Протравка семян - основа защиты зерновых культур

автор:

6. Для чого треба проводити протруювання насіння?

Протруювання насіння — важливий лікувально-профілактичний захід у системі захисту рослин зернових культур. Зазвичай, патогени, які вражають зерно, можуть знаходитися в його середині та на поверхні. Значним джерелом інфекції, безумовно, є ґрунт. Щоб уберегти проростаюче насіння й молоду рослину від цих патогенів, необхідно проводити протруювання насіння. Діючі речовини в протруйниках повинні запобігти враженню насіння ззовні. А якщо інфекція знаходилась на поверхні насіння або в його середині, то знешкодити її там.

І якщо раніше протруйники використовували тільки з метою знищення грибковихих інфекцій, то зараз з’являються нові препарати для обробки насіння, мета яких — знищення ґрунтових шкідників та шкідників сходів. Яскравим прикладом таких препаратів є Селест Топ.

7. Які бувають протруйники?

Протруйники можна поділити на групи. Перша з них — препарати для боротьби із грибковими інфекціями (Дивіденд Стар), для боротьби з шкідниками (Круїзер) та комбінованими (Селест Топ).

До складу протруйника може входити одна діюча речовина (Максим), дві — (Максим Стар) або три, як у Селест Топ.

Слід зазначити, що зараз на ринок України почали постачати комбіновані інсекто-фунгіцидні препарати як, наприклад, Селест Топ, які здатні контролювати як збудників хвороб, так і шкідників насіння та сходів.

8. Як правильно вибрати протруйник?

Перш за все слід визначитися: яку проблему вам потрібно подолати. Більшість сучасних триазолових протруйників досить ефективно контролюють сажкові хвороби. А от що стосується інших, тут картина досить різноманітна. Але давайте спробуємо розібратися: як не схибити у виборі. Якщо діюча речовина має високу системну дію, то вона дуже швидко проникає у середину насіння, потім у проросток та досить швидко розкладається. Цього достатньо щоб знищити збудників хвороб всередині рослини (летюча сажка) та на поверхні насіння (тверда сажка), але зовсім не досить для контролю збудників хвороб, які «напада- ють» на молоду рослину з ґрунту, або коли ураження проходить після проростання зерна. До таких хвороб можуть бути віднесені різноманітні кореневі гнилі (офібіліозна, фузаріозна, гельмінтоспоріозна та інші).

Для ефективного контролю цих збудників необхідно, щоб діюча речовина не була рухливою. Вона повинна знаходитися на насінні протягом тривалого часу, захищаючи від зовнішньої інфекції. Тому однокомпонентні протруйники не зможуть забезпечити повноцінний захист. З одного боку, потрібна високорухлива речовина, яка зможе знищити інфекцію всередині насіння до її потрапляння у стебло, але за рахунок системності вона не забезпечує повноцінного контролю зовнішньої інфекції. Водночас, контактна або малорухлива діюча речовина буде стримувати зовнішню інфекцію, але слабо або зовсім не знищуватиме збудників хвороб усередині зерна.

Що стосується внутрішньої інфекції (а це збудник летючої сажки), то з цією проблемою успішно справляється більшість системних триазолів. Складніше підібрати іншиі компоненти, бо вони хоч і впливають на більшість збудників зовнішньої інфекції, ступінь впливу їх досить різний.

Наприклад, флудиоксоніл (Максим, Максим Стар) — найкраща діюча речовина для боротьби з фузаріозами, водночас проти пітіуму найкращим буде металаксил-М. При середньому фоні зараженості кореневими гнилями добра ефективність у Дивіденд Стар або Селест Топ.

Якщо є потреба знищити, крім збудників хвороб, ще й шкідників сходів, слід вибирати або Селест Топ, або додавати до фунгіцидного протруйника ще й інсектицидний, наприклад Круїзер.

9. Як впливає протруєння на польову схожість зерна?

Сучасні протруйники більш-менш безпечні для культур, що захищаються. Але слід пам’ятати, що будь-які високосистемні триазолові протруйники можуть викликати незначне уповільнення проростання. Це дуже важливо при висіві у пізні строки або при засусі. Тому не слід завищувати норму їх використання.

10. Як довго зберігається протруєне зерно?

При використанні будь-якого протруйника компанії «Сингента» протруєне зерно не втрачає своїх посівних якостей понад рік. Тому ви можете обробити насіння препаратами «Сингенти» заздалегідь. А якщо з якихось причин не вдалося висіяти все насіння, воно буде придатне для посіву і на наступний рік. Слід тільки зазначити, що оброблене насіння непридатне на корм худобі або для харчування і повинне зберігатися в місцях, недоступних для прямого сонячного опромінення.

11. «Вігор»—ефект при протруюванні. Що це?

Низка протруйників, крім захисної, дії можуть проявити фізіологічно активний вплив на проростаючу рослину, що називають «вігор»—ефект. Такі властивості має тіаметоксам — діюча речовина протруйників Селест Топ та Круїзер. При обробці насіння цими препаратами проростки мають значно краще розвинуту кореневу систему, а самі рослини — сильнішу кущистість та фотосинтетичну діяльність. Завдяки цьому підвищується продуктивне кущіння, озерненість колоса, здатність подолати несприятливі погодні умови (посуха, зимостійкість та інше).

12. Як боротися з сажками?

Боротися із сажковими хворобами сучасними препаратами неважко. Для знищення летючої та твердої сажок можна використати протруйники з триазоловою діючою речовиною системної дії. До таких препаратів можна віднести Дивіденд Стар, Максим Стар або Сертікор. Зауважте тільки, що для плівкових культур (ячмінь) норма зазвичай більша, ніж для пшениці. Це пов’язано з товщою оболонкою насіння плівчастих культ ур, в якій залишається частина діючої речовини препарату. Тому, щоб не знизити ефективність проти летючої сажки, слід дотримуватися норм використання, рекомендова них саме для цієї культури.

Що стосується твердої сажки, збудники якої знаходяться на поверхні насіння, то вона ефективно знешкоджується як контактними, так і малорухливими препаратами. Тому, якщо є впевненість, що ваше насіння не уражене летючою сажкою, можна обійтися обробкою контактно-проникаючим препаратом Максим.

13. Як боротися з фузаріозом?

Фузаріоз можуть викликати декілька видів недосконалих грибів із роду Fusarium (F.culcurum, F.graminearum, F.solani, F.oxysporum та ще декілька видів). Хвороба зустрічається у всіх зонах вирощування зернових культур, але особливо часто проявляється при насиченості сівозміни зерновими або при такому попереднику, як кукурудза на силос. Інфекція зберігається на зерні, у рослинних рештках або ґрунті. Може вражати молоді проростки, а також колос у період цвітіння (див. 43. Боротьба із хворобами колоса). Хвороба виявляється у вигляді побуріння первинних і вторинних корінців, підземного міжвузля і основи стебла. На озимих культурах фузаріоз може бути у вигляді «снігової плісняви», коли навесні уражені рослини вкриті білуватим нальотом. Ураження фузаріозом призводить до втрат як кількості врожаю, так і значного погіршення його якості. Посіви зріджені, а зерно щупле, падає його натура. При сприятливих для збудників хвороби умовах ураження фузаріозом призводить до загибелі посівів.

Боротися з фузаріозом досить складно, бо ці гриби стійкі до дії більшості препаратів. Найкраща діюча речовина, яка може к онтролювати гриби роду Fusarium, — флудиоксоніл. Вона входить до складу препаратів: Максим, Максим Стар, Селест Топ. Це найбільш надійна хімічна речовина, як а здатна знищити цю хворобу. Недарма препарат Максим, незважаючи на те, що це протруйник, вик ористовують для обприскування футбольних та гольфових полів, газонів саме в боротьбі з фузаріозом.

Зазвичай, для протруювання насіння пшениці або ячменю використовують Максим Стар з нормою використання 1,0-1,5 л/т на пшениці та 1,5-2,0 л/т на ячмені. Ці норми забезпечують надійний к онтроль фузаріозів при середньому рівні ураження. Якщо ваші поля мають підвищений рівень інфікування, тоді доцільніше буде підвищити кількість флудиоксонілу. Це можна зробити, додавши при протруюванні 1л/т препарату Максим. Цим можна забезпечити надійний захист рослин від ураження фузаріозом, навіть при підвищеному інфекційному фоні. До того ж, це ще додатково стримає появу ранніх листкових інфекцій для озимих культур навесні після перезимівлі.

14. Боротьба з кореневими гнилями

Кореневі гнилі поширені у всіх регіонах вирощування зернових культур. Вони викликаються різними збудниками із царства грибів і в більшості випадків мають назву, яка походить від назви збудника: гельмінтоспоріозна, фузаріозна, церкоспорильозна, офіобольозна, ризоктоніозна.

Кожен із видів кореневих гнилей має свої характерні ознаки.

Гельмінтоспоріозна коренева гниль призводить до побуріння, деформації проростків, які часто гинуть до появи колеоптиля на поверхні ґрунту. Хвороба може проявитися в період вегетації у вигляді бурих смуг або плям.

Фузаріозна коренева гниль (див. 13. Як боротися з фузаріозом?).

Церкоспорильозна гниль проявляється у вигляді почорніння коренів, підземних частин рослини. Потім на міжвузлях утворюються довгасті овальні плями з бурою або рожевою облямівкою. При сильному уражені стебло стає ламким і може спостерігатися вилягання рослин.

Офіобольозна гниль вражає корені, основу стебел та листкові піхви. Коріння чорніє, стає ламким, а нижня частина стебла покривається чорним нальотом міцелію гриба і легко відривається.

Ризоктоніозна коренева гниль проявляється у вигляді подовжених плям з чорно-бурою облямівкою. Внаслідок ураження спостерігається полягання посівів.

Одночасно рослини можуть уражатися не одним збудником, а кількома. Кожен сорт зернових може мати різний рівень стійкості до тієї чи іншої хвороби. Тому виявлення та діагностика кореневих гнилей — досить складна справа.

Основним заходом боротьби з кореневими гнилями є протруювання насіння. Для контролю більшості видів кореневих гнилей підходять такі препарати, як Максим Стар, Дивіденд Стар, Селест Топ, Сертікор. Для контролю фузаріозних кореневих гнилей найкраще використати Максим Стар, Максим (див. 13. Як боротися з фузаріозом?). Обробка насіння дасть змогу запобігти враженню рослин кореневими гнилями, одержати дружні сходи здорових рослин, що закладає основу майбутнього врожаю.

15. Як боротися з пітіумом?

Інтенсифікація вирощування зернових культур потребує постійного пошуку факторів, які заважають підвищенню їх врожайності. Одним із таких факторів було виявлено захворювання під назвою пітіум (від назви роду Pythium). Гриб вражає всі види зернових культур. Ця хвороба досить тяжко діагнос тується, деякі спеціалісти називають її «застуда коренів». Рід Pythium має понад 120 видів, які поширені у всьому світі. Чому важко визначити цю хворобу, хоч вона й широко розповсюджена? Pythium вражає кореневу систему, в місці ураження корінець стоншується та легко відривається. Тому зовнішні ознаки ураження виявити важко. Внаслідок відмирання корінців зменшується площа живлення рослини, посіви зріджуються, а зерно стає щуплим, зменшується його натура. Найбільш точним методом діагностики Pythium є використання спеціальних тест-систем.

Але більш-менш впевнено можна сказати, що якщо зерно висіяне в холодний вологий ґрунт, ймовірність хвороби досить велика. Оптимальна температура для розвитку Pythium 10-18°C. Кислуваті та щільні ґрунти — краще середовище для розвитку цієї хвороби.

Компанія «Сингента» пропонує поки що єдиний протруйник на ринку України, який ефективно контролює Pythium — Сертікор (0,75-1,0 л/га). Цей препарат надійно контролює сажкові хвороби, більшість збудників кореневих гнилей. Але має унікальну властивість — уберегти від ураження Pythium. При обробці Сертікором спостерігається значне покращення розвитку кореневої системи, посіви не зріджені, а одержане зерно добре розвинуте з гарними якісними показниками.

16. Можна за допомогою протруювання боротися з листковими шкідниками та хворобами?

В деяких випадках протруювання може захистити не тільки зерно та проростки, але й дає змогу контролювати шкідливі об’єкти на початкових етапах розвитку дорослих рослин. Таким прикладом може бути обробка насіння препаратами Селест Топ або Круїзер. Після висіву ці препарати знищують ґрунтових шкідників (дротяники, личинки хрущів), а потім, коли рослина проросла, діюча речовина — тіаметоксам — переміщується до пророслих частин рослини, надійно захищаючи їх від таких шкідників сходів, як хлібна жужелиця, шведська муха, попелиці, цикадки та інші. Так одним заходом ми «вбиваємо двох ведмедів» — захищаємо проростки і дорослі рослини. Це дає змогу не проводити обприскування в період вегетації і таким чином зекономити кошти як на препарати, так і на роботи. Ще одним прикладом може бути використання флудиоксонілу. При використанні 50 г діючої речовини на тонну зерна можна запобігти розвитку ранніх уражень посівів септоріозом, навіть навесні наступного року після перезимівлі озимих культур. Ця діюча речовина входить до складу таких препаратів, як Максим, Максим Стар, Селест Топ.

Поделиться: