабаш О.Ю., Тараненко Л.К., Сыч З.Д.

У виробництві ряд овочевих культур (капуста, помідор, перець, огірок, цибуля, салат тощо) вирощують розсадним і безрозсадним способами. Це пов’язано з прискоренням або сповільненням періоду плодоношення на 15—30 днів і більше, залежно від культури і зони, забезпеченням конвеєрного виробництва. Так, з метою одержання більш ранньої товарної продукції розсаду вирощують у несприятливий для росту і розвитку рослин період у парниках, теплицях або в утепленому ґрунті, а за настання сприятливих умов її пересаджують у відкритий ґрунт. Перед висаджуванням розсаду потрібно загартувати (пристосувати) до тих умов (нічної температури повітря, сонячної інсоляції), які на даний період є у відкритому ґрунті.

Методом розсади в умовах України вирощують культури, які мають тривалий період вегетації (капуста брюссельська, цибуля солодких сортів, помідор пізньостиглих сортів). З метою одержання високоякісного насіння редиски і капусти цвітної, броколі розсаду вирощують у спорудах закритого ґрунту, і рослини пересаджують у відкритий із настанням сприятливих умов для росту і розвитку їх.

Для конвеєрного виробництва товарної продукції розсаду у несезонний період готують у спорудах закритого ґрунту, а потім висаджують у відкритий ґрунт у 2—3 строки (капуста цвітна, броколі, помідор, салат головчастий та інші). При настанні сприятливих умов для проростання насіння його висівають у відкритий ґрунт у 1—3 строки, залежно від тривалості періоду вегетації культури, сорту, врожай збирають аж до приморозків.

Розсадний і безрозсадний способи вирощування мають свої переваги і недоліки та залежать від ґрунтово-кліматичної зони вирощування. Перевага розсадного способу полягає в тому, що коренева система рослин розвивається в орному шарі ґрунту, найбільш багатому на поживні речовини, але рослини гірше забезпечені вологою. При розсадному способі рослини на 15—30 днів швидше вступають у плодоношення. При розсадній культурі зменшуються затрати на боротьбу з шкідниками. Проводиться добір краще розвинених і не уражених рослин хворобами та шкідниками.

Недоліки полягають у тому, що у південних посушливих районах коренева система при розсадній культурі розміщається на глибині до 50—60 см, внаслідок чого високого врожаю без зрошення одержати не можна. Збільшуються витрати на будівництво споруд закритого ґрунту, створення мікроклімату та боротьбу з приморозками. При ручному висаджуванні розсади значно зростають витрати на проведення цієї роботи.

Перевага безрозсадного способу вирощування овочевих культур полягає в тому, що відсутні затрати коштів на будівництво парників, розсадних теплиць та малогабаритних плівкових покрить, а також на створення мікроклімату та догляду за розсадою. Коренева система рослин при безрозсадному способі вирощування проникає на глибину 1,5—2,0 м, внаслідок чого рослини краще забезпечені у літній період вологою, тому зменшується кількість поливів.

Недоліки безрозсадного способу вирощування. Рослини пізніше вступають у фазу плодоношення. Збільшуються витрати на догляд за рослинами (проріджування, формування густоти), запізнення якого призводить до недобору врожаю. Збільшуються витрати на боротьбу з хворобами і шкідниками у першій половині вегетації рослин. Погіршується екологічна обстановка — збільшується наявність у воді водоймищ вміст залишків отрутохімікатів у зв’язку з необхідністю використання їх у таких посівах, зазнає шкоди фауна у полях сівозмін (гинуть птахи, зайці та корисні комахи при застосуванні отрутохімікатів).

Як уже нами зазначалося, територія України за ґрунтово-кліматичними умовами поділена на три зони: Степ, Лісостеп і Полісся. У зоні Степу сума температур понад 10°С складає 3000—3400°, а понад 15°С — 2570—2830 і випадає за рік 354—450 мм опадів, а в ряді районів — до 200 мм. У зоні Лісостепу сума температур понад 10°С складає 2470—2810 і опадів випадає 450—500 мм. У зоні Полісся — відповідно 2300—2500 С і 550—680 мм, залежно від метеорологічних умов року.

Така різниця в сумах температур і опадів вимагає поправок у підході до способів вирощування овочевих культур. За нашими спостереженнями та аналізом метеорологічних умов вважаємо, що в умовах Полісся овочеві розсадні культури необхідно вирощувати тільки розсадним способом, в умовах Лісостепу — до 70% розсадним і 30% безрозсадним, а в зоні Степу — 30% розсадним для одержання ранньої товарної продукції та 70% безрозсадним і всі овочеві культури вирощувати на поливних землях.