Кабачок и патиссон

автор:

Кабачок (Cucurbita pepo subsp. giromontia Pang.) користується великим попитом, дещо меншим – патисон (Cucurbita pepo subsp. melopepo (L.) Filov.). Плоди кабачка починають збирати через 60-70 діб після сходів. Періодичність зборів кабачка через кожні 6-10 діб, а патисона 4-5 діб. Середня маса зеленця кабачка від 0,3 до 0,7 кг, а патисона 0,10-1,15 кг. У сортотипу цукіні (сорти Зебра, Цукеша, Аеронавт, Золотинка) співвідношення довжини плоду до діаметра більше. Патисон формує врожай дещо пізніше, ніж кабачок, але вимагає частішого збирання плодів. Їх збирають у віці 5-7 діб, не допускаючи переростання. Оптимальний діаметр 5-8 см. У даний час поширюється ще одна різновидність кабачка – макаронний, який збирають у біологічній стиглості плоду у кінці серпня – на початку вересня. Післязбиральна підготовка його до логістики і маркетингу подібна до гарбуза.

Збирання кабачка і патисона проводять комбінованим способом – вручну і механізовано. Спочатку вибірково три–чотири рази збирають вручну з використанням овочезбиральних (ПОУ-2, ПШ-25) і тракторних (ПТ-3,5) платформ, конвеєра ТШП-25 і збирально-сортувального агрегату АУС-1. Остаточне суцільне збирання проводять причіпним комбайном КОП-1,5М. Зібраний урожай перевозять на пункт доробки, де на сортувальних лініях ЛДО-3 чи «Варі-Ман У-24» (Угорщина) відділяють рослинні залишки і сортують. Для впровадження механізованого вирощування і збирання врожаю кабачка рекомендують освоювати площу під посів не менше 25 га, тоді комплекс машин дозволяє зменшити затрати на 15 % (Марченко В. та інші, 2006).

Технологію вирощування кабачка і патисона в Україні контролюють стандартом ДСТУ 6016:2008, а якість продукції у країнах ЄС - стандартом ЕЭК ООН FFV-41, який має аналог ДСТУ ЕЭК ООН FFV-41:2007 Кабачки. Настанови щодо постачання і контролювання якості. Цей стандарт поширюється на свіжий кабачок, і на дуже молоді плоди кабачка з квіткою.

Мінімальні критерії якості вимагають, щоб плоди були не пошкодженими з плодоніжкою (вона може бути злегка пошкодженою), доброякісними (не допускається продукція з ознаками гниття і псування), чистими, свіжими на вигляд, практично без комах-шкідників та слідів їхніх пошкоджень, з нормальною вологістю поверхні, без стороннього запаху і присмаку. Окрім того, плоди повинні бути твердими, без порожнин, без тріщин, відповідного ступеня стиглості, але без перестиглого насіння. Плоди повинні переносити всі труднощі логістики і доставлятися до споживача у задовільному стані.

Плоди поділяють на три сорти якості – вищий, перший та другий. До вищого сорту належать кабачки з типовими ознаками, які притаманні ботанічному сорту. Вони мусять бути повністю сформованими та з акуратно відрізаними плодоніжками довжиною не більше 3 см, але без зовнішніх дефектів, які знижують товарний вигляд.

До першого сорту відносять кабачки з доброю якістю та типовими ознаками, які характерні для ботанічного сорту. Допускаються незначні дефекти форми, забарвлення, подряпини шкірки та дуже незначні дефекти , які пов’язані з хворобами за умови, що вони не впливають на якість м’якуша. Довжина плодоніжки також не повинна бути довшою за 3 см.

За вимогами другого сорту якості допускається наявність плодів, які не можна віднести до першого, і мають дефекти форми, забарвлення, незначні сонячні опіки, подряпини шкірки та незначні ураження хворобами за умови, що вони не впливають на якість м’якуша.

Плоди кабачка калібрують за довжиною та масою. Під час калібрування за першим способом довжину вимірюють від місця з’єднання плоду з плодоніжкою до верхівки. Мінімальний розмір – 7 см, а максимальний – 35 см. Кабачки вищого та першого сорту калібрують на три групи:

  • 7 см – 14 см включно;
  • 14 см – 21 см включно;
  • 21 см – 35 см включно.

Калібрування за масою проводять у межах від 50 до 450 г. Кабачки вищого та першого сорту калібрують за масою на три групи:

  • 50 г – 100 г включно;
  • 100 г – 225 г включно;
  • 225 г – 450 г.

Ці межі калібрування розмірів не відносяться ні до мініатюрної продукції, ні до кабачка, який реалізують з квіткою.

Стосовно допусків, то вони регламентуються у таких межах:

  • до вищого сорту допускається 5 % (за кількістю або масою) плодів, які відповідають першому (у виключних випадках відповідно до встановлених допусків);
  • до першого сорту – відповідно 10 % кабачків, які відповідають другому (у виключних випадках відповідно до встановлених допусків);
  • до другого сорту , відповідно 10 % кабачків, які не відповідають ні цьому класу, ні мінімальним вимогам (не допускається підгнила та зіпсована продукція).

Для всіх сортів якості допускається 10 % (за масою або кількістю) кабачків, які не відповідають необхідному розміру але відповідають такому, який дещо менше або більше розміру, який вказано на упаковці. Водночас, цей допуск застосовують до кабачків, розмір або маса яких не відрізняється більше, ніж на 10 % від указаних меж.

Вміст кожної упаковки повинен бути одноманітним за походженням, ботанічним сортом, комерційним виглядом, товарним сортом якості і розміром (якщо проводили калібрування) і однакового ступеня розвитку і забарвлення. Мініатюрні кабачки і кабачки з квіткою мусять бути приблизно однаковими за розміром. Мініатюрні кабачки можна змішувати з іншими мініатюрними продуктами, але тоді у товарних специфікаціях повинен бути їх опис. Упакування повинно забезпечувати належне зберігання. В супровідних документах, відповідно до вимого маркування, вказують вид продукту («Кабачки» або «Кабачки з квіткою»), сорт якості, розмір у випадку калібрування.

Стандартів відносно контролю якості патисонів (англ. – custard squash) у країнах ЄС не виявлено. В Україні ще діє РСТ 317-91, відповідно до якого максимальний діаметр патисона може становити не більше 80 мм. Допускається 10 % патисона з незначними механічними пошкодженнями. Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.04.09 р. № 179 у плані національної стандартизації передбачено розробку нового стандарту якості патисона. Щодо крукнека (англ. – crookneck squash), як різновидності кабачка, то стандартів не знайдено.

Хвороби і шкідники кабачка такі ж, як у гарбуза та інших овочевих рослин родини гарбузових.

Поделиться: