- Роль логистики и маркетинга в развитии овощеводства
- Явление виталитета собранных овощей и его регулирование
- Критерии качества овощной продукции
- Определение сроков уборки
- Способы уборки урожая
- Технологические приемы послеуборочной доработки
- Доработка зеленных овощных культур
- Доработка плодовых овощных культур
- Доработка корнеплодов и лука
- Требование к овощам в послеуборочных технологиях
- Баклажан
- Боб овощной
- Свекла столовая и мангольд
- Тыква
- Горох овощной и сахарный
- Грибы
- Дыня
- Кабачок и патиссон
- Арбуз
- Капуста белокочанная и краснокочанная
- Капуста цветная и брокколи
- Капуста брюссельская
- Капуста кольраби
- Капуста пекинская
- Капуста савойская
- Картофель
- Катран и хрен
- Фасоль
- Укроп
- Кукуруза сахарная
- Морковь
- Огурец
- Пастернак и петрушка
- Перец
- Томат
- Ревень
- Редис и редька
- Салат латук и цикорные салаты
- Сельдерей
- Скорцонера
- Спаржа
- Фенхель
- Физалис овощной
- Лук-батун и другие листовые многолетние виды
- Лук-порей
- Лук репчатый и шалот
- Чеснок
- Шпинат
- Щавель
- Післязбиральні технології доробки овочів для логістики і маркетингу
Кукурудзу цукрову (Zea mays L. ssp. saccharata Sturt.) вирощують для свіжого ринку, заморожування і консервування. Відповідно до цих напрямів змінюються вимоги до технологій вирощування, збирання врожаю і післязбиральної доробки. У Державний реєстр сортів рослин (2009 р.) занесено 14 ранньостиглих, 13 середньоранніх і 1 середньостилий сорт і гібрид. Цей сортимент поділяється за такими напрямами використання: 4 – столових і 24 – для консервування. Хоча, практично всі сорти можна постачати на ринок свіжої продукції. Набагато вищі вимоги є щодо сортів для заморожування. Для цього напряму найкращим вважається гетерозисний гібрид Бостон (селекція компанії Сингента Сідз Б.В.), який після заморожування добре зберігає ніжну консистенцію, внутрішню структуру зерна, жовтий колір і смак. Він має вихід зерна з початку (качана) до 70% з вмістом цукру 5-8%.
Високоякісні початки кукурудзи цукрової, які у виробництві часто називають качанами, збирають для заморожування у фазі молочної стиглості, для свіжого споживання і консервування – у молочно-восковій, не допускаючи перестигання. У різних сортів молочна стиглість наступає на 18 – 23 добу після цвітіння. Ознаки початків у такій стиглості такі:
- тичинкові нитки буріють;
- зовнішні обгортки початків світлішають;
- рядки зерен на початках щільно прилягають один до одного;
- зерна виповнені;
- забарвлення (здебільшого жовте) всіх зерен однакове;
- від надавлювання зерна нігтем виділяться солодкий сік молочного кольору.
Якщо зерно не досягло технічної стиглості, то сік швидко чорніє на повітрі. Перестигле зерно від надавлювання не виділяє соку, а на його верхівці з`являються перші ознаки зморшкуватості, яка характерна для цукрових сортів. З початком достигання вміст цукру швидко зменшується, а крохмалю – зростає. Після цього збільшення вмісту крохмалю проходить більш швидкими темпами. Наприклад, насіння кукурудзи зібране у молочній стиглості, уже через добу втрачає майже 25% цукру. Фаза технічної стиглості залежить від сорту і умов вирощування. За середньодобової температури 25-30°С вона триває 2-3 доби. Зниження температури до 20°С подовжує її тривалість до 4-6 діб (Плеханова Т., 2005). Урожайність початків сягає 8 т/га, змінюючись залежно від строків вирощування у конвеєрі. У середньому вона становить 6 т/га. Вихід зерна у молочно-восковій стиглості – 60-80%.
Конвеєрне вирощування кукурудзи цукрової з сівбою через кожні 10-15 діб дозволяє господарству постачати свіжу продукцію протягом двох місяців. Збирають урожай у ранкові години або ввечері після 18 години за температури не вище 20-22°С. У штаті Каліфорнія впроваджено нічне збирання, яке забезпечує отримання рівномірно охолодженої високоякісної продукції. Охолоджують зібраний урожай якнайшвидше. Із зібраних початків обривають тичинкові нитки, верхні побурілі листки і вкорочують плодоніжку до покривних листків. Укладають початки з обгортками у гофровані ящики з отворами для вентилювання. Транспортують продукцію за температури 4-7°С. Післязбиральна технологія доробки і зберігання врожаю кукурудзи цукрової дозволяє поставляти свіжу продукцію у супермаркети впродовж року від урожаю до урожаю.
Якість зібраної продукції сильно залежить від умов короткочасного зберігання. Без охолодження природні втрати через 12 годин складають 2,3%, через 24 години – 3,8% і через 48 годин – 6%. Швидкість розкладання цукрів залежить від температури повітря. Так, за температури початків 10°С вміст цукрів зменшується втричі швидше, ніж за 4-5°С. Оптимальні умови зберігання у ящиках масою до 10 – 11 кг створюються за температури від 0 до 1,5°С і відносній вологості повітря 85%.
Значної шкоди якості качанів кукурудзи цукрової завдають шкідники і хвороби (Янчук А., 2007). Початки пошкоджує здебільшого бавовникова совка та стебловий метелик, личинки яких прогризають обгортки, виїдають насіння та засмічують продукцію своїми екскрементами. Серед хвороб найбільш шкодочинними є різні види сажки.