Кукуруза сахарная

автор:

Кукурудзу цукрову (Zea mays L. ssp. saccharata Sturt.) вирощують для свіжого ринку, заморожування і консервування. Відповідно до цих напрямів змінюються вимоги до технологій вирощування, збирання врожаю і післязбиральної доробки. У Державний реєстр сортів рослин (2009 р.) занесено 14 ранньостиглих, 13 середньоранніх і 1 середньостилий сорт і гібрид. Цей сортимент поділяється за такими напрямами використання: 4 – столових і 24 – для консервування. Хоча, практично всі сорти можна постачати на ринок свіжої продукції. Набагато вищі вимоги є щодо сортів для заморожування. Для цього напряму найкращим вважається гетерозисний гібрид Бостон (селекція компанії Сингента Сідз Б.В.), який після заморожування добре зберігає ніжну консистенцію, внутрішню структуру зерна, жовтий колір і смак. Він має вихід зерна з початку (качана) до 70% з вмістом цукру 5-8%.

Високоякісні початки кукурудзи цукрової, які у виробництві часто називають качанами, збирають для заморожування у фазі молочної стиглості, для свіжого споживання і консервування – у молочно-восковій, не допускаючи перестигання. У різних сортів молочна стиглість наступає на 18 – 23 добу після цвітіння. Ознаки початків у такій стиглості такі:

  • тичинкові нитки буріють;
  • зовнішні обгортки початків світлішають;
  • рядки зерен на початках щільно прилягають один до одного;
  • зерна виповнені;
  • забарвлення (здебільшого жовте) всіх зерен однакове;
  • від надавлювання зерна нігтем виділяться солодкий сік молочного кольору.

Якщо зерно не досягло технічної стиглості, то сік швидко чорніє на повітрі. Перестигле зерно від надавлювання не виділяє соку, а на його верхівці з`являються перші ознаки зморшкуватості, яка характерна для цукрових сортів. З початком достигання вміст цукру швидко зменшується, а крохмалю – зростає. Після цього збільшення вмісту крохмалю проходить більш швидкими темпами. Наприклад, насіння кукурудзи зібране у молочній стиглості, уже через добу втрачає майже 25% цукру. Фаза технічної стиглості залежить від сорту і умов вирощування. За середньодобової температури 25-30°С вона триває 2-3 доби. Зниження температури до 20°С подовжує її тривалість до 4-6 діб (Плеханова Т., 2005). Урожайність початків сягає 8 т/га, змінюючись залежно від строків вирощування у конвеєрі. У середньому вона становить 6 т/га. Вихід зерна у молочно-восковій стиглості – 60-80%.

Конвеєрне вирощування кукурудзи цукрової з сівбою через кожні 10-15 діб дозволяє господарству постачати свіжу продукцію протягом двох місяців. Збирають урожай у ранкові години або ввечері після 18 години за температури не вище 20-22°С. У штаті Каліфорнія впроваджено нічне збирання, яке забезпечує отримання рівномірно охолодженої високоякісної продукції. Охолоджують зібраний урожай якнайшвидше. Із зібраних початків обривають тичинкові нитки, верхні побурілі листки і вкорочують плодоніжку до покривних листків. Укладають початки з обгортками у гофровані ящики з отворами для вентилювання. Транспортують продукцію за температури 4-7°С. Післязбиральна технологія доробки і зберігання врожаю кукурудзи цукрової дозволяє поставляти свіжу продукцію у супермаркети впродовж року від урожаю до урожаю.

Якість зібраної продукції сильно залежить від умов короткочасного зберігання. Без охолодження природні втрати через 12 годин складають 2,3%, через 24 години – 3,8% і через 48 годин – 6%. Швидкість розкладання цукрів залежить від температури повітря. Так, за температури початків 10°С вміст цукрів зменшується втричі швидше, ніж за 4-5°С. Оптимальні умови зберігання у ящиках масою до 10 – 11 кг створюються за температури від 0 до 1,5°С і відносній вологості повітря 85%.

Значної шкоди якості качанів кукурудзи цукрової завдають шкідники і хвороби (Янчук А., 2007). Початки пошкоджує здебільшого бавовникова совка та стебловий метелик, личинки яких прогризають обгортки, виїдають насіння та засмічують продукцію своїми екскрементами. Серед хвороб найбільш шкодочинними є різні види сажки.

Поделиться: