Капуста брюссельская

автор:

Капуста брюссельська (Brassica oleracea subsp. gemmifera (DC.) Lizg.; syn. Br. oleracea L. var.bullata L. subvar. gemmifera DC.) має широке поширення у північно-західних європейських країнах – Великобританії, Нідерландах і Франції. Завдяки високій морозостійкості рослин, погодні умови у цих країнах дозволяють проводити збирання врожаю цієї капусти впродовж усієї зими. У супермаркети головочки капусти брюссельської поступають свіжими і замороженими. Завдяки глобалізації овочевих ринків набуває поширення і в Україні. Наприклад, зимою 2010 року оптовики були готовими платити по 20 грн./кг, тоді як за білоголову 3-5 грн./кг.

Для свіжого споживання збирають її багаторазово (здебільшого тричі) вручну, починаючи з нижньої частини стебла, потім з середньої та верхньої. З метою постачання великих партій (наприклад, для заморожування) широко практикують комбайнове комбіноване збирання (перше – вибірково вручну) та одноразове. Механізоване збирання головочок капусти брюссельської проводять за двома схемами. Для першої використовують багаторядкові (в основному 4 рядки) самохідні збиральні машини на гусеничному ходу (пізно восени і взимку ґрунти перезволожені). Кожний рядок обслуговує робітник, який спеціальним ножем (у вигляді шаблі) зрубує рослину на рівні з ґрунтом, після чого подає її в обрізувальний (обшморгуючий) механізм, на якому відокремлюються головочки. Комбайн працює з автокеруванням, і тракторист також працює на збиранні врожаю. На комбайні є транспортер, на якому вручну видаляють листки, стебла і пошкодженні головочки. Зібраний урожай спочатку насипають у ящики (25-30 кг). Потім до комбайна під’їжджає транспортний засіб з контейнерами, у які вручну висипають головочки і транспортують на пункт доробки.

Друга схема передбачає часткове обривання листків у полі, а стебла з головками зрізують і транспортують на пункт доробки, де вручну, або з допомогою машин обривають головочки. Потім продукцію очищають від листків, сортують і упаковують. Ця схема дуже трудомістка з точки зору великих витрат на транспортування, і тому її практикують на невеликих ділянках.

Показники якості капусти брюссельської для свіжого споживання в Україні висвітлені у стандартах – ДСТУ 1915-91, ДСТУ 1916-91 (дод. А). У країнах ЄС використовують UNECE STANDARD FFV-08 Brussels sprouts. Свіжі головочки після збирання врожаю та післязбиральної доробки повинні бути не пошкодженими, доброякісними без ознак псування і гниття, чистими, свіжими на вигляд, без шкідників та їх слідів пошкоджень, не підмерзлими, без надлишкової зовнішньої вологості та стороннього запаху і/або присмаку.

Стандарт передбачає формування партій обрізаних (очищених від залишків стебел та зайвих покривних листочків) і необрізаних головочок капусти брюссельської. Головочки відрізують від стебла безпосередньо під покривними листочками, а необрізані відламують від стебла. У другому випадку місце відламування має бути чистим від залишків інших частин стебла.

Продукцію, залежно від якості, ділять на сорти – перший та другий. Продукція першого сорту повинна мати тверді, добре закриті та непошкоджені морозом головочки. Обрізана продукція має бути добре забарвленою. В необрізаної капусти брюссельської допускається злегка знебарвлені листки. Незначні пошкодження, які зумовлені збиранням урожаю, сортуванням і пакуванням продукції, допускаються, але вони не повинні знижувати товарний вигляд.

До другого сорту відносять продукцію, яка не відповідає вимогам першого, але має всі ознаки мінімальних вимог. Допускається наявність менш твердих головочок з неповним покриттям листочками. Окрім цього, допускається незначне підморожування продукції.

Мінімальний діаметр обрізаних (очищених) головочок повинен бути 10 мм, а необрізаних – 15 мм. Для капусти брюссельської першого сорту різниця між найбільшими і найменшими головочками в одній упаковці не може перевищувати 20 мм. До першого сорту допускається 10% (за масою) головочок, які відповідають другому класу. Відповідно для другого сорту – 10% головочок, які не відповідають ні цьому класу, ні мінімальним вимогам. Для всіх сортів допускається 10% (за масою) головочок, які не відповідають вимогам щодо розміру для обрізаної і необрізаної продукції. Вимоги стосовно однорідності і упакування аналогічні до інших видів капуст. У товарних характеристиках позначають «Trimmed Brussels sprouts – Обрізана (очищена) брюссельська капуста» «Untrimmed Brussels sprouts – Необрізана (неочищена) брюссельська капуста».

Шкідники і хвороби, які знижують товарні якості капусти брюссельської є спільними з капустою білоголовою. Враховуючи те, що врожай капусти брюссельської збирають пізно восени, а у деяких країнах і зимою, збільшується ймовірність пошкодження морозами, не зважаючи на високу морозостійкість до 16-18°С.

Поделиться: