Вредители гречихи

автор:
источник: Довідник із захисту рослин, за ред. М.П.Лісового, — К: Урожай, ISBN 966-05-0075-0

Гречку пошкоджують близько 20 видів шкідників. Переважна більшість — багатоідні шкідники. Найбільш поширені личинки коваликів (дротяники), жуки та личинки чорнишів, личинки хрущів, кравчик, саранові, коники, озима совка, совка-гамма, лучний метелик.

Іноді гречку пошкоджують гречкова блішка (звичайна бурякова), міль (Augasma aeratella Zeli), мінуюча муха (Dasyneura Sp.), попелиця (Aphis nasturtii Koch,), трипс, комарик (галиця) (Authotrepa aculeata Z.), стеблова нематода та деякі інші.

Блішка гречкова (Chaetocnema concinna Marsh.)

В Україні поширена всюди. Крім гречки, пошкоджує буряки (цукрові, столові, кормові).

Жук завдовжки 1,5—2,3 мм, чорний із зеленим полиском та червонувато-бронзовою спинкою. Зимують жуки у верхньому шарі грунту та під рослинними рештками у лісосмугах, на галявинах, узбіччях доріг, багаторічних травах. Навесні спочатку мігрують на посіви буряків та стадії, забур`янені лободовими і гречковими бур`янами. З появою сходів гречки жуки мігрують на них, пошкоджують сім`ядольні листочки, вигризають у них та справжніх листках невеликі округлі дірочки. У суху жарку погоду знищують точку росту і рослина гине.

Самки відкладають по 16—40 яєць лише на гречкові бур`яни та гречку в грунт на глибину до 5 см. Личинка харчується корінцями гречки І не завдає відчутної шкоди.

Листоблішка гречкова (Appalara calthae L.)

В Україні поширена скрізь, де вирощують гречку.

Доросла комаха з двома парами прозорих крил і довгими вусиками, довжина тіла — 2—4 мм, забарвлення дуже мінливе. Личинки зосереджуються переважно у піхвах листків, на бокових пагінцях та суцвіттях. Пошкоджені рослини низькі, зів`ялі, мають укорочені пагінці, бурі суцвіття і майже не плодоносять.

Комарик гречковий (Wachtiela persicia L.).

Личинки пошкоджують листя, яке стає коричнево-червоним, згортається всередину, ніби у вузол і звисає донизу. У середині такого вузла (гала) міститься до 20 жовто-білих личинок. Пошкоджені рослини відстають у рості і. не плодоносять.

Совка пшенична (Euxoa tritici L.).

Метелики совки літають на півночі країни у липні, на півдні — у серпні—вересні. Гусениці з`їдають стебла і листки рослин. Живуть близько двох місяців, після чого заляльковуються у грунті. За. рік розвивається одне покоління.

Стеблова нематода (Ditylenchus dipsaci Kuhn.)

Мешкає усередині стебла гречки. Спричиняє пригнічення росту рослин.

Поделиться: