Тема 2. Умови зовнішнього середовища для росту і розвитку овочевих культур

автор:

Мета:

вивчити вплив умов зовнішнього середовища для росту і розвитку овочевих культур і способи їх оптимізації. Навчитись визначати освітленість, відносну вологість і температуру повітря та ґрунту.

Матеріальне забезпечення:

таблиці, слайди, стенди, прилади.

Завдання 1.

Вивчити вплив температурного режиму на ріст і розвиток овочевих культур

Дотримання оптимального температурного режиму – обов’язкова умова вирощування розсади й овочевих культур у відкритому і закритому ґрунті. Відхилення від оптимальних параметрів температури повітря і ґрунту сповільнюють або затримують ріст і розвиток рослин, спричиняють відмирання листків, обпадання бутонів, квіток і зав’язі.

Вимоги овочевих культур до тепла протягом року неоднакові. Особливо чутливими вони є під час з’явлення сходів, цвітіння та утворення плодів. Однак, температурний режим пов’язаний з відносною вологістю повітря і сонячним освітленням. Найбільш сприятлива температура для росту і розвитку рослин називається оптимальною. Нижча за цей рівень, за якої рослини сповільнюють ріст – мінімальною.

За відношенням до тепла, овочеві культури поділяють на п’ять груп (табл. 1.6.)

Зниження температури в період росту і розвитку – явище негативне. Із зниженням температури до 12°C різко сповільнюються асиміляційні процеси і рослини уражуються хворобами. Однак, коренева система росте краще за нижчої температури. Впродовж доби найвищі температури є в полудневі години і найнижчі – в нічні. Тому, ріст і розвиток рослин оптимально проходить, коли різниця температури між нічними і полудневими годинами становить до 7°C. Це можна регулювати в спорудах закритого ґрунту, тоді як у відкритому регулювання температурного режиму є проблематичним. Хоча, використання затінюючи сіток і вирощування куліс дає можливість у деякій мірі вирівняти перепади температур.

Таблиця № 1.6. Овочеві рослини і температурний режим
ГрупаОвочева рослинаНеобхідна температура для росту і розвитку, °C
minoptmax
Морозо- і зимо-стійкіАртишок, естрагон, гісоп лікарський, майоран садовий, меліса лікарська, м’ята перцева, лофант анісовий, ревінь чорноморський, щавель кислий, катран приморський, хрін, спаржа лікарська, цибуля батун, цибуля багатоярусна, цибуля запашна, цибуля слизун, цибуля шніт-3;
-8...-12
15-2025-30
Холодо-стійкіБіб овочевий, горох, капуста білоголова, капуста броколі, капуста брюссельська, капуста китайська, капуста кольрабі, капуста листкова, капуста пекінська, капуста цвітна, капуста червоноголова, редиска, редька дайкон, редька зимова, редька літня, редька лобо, буряк столовий, морква посівна, пастернак посівний, петрушка, селера, цибуля ріпчаста, цибуля порей, цибуля шалот, часник ярий, салат посівний, цикорій салатний, васильки справжні, чабер садовий, гірчиця листкова, крес-салат, рукола, лобода садова, мангольд, шпинат городній, коріандр посівний, кріп запашний, фенхель звичайний, бораго3-5;
-3...-5
15-2025-30
Напів-холодостійкіКартопля рання015-20;
18-25
30-35
Тепло-вимогливіГарбуз волоський, гарбуз звичайний, кабачок, огірок посівний, патисон, баклажан їстівний, перець однорічний, помідор, фізаліс овочевий, фізаліс суничний8-1622-3035-40
Жаро-стійкіКвасоля звичайна, гарбуз мускатний, диня, кавун столовий, кукурудза цукрова10-1625-3240-45

Завдання 2.

Вивчити вплив світлового режиму на ріст і розвиток овочевих культур.

Світло – це джерело енергії для фотосинтезу рослин та один з основних факторів розвитку рослин. Рослини для фотосинтезу використовують променеву енергію широкого хвильового діапазону. Овочеві культури і навіть окремі їстівні сорти вимагають різної інтенсивності сонячного освітлення, а також тривалості світлового дня. Вимоги рослин до освітлення не сталі, а змінюються залежно від фази росту і розвитку.

За недостатнього освітлення погано розвивається листковий апарат, а ріст і розвиток сповільнюються, що призводить до зниження врожайності. Впродовж року світловий режим найбільшим є влітку і найменшим – взимку. Влітку на одиницю поверхні Землі надходить 60-80 тис. люксів, а взимку 3-4 тис. люксів. Тому, під час вирощування розсади у зимовий період стараються максимально забезпечити світлом.

Овочеві культури до світла відносяться по-різному. Тому на одній площі можна вирощувати дві культури, або ущільнювати одні овочеві рослини іншими. Ущільнювальні овочеві культури повинні мати достатньо світла. Ущільнювачі висівають в рядку або окремими рядками. Наприклад, посіви огірків ущільнюють кукурудзою (кулісні культури), а в міжряддях висаджують розсаду капусти, висівають салат, кріп, квасолю. Ранню картоплю ущільнюють квасолею, гарбузами. Іноді світло негативно впливає на продуктивність. Наприклад, пряме попадання сонячного проміння зумовлює опіки, чим погіршує якість плодів і листків.

Вимогливість овочевих рослин до інтенсивності освітлення впродовж вегетаційного періоду змінюється. Найбільш вимогливими до світла рослини є на початку вегетації, під час з’явлення сходів, коли запаси поживних речовин насіння вичерпані, а подальший ріст починає відбуватися за рахунок фотосинтезу. Недостатнє освітлення в цей час призводить до витягування сходів, ослаблення і навіть до їхньої загибелі. Досить вимогливі овочеві культури до світла і під час розвитку генеративних органів та плодоношення.

За вимогами до інтенсивності освітлення овочеві культури поділяють на три групи (табл. 1.7).

Таблиця № 1.7 Овочеві культури та інтенсивність освітлення
Група рослинОвочева рослинаІнтенсивність освітлення, тис. люксПримітка
Світло-вимогливіКвасоля звичайна, перець однорічний, помідор, баклажан їстівний, диня, кабачок, кавун столовий, гарбуз волоський, гарбуз мускатний, патисон30-40За недостатнього освітлення врожай знижується на 40-50 %
Помірно-світло-вимогливіОгірок, біб овочевий, горох, капуста, коренеплідні, цибулинні, зеленні, багаторічні, картопля20-30Те ж – на 25-30 %
Слабо-вимогливіКоренеплідні, цибуля, часний, які вирощують на вигонку1,0-1,5Те ж – на 15-20 %

Світлова енергія надходить до рослин у вигляді прямої і розсіяної радіації. Розсіяна більш цінна, вона використовується до 70-85 %, пряма – до 25 %. В літній період більше прямої радіації, а в зимові дні – розсіяної. Сонячне освітлення рослин змінюється впродовж доби і року. Вранці, ввечері та взимку, коли сонце низько над горизонтом, переважають червоні та інфрачервоні промені, а в літній період у середині дня – ультрафіолетові та сині. Неоднакове воно і в різних географічних широтах. Сонячна радіація у природних зонах України найменша з другої половини листопада і до половини січня, а найбільша – влітку, особливо в південних областях. Тривалість сонячного освітлення протягом доби залежить також від кліматичної зони – у південних районах день влітку триває до 14, а в північних – 16-17 годин. У процесі еволюції у рослин виробилась адаптивна реакція на зміну тривалості дня і ночі, яку називають фотоперіодизмом.

Тому, за вимогами до тривалості сонячного освітлення враховують і географічне походження овочевих культур (табл. 1.8). Зокрема, рослини довгого світлового дня, які походять із середніх широт, вимагають освітлення не менше 14-16 год на добу. Із зменшенням тривалості світлового дня вони пізніше зацвітають, або зовсім не цвітуть.

Таблиця № 1.8. Овочеві культури і тривалість світлового дня
Рослини короткого дня – 10-12 годРослини довгого дня – 14-16 год
Гарбуз волоський, гарбуз мускатний,гарбуз звичайний, диня, кабачок, кавун столовий, огірок посівний, патисон, баклажан їстівний, перець однорічний, помідор, фізаліс овочевий, фізаліс суничний, квасоля звичайна, кукурудза цукрова, капуста китайська, капуста пекінськаБіб овочевий, капуста білоголова, капуста броколі, капуста брюссельська, капуста кольрабі, капуста листкова, капуста цвітна, капуста червоноголова, коренеплідні, цибулинні, зеленні, багаторічні, картопля

Більшість овочевих культур, які походять із тропіків, потребують освітлення лише 10-12 годин на добу. Лише за такого освітлення в них нормально розвиваються генеративні органи. Тому, під час вирощування розсади цих овочевих культур у літній період практикують штучне скорочення світлового дня, що прискорює цвітіння і їхнє плодоношення.

Завдання 3.

Вивчити вплив водного режиму на ріст і розвиток овочевих культур.

Овочеві культури здебільшого містять 83-90 % води (лише часник і хрін – до 65-70 %). Тому вони дуже вимогливі до забезпечення вологою. Вбирають її вони в основному з ґрунту. Це зв’язано з тим, що порівняно з польовими культурами, овочеві більш вимогливі до води через їхню менш розвинену кореневу систему. Багато овочевих культур мають невелику кореневу систему, але великий листковий апарат і випаровують значну кількість вологи.

У різні фази росту і розвитку овочеві культури потребують неоднакової кількості вологи. В окремі періоди росту навіть короткочасна нестача вологи негативно позначається на рості та розвитку рослин. За здатністю вбирати воду з ґрунту і витрачати її надземними органами овочеві культури поділяють на чотири групи (табл. 1.9).

Таблиця № 1.9. Овочеві культури та їхня здатність вбирати воду з ґрунту і витрачати її надземними органами (за Х.С. Даскаловим)
Група рослинОвочева культура
Добре вбирають воду з ґрунту й інтенсивно її витрачаютьБуряк столовий
Добре вбирають воду і економно її витрачаютьКвасоля звичайна, картопля, перець овочевий, помідор, гарбуз волоський, гарбуз мускатний, гарбуз звичайний, диня, кабачок, кавун столовий, патисон, кукурудза цукрова, морква посівна, пастернак посівний, петрушка
Погано вбирають воду з ґрунту і неекономно її витрачаютьБіб овочевий, горох, баклажан їстівний, огірок посівний, усі види капусти, шпинат, салат, редиска, редька дайкон, редька зимова, редька літня, редька лобо, селера, ревінь чорноморський, щавель кислий
Погано вбирають воду з ґрунту і економно її витрачаютьЦибуля, часник

Враховуючи здатність вбирати воду з ґрунту і витрачати її надземними органами, за вимогливістю до вологи овочеві культури поділяють на три групи (табл. 1.10).

У різні фази росту і розвитку овочеві культури потребують неоднакової кількості вологи. В окремі періоди росту навіть короткочасна нестача вологи негативно позначається на рості і розвитку рослин. Такі періоди називаються критичними (фаза проростання насіння, інтенсивний ріст вегетативних і продуктивних органів).

Надмірний вміст вологи у ґрунті так само, як і її нестача, негативно позначається на рості і розвитку рослин. Надмірна вологість призводить до загнивання листків, розтріскування коренеплодів і поширення хвороб.

Найбільш чутливими до вологи є рослини у період проростання насіння. Вимогливі до вологи рослини і під час формування генеративних та продуктових органів. Під час дозрівання вимоги до вологи зменшуються. Тому, в умовах поливу рекомендують його припинити за 20-30 діб до збирання врожаю. Надмірна вологість також негативно впливає на ріст і розвиток овочевих культур, що призводить до розвитку грибних і бактеріальних захворювань. Водночас зрошування повинно бути систематичним.

Таблиця № 1.10. Овочеві культури та їхня вимогливість до вологості ґрунту (за Х.С. Даскаловим)
Група рослинОвочева культура
Дуже вимогливіУсі види капусти, шпинат, салат, цибуля, часник, редиска, редька дайкон, редька зимова, редька літня, редька лобо, селера, ревінь чорноморський, щавель кислий
ВимогливіБіб овочевий, горох, буряк столовий, огірок посівний, баклажан їстівний, картопля, перець овочевий, помідор, морква посівна, пастернак посівний, петрушка
МаловимогливіКвасоля звичайна, усі види гарбуза, диня, кабачок, кавун столовий, патисон, кукурудза цукрова

Завдання 4.

Вивчити вплив повітряно-газового режиму на ріст і розвиток овочевих культур.

Зовнішнє повітря складається : 70 % – азоту, 21 % – кисню і 0,03 % (0,57 г/м3) – діоксину карбону (СО2). Рослини для синтезу органічної речовини використовують діоксин карбону із повітря. Із зменшенням СО2 до 0,01 % фотосинтез різко зменшується, що призводить до припинення росту рослин. На вміст діоксину карбону значно впливає вміст органічної речовини у ґрунті і після її розкладання утворюється діоксин карбону і вода. Значне збільшення вмісту цього газу відбувається під час розпушування ґрунту. За вимогливістю доскладу газового середовища овочеві культури поділяють на три групи (табл. 1.11).

Дуже важливим є інтенсивність засвоєння цього газу. Із збільшенням освітленості він краще засвоюється та інтенсивніше проходить фотосинтез. Найменше діоксину карбону засвоюють рослини в нічний період.

Таблиця № 1.11. Овочеві культури і газове середовище
Група рослинОвочева культураОптимальна концентрація СО2 у повітрі, %
Не вимогливіПомідор, редиска, редька дайкон, редька зимова, редька літня, редька лобо, шпинат, салат0,1-0,2
СередньовимогливіБіб овочевий, горох, квасоля звичайна, баклажан їстівний, картопля, перець однорічний, кукурудза цукрова, усі види капусти, буряк столовий, морква посівна, пастернак посівний, петрушка, селера, цибуля, часник0,2-0,3
Дуже вимогливіГарбуз волоський, гарбуз мускатний, гарбуз звичайний, диня, кабачок, кавун столовий, огірок посівний, патисон0,3-0,6

Завдання 5.

Вивчити вплив овочевих культур до елементів живлення.

Овочеві культури дуже вимогливі до родючості ґрунтів, що пов’язано з їхньою високою урожайністю і слабкою здатністю кореневої системи всмоктувати поживні речовини. Один раз в 3-4 роки необхідно вносити органічні добрива. Ґрунти, багаті на органіку завжди забезпечують рослини достатньою кількістю речовин. Багаті ґрунти сприяють кращому засвоєнню мінеральних добрив. За виносом усього комплексу елементів живлення з грунту овочеві культури поділяють на чотири групи (табл. 1.13).

Таблиця № 1.13. Овочеві культури і винос елементів живлення
ГрупаОвочева культура
Культури з великим виносом елементів живленняпізні і середньопізні сорти білоголової капусти, цвітна капуста, буряк столовий, морква посівна, пастернак посівний, петрушка, селера, помідор і перець в тепличній культурі, кукурудза цукрова
Культури з середнім виносом елементів живленняцибуля, часник, помідор, перець однорічний, баклажан їстівний, гарбуз мускатний, гарбуз твердошкірий, диня, кабачок, кавун столовий, патисон, біб овочевий, горох, квасоля звичайна
Культури з малим виносом елементів живленняогірок посівний, ранні сорти капусти білоголової, капуста кольрабі, капуста пекінська, салат, шпинат та інші зеленні культури
Культури з дуже малим виносом елементів живленняредиска

Контрольні завдання.

Описати вимоги до умов зовнішнього середовища для росту і розвитку овочевих культур:

Назва рослиниТемпе-ратур-ний режимСвітловий режимВодний режимПовіт-ряно-газовий режимКис-лот-ність ґрунтуВинос елем-нтів живле-ння з ґрунту
інтен-сивість освіт-леннятрива-лість світло-вого дняздатність вбирати і витрачати воду з ґрунтуволо-гість ґрунту

Контрольні запитання для самоперевірки знань до теми 2:

  1. Що таке оптимальна температура для росту і розвитку овочевих культур?
  2. Назвати групи, до яких належать овочеві культури за вимогами до температурного режиму?
  3. Як овочеві культури поділяються за тривалістю світлового дня?
  4. Які овочеві культури охоплює світловимоглива група?
  5. Яка інтенсивність освітлення необхідна для оптимального росту і розвитку рослин, які вирощують на вигонку?
  6. Як поділяються овочеві культури за здатністю вбирати і витрачати воду з грунту?
  7. Назвати овочеві культури, які дуже вимогливі до вологості грунту.
  8. Назвати овочеві культури, які не вимогливі до газового середовища.
  9. Якими агротехнічними прийомами регулюють газове середовище для рослин у відкритому грунті?
  10. Які овочеві культури найбільше виносять з грунту елементів живлення?
Поделиться: