- Роль логистики и маркетинга в развитии овощеводства
- Явление виталитета собранных овощей и его регулирование
- Критерии качества овощной продукции
- Определение сроков уборки
- Способы уборки урожая
- Технологические приемы послеуборочной доработки
- Доработка зеленных овощных культур
- Доработка плодовых овощных культур
- Доработка корнеплодов и лука
- Требование к овощам в послеуборочных технологиях
- Баклажан
- Боб овощной
- Свекла столовая и мангольд
- Тыква
- Горох овощной и сахарный
- Грибы
- Дыня
- Кабачок и патиссон
- Арбуз
- Капуста белокочанная и краснокочанная
- Капуста цветная и брокколи
- Капуста брюссельская
- Капуста кольраби
- Капуста пекинская
- Капуста савойская
- Картофель
- Катран и хрен
- Фасоль
- Укроп
- Кукуруза сахарная
- Морковь
- Огурец
- Пастернак и петрушка
- Перец
- Томат
- Ревень
- Редис и редька
- Салат латук и цикорные салаты
- Сельдерей
- Скорцонера
- Спаржа
- Фенхель
- Физалис овощной
- Лук-батун и другие листовые многолетние виды
- Лук-порей
- Лук репчатый и шалот
- Чеснок
- Шпинат
- Щавель
- Післязбиральні технології доробки овочів для логістики і маркетингу
Біб овочевий (Vicia faba L.) – однорічна холодостійка рослина. Від сходів до початку цвітіння перших нижніх квіток необхідно – 70-75 діб. Цю рослину вирощують заради соковитого нестиглого насіння так званого зеленого горошку, яке збирають у технічній стиглості, або сухого насіння. Продуктовим органом є біб довжиною від 5 до 30 см. В Україні вирощують сорти з короткими бобами, а в Іспанії та інших Середземноморських країнах користуються попитом з довгими. У Польщі біб вирощують у великих кількостях для заморожування і приготування супових наборів. В Іспанії люблять пити пиво із зеленим нестиглим дрібним насінням. Стигле насіння має забарвлення від жовтуватого до чорного, а нестигле – зелене і червонувате. У бобі формується здебільшого 3-4 насінини, а у довгих – навіть до 8.
Формування врожаю триває понад 30 діб, що зумовлює багаторазове його збирання. У Польщі для прискорення достигання і одноразового механізованого збирання практикують прищипування верхівок стебел. Починають збирання з нижніх м’ясистих виповнених бобів, які акуратно виламують. Саме тоді нестигле насіння має молочно-воскову стиглість. Зірвані плоди складають у корзини і транспортують на пункт доробки, де їх пакують цілими, або вилущують зелений горошок. Вилущують механізовано, або невеликі партії – вручну. Після чого підготовлені партії охолоджують.
Урожайність сильно залежить від погодних умов і строків сівби. Низька урожайність формується у суху і жарку погоду, і за пізніх строків сівби. Для одержання високої врожайності дуже важливо забезпечити рослини бобу рівномірним поливом і захистом проти бобової попелиці. Враховуючи високу холодостійкість бобу у країнах Середземномор’я практикують осінню сівбу і зимове збирання бобів. Це дає можливість одержувати високоякісний «бобовий зелений горошок» як для заморожування, так і для свіжого споживання. Урожайність зелених бобів становить у середньому 10 – 15 т/га. Відходи після вилущування сягають до 60 – 65 %. Якість продукції знижується у дощову погоду після ураження стулок бобів аскохітозом, який проявляється у вигляді темних удавлених плям.
Спеціальних стандартів для свіжого нестиглого насіння (так званого зеленого горошку з бобу) не розроблено. У деякій мірі для контролю його якості можна використати стандарт для зеленого горошку з гороху овочевого ДСТУ ЕЭК ООН FFV-27:2007.