Сорго завоевывает мир

автор:

У світовому виробництві четверте місце після пшениці, рису та кукурудзи займає така культура, як зернове сорго. За останні 50 років посівні площі під сорго в світі збільшились на 60%, а виробництво зерна – на 244%. Основні виробники зернового сорго – Мексика (10,7 млн тонн), США (6,1 млн тонн), Аргентина (2,4 млн тонн) та Японія (1,9 млн тонн).

Чому ж зернове сорго має заслуговувати на більшу увагу?

This image is a work of a United States Department of Agriculture employee, taken or made during the course of the persons official duties. As a work of the U.S. federal government, the image is in the public domain.По-перше, через свою невибагливість до складних агрометеорологічних умов. По посухо- та солестійкості сорго займає перше місце серед с._г. культур у світі. Недаремно його називають «верблюдом» рослинного світу. Сорго дуже економно та високопродуктивно витрачає вологу на формування одиниці сухої маси (в декілька разів менше, ніж у таких традиційних кормових культур, як кукурудза, люцерна, соя, горох та інші). Сорго має дуже розвинену кореневу систему, яка проникає на глибину до 2–2,5 метрів, та здатність відбивати надмірну сонячну радіацію.

По-друге, сорго має дуже стабільну продуктивність в жорстких ґрунтово_кліматичних умовах (коефіцієнт пластичності урожаю в два рази менший, ніж в ячменю). За даними державних сортовипробувальних станцій АР Крим, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей, урожаї сорго перевищували урожаї кукурудзи на 19–58% на богарі та на 14–15% на зрошенні.

По-третє, сорго формує зерно з високими кормовими та харчовими цінностями для всіх видів худоби, птиці, риби (зерно сорго вміщує 70–75% крохмалю, 12–14% білку, 3–5% жиру). В 100 кг зерна міститься 120–130 кормових одиниць, а в 100 кг зеленої маси – 22–25 кормових одиниць. В умовах суходолу зернове сорго значно переважає такі традиційні культури, як ячмінь, кукурудза та горох, як по урожайності, так і по виробництву кормових одиниць на 1 га, а вихід свинини з 1 га посіву сорго на 100–200 кг більший, ніж кукурудзи.

Також зерно сорго з успіхом перероблюється на спирт та добавки до бензину. В багатьох країнах Африки, Азії та Америки зерно сорго є традиційно харчовою культурою, з якої виробляють борошно, крупи та інше. Спеціальні гібриди сорго та сорго-суданкових гібридів з успіхом вирощують на зелену масу, поживність та урожайність якої не менша за кукурудзяну. А за деякими показниками, такими як, наприклад, вмісткаротину, зелена масса сорго краща за кукурудзу. Причому з зеленої маси можна виготовляти високоякісне сіно, силос, сінаж. А здатність відростати до 3-х разів на рік ставить сорго поза конкуренцією з іншими однорічними зеленими кормовими культурами.

По-четверте, вирощувати сорго економічно дуже вигідно. Адже при затратах від 900 до 1400 грн на 1 га вартість вирощеної продукції за цінами 2005 року (не дуже високими) склала від 1800 до 2000 грн з 1 га.

Низькі норми висіву (4–7 кг на 1 га) та довгий строк зберігання схожості насіння разом з пізніми строками посіву роблять сорго потенційно стратегічною культурою для пересіву під час масової загибелі озимих та ранніх ярих культур. Крім того, сорго є нормальним попередником для багатьох ярих просапних культур, а також може вирощуватись як монокультура за умови внесення мінеральних добрив та виконання агротехнічних умов при підготовці ґрунту.

Але слід пам’ятати, що сорго досить світлолюбна рослина короткого дня. Вона важко переносить затінення. До того ж у перший період свого розвитку сорго росте досить повільно і зовсім не переносить забур’яненості. У зв’язку з цими особливостями біології сорго захист від бур’янів є основоположним фактором в технології вирощування цієї культури й повинен здійснюватися на ранніх етапах її розвитку. Основним елементом боротьби з бур’янами повинно стати використання ґрунтових гербіцидів. Раніше проблема була в тому, що існуючі ґрунтові гербіциди пригнічували і ростки сорго. Її вдалося вирішити шляхом використання антидота Концеп ІІІ 960 ЕС к.е. компанії «Сингента», який забезпечує стійкість сорго до дії S-метолахлору, який входить до складу таких препаратів, як Дуал Голд 960 EC, Примекстру Голд 720 SC та Примекстру TZ Голд 500 SC. При обробці насіння сорго препаратом Концеп ІІІ 960 ЕС к.е. блокується дія S-метолахлору на проростаючі рослини. Це забезпечило захист сорго від бур’янів у найкритичніший період розвитку культури. Тому наголошуємо, що насіння повинно бути обов’язково оброблене Концеп ІІІ 960 ЕС к.е.

Дуал Голд 960 EC (1,6 л/га) забезпечує захист від однорічних злакових бур’янів (мишій, просоподібні, гумай) та деяких однорічних дводольних (щириця, грицики та ін.). Значно ширший спектр дводольних бур’янів контролюють Примекстру Голд 720 SC (3,0–3,5 л/га) та Примекстру TZ Голд 500 SC (4–4,5 л/га) за рахунок наявності в них додаткових діючих речовин (атразін та тербутілазин, відповідно). Ці препарати можуть знищувати більш ніж 100 видів різноманітних бур’янів: гірчаки, хрестоцвіті, лобода, спориш, дурнишник, просоподібні, мишії, ромашки та багато інших. Крім того, Примекстру Голд 720 SC та Примекстру TZ Голд 500 SC можна вносити не тільки до сходів сорго, але і після сходів у фазу 3–5 листків.

Якщо ґрунтові гербіциди застосовують до посіву, їх можна заробити в ґрунт на глибину до 5 см. При правильному обробітку ґрунту й виконанні правил внесення препаратів ґрунтові гербіциди забезпечують досить добру ефективність на протязі довгого (до 8 тижнів) періоду. Примекстру Голд 720 SC також можна вносити в два прийоми: 1,5 л/га до сходів та 1,5 л/га після сходів сорго, але до сходів бур’янів.

Поделиться: