Катран и хрен

автор:

Серед пряних овочевих рослин попитом у світі користуються хрін (Armoracia rusticana Gaertn. et Scherb.; syn. Cochlearia armoracia L.; syn. Armoracia lapatifolia L.) та катран (Crambe sp.). В Україні якість хрону (листків та коренів) і технології його зберігання стандартизовані – ДСТУ 294-91, ДСТУ 1920-91, ДСТУ 724:2006, ДСТУ ISO 4187-2002 (додат. А). Стосовно катрану, то таких стандартів поки що не розроблено. У Європі для контролю експортних та імпортних партій свіжих коренів хрону користуються стандартом UNECE STANDARD FFV-20 Horse-Radish, який переглянутий у 1996 році.

Хрін поділяють на два сорти – перший і другий, для яких першою умовою є дотримання мінімальних вимог, за якими корені повинні бути здоровими, чистими, практично без шкідників та слідів їх пошкоджень, твердими, не здерев`янілими, прямими без перекручень, без надлишкової вологості та стороннього запаху і присмаку.

До першого сорту відносять хрін з вирівняною формою (не допускається більше двох головок), без додаткових розгалужень корінців, без розщеплень, гладенькі, без внутрішніх пустот, свіжі на вигляд, з білим м`якушем без сірих смуг. Другий сорт якості допускає незначні дефекти форми, три головки та інші незначні вади, які принципово не впливають на зовнішній вигляд.

Стосовно розмірів коренів хрону, то вони є такими для двох сортів:

  • до першого сорту відносять корені діаметром не менше 25 мм і довжиною – не менше 20 см, не враховуючи довжини головки;
  • до другого сорту допускаються корені діаметром не менше 15 мм і завдовшки – не менше 10 см, не враховуючи довжини головки.

До першого сорту допускається наявність 10% (за масою) коренів, які відповідають другому. Аналогічно до другого сорту допускається 10% (за масою) коренів, які не відповідають мінімальним вимогам, але за умови що вони ще придатні для споживання. Окрім цього, для двох сортів якості допускається 10% (за масою) коренів, розмір яких не відповідає вимогам даного стандарту.

Хрін упаковують пучками, або укладають без зв`язування у пучки. Якщо у пучках, тоді корені повинні бути однакової довжини, а пучки приблизно однакової маси.

Поделиться: