Закладываем основу будущего урожая рапса с осени (практические рекомендации)

автор:

Ріпак – культура, площа вирощування якої невпинно зростає. Попит на насіння ріпаку досить великий, тому для того, щоб ця культура була прибутковою, слід жорстко дотримуватись всіх елементів технології.

Безумовно, захист ріпаку від шкідливих організмів є важливою та обов’язковою ланкою в інтенсивній технології вирощування цієї культури. Перший крок – проведення передпосівної обробки насіння сумішшю Круізера 350 FS, т.к.с. (4,0 л/т), та фунгіциду Максим XL 035 FS, т.к.с. Така обробка дає можливість надійно захистити ріпак у найбільш критичні періоди росту від комплексу шкідників (блішки, попелиці, пильщики, дротяники) і хвороб (кореневі гнилі, пліснявіння насіння, пероноспороз, фомоз).

Перед обробкою протруйниками насіння очищають, калібрують і за необхідністю досушують до стандартної (8%) вологості. Крім того, ця суміш має не тільки захисну, а й стимулюючу властивість. Проростки, при застосуванні цієї композиції значно міцніші в розвитку та більш стійкі до погодних негараздів.

Не менш важливим етапом є забезпечення сприятливих умов проростання озимого ріпаку без конкуренції з боку бур’янів. Цю боротьбу слід починати відразу після збирання попередника. Як тільки багаторічні бур’яни (такі як осоти рожевий та польовий, берізка польова, пирій повзучий, полин та інші) відростуть, слід використати Ураган Форте 500 SL, в.р.к. для їх знищення. Саме застосування цього препарату дозволяє скоротити на 3–5 днів (в порівнянні з іншими гліфосатами) період від внесення препарату до основного обробітку ґрунту під час сівби озимого ріпаку, що особливо важливо за умов пізніх жнив або можливої посухи.

Наступний етап – захист ріпаку від бур’янів на перших фазах росту та розвитку. Забур’яненість посівів на початку вегетації призводить до зниження врожайності на 25–30%. Надія, що цю роботу за агронома зробить зимовий мороз, є вельми примарною. До цього часу бур’яни вже завдадуть непоправної шкоди.

На початку росту ріпаку найбільшої шкоди завдають мишій сизий, куряче просо, падалиця зернових, підмаренник, галінсога дрібноквіткова, мокрець середній, гірчаки, лобода біла, щириця біла та звичайна, гірчиця польова, амброзія полинолистна, талабан польовий, фіалка польова, грицики, суріпиця, ромашка польова та деякі інші.

Після сівби до появи сходів ідеальним є досходове внесення ґрунтового гербіциду Дуал Голд 960 EC, к.е. (1,5–1,6 л/га), що дає можливість захистити посіви озимого ріпаку від злакових та деяких дводольних бур’янів. Для більш ретельного захисту від комплексу однорічних бур’янів рекомендується бакова суміш Дуал Голд 960 EC, к.е. (1,2–1,6 л/га) та Команд 480 к.е. (0,15–0,2 л/га). Ці препарати досить вдало доповнюють один одного. Так, Дуал Голд 960 EC, к.е. контролює злакові та деякі дводольні (наприклад, щирицю) бур’яни, які не може знищити Команд 480 к.е. В свою чергу Команд 480 к.е. досить добре знищує більшість однорічних дводольних бур’янів в посівах ріпаку, які не під силу Дуал Голд 960 EC, к.е. Крім того ця суміш має ретардантний ефект, що запобігає переростанню ріпаку, і, як наслідок, рослина краще перезимовує.

Свідченням надійного захисту і як результат отримання врожаїв на рівні 30–50 ц/га є досвід застосування цієї суміші в різних регіонах України – як у зонах недостатньої вологи, так і в зонах з більш сприятливими умовами.

Після застосування вищезгаданої бакової суміші може з’явитися некроз, який згодом зникає. На розвиток рослини та врожайність некроз не впливає.

Якщо з якихось причин Ви не вносили Дуал Голд 960 EC, к.е. або його суміш з Командом 480 к.е., то проблему з бур’янами все ж таки вирішувати доведеться. Злакові бур’яни (в тому числі падалицю зернових, мишій, пирій повзучий) ефективно знищує грамініцид Фюзілад Форте 150 EC, к.е. (0,5–2,0 л/га). Норма його витрати залежить від стадії розвитку бур’янів. Так, для падалиці на стадії 2–3_го листка може бути достатньо 0,5 л/га, а для пирію з добре розвинутим кореневищем норма витрати препарату становить 1,5–2,0 л/га. Що вирізняє Фюзілад Форте 150 EC, к.е.? По_перше, його висока ефективність (препарат знищує до 100% злакових бур’янів), по_друге, швидкість дії (вже через 5–7 днів злаки засихають), по_третє, відсутність фітотоксичності по відношенню до захищуваної культури (що також сприяє кращому розвитку та перезимівлі, підвищенню врожаю).

Наголошуємо, що дуже важливим, а іноді й вирішальним фактором є стан рослин, що йдуть на перезимівлю. Ослаблені, недорозвинені або перерослі рослини піддаються великому ризику загибелі за період зими. Значно зменшити зимостійкість можуть хвороби, серед найпоширеніших з яких в осінній період є фомоз, пероноспороз, альтернаріоз, циліндроспоріоз. Для захисту від хвороб пропонуємо застосувати обробку ріпаку у фазу 3–4_го листка сумішшю Ридоміл Голд МЦ 68 WG, в.г. (2,5 кг/га) та Тілт 250 ЕС, к.е. (0,5 л/га). До речі, Тілт 250 ЕС, к.е. крім фунгіцидної має ретардантну дію, яка, як і у випадку з Дуал Голд 960 EC, к.е. + Команд 480 к.е., запобігає переростанню ріпаку.

Таким чином, провівши рекомендовані нами заходи захисту ріпаку, ви забезпечите кращий стан рослин напередодні зими, що в результаті дасть можливість одержати високий врожай та гарантовані прибутки в наступному році.

Поделиться: